Maszyna do pisania i zamek z papieru.

Test borderline po polsku-badania do stworzenia kwestionariusza

Zaproszenie do Badania- wywiad BPD 

Kochani Czytelnicy, jeśli możecie pomóc zgłaszając się na te badania, to naprawdę zachęcam do tego. Wciąż nie mamy odpowiednich narzędzi, żeby badać zaburzenie osobowości z pogranicza w Polsce. Musimy korzystać wyłącznie z badań, artykułów, słowem wiedzy z innych krajów. Stworzenie tego wywiadu będzie pierwszym krokiem na drodze zmiany tego bardzo niekorzystnego stanu rzeczy.

Psychologowie zaangażowani w projekt robią to zupełnie za darmo, a korzyścią dla osób badanych będzie komunikacja diagnozy- KIEDY ZAKOŃCZĄ SIĘ BADANIA (tak więc może to potrwać) i oczywiście rozwój badań i co za tym idzie odpowiedniej pomocy dla osób z BPD. Kiedy stworzymy odpowiednie narzędzie, osobom diagnozującym będzie o wiele łatwiej diagnozować, będzie można również oceniać nasilenie zaburzenia, a w przyszłości stworzyć krótki i poręczny test BPD.

Dlatego zachęcam do wzięcia udział w badaniu i dzielenia się tym wpisem (fora internetowe, facebook, twitter itd) Każda pomoc będzie mile widziana.

-dziękuję Wam bardzo!

Poniżej załączam ogłoszenie osoby odpowiadającej za projekt (proszę się kontaktować z tą osobą):

uniwersytet-warszawski

Szanowni Państwo,

Zapraszamy do udziału w badaniu naukowym, które dotyczy doświadczeń związanych z zaburzeniem osobowości borderline. Badanie realizujemy na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego*.

Poszukujemy zarówno osób z diagnozą zaburzenia osobowości (borderline lub innego), jak i osób podejrzewających u siebie objawy zaburzenia „z pogranicza”.

Chcemy, aby prowadzone badanie umożliwiło nam opracowanie polskiej wersji, stosowanego na świecie, wywiadu klinicznego służącego do diagnozy nasilenia objawów zaburzenia osobowości borderline. To pomoże nam zaplanować kolejne badania dotyczące doświadczenia borderline, a praktykom da narzędzie diagnostyczne.

Jeśli możecie Państwo nam w tym pomóc, to serdecznie zapraszamy!

Badanie trwa zwykle od 1 do 2 godzin. Składa się z dwóch części: wywiadu prowadzonego według określonego scenariusza (20-60min.) oraz samodzielnego wypełnienia kilku kwestionariuszy (ok. 1 godz.). Prowadząc nasze badania, kierujemy się „Kodeksem etyczno-zawodowym psychologa”. Wywiad jest nagrywany na dyktafon tak, aby potem niezależni diagności mogli powtórnie ocenić odpowiedzi. Otrzymane wyniki posłużą nam wyłącznie do celów naukowych. Zapewniamy przy tym pełną anonimowość, dbamy o poufność danych, a wyniki opracowujemy jedynie zbiorowo, bez odnoszenia się do pojedynczych osób. W każdym momencie można zrezygnować z dalszego udziału w badaniu.

Badanie prowadzone jest na Wydziale Psychologii UW, przy ul Stawki 5/7 w Warszawie. Mamy też możliwość umówienia spotkania w gabinetach terapeutycznych w Warszawie przy stacji metra Wierzbno.
Badanie nie wiąże się z gratyfikacją finansową dla uczestników i realizatorów. Jednak doceniając Państwa wysiłek, wśród uczestników I uczestniczek badania, rozlosujemy do końca czerwca 2015 r. karty prezentowe (o wartości 50zł) do zrealizowania w sieci księgarni.

Zapraszamy do kontaktu! Udostępnimy wtedy bardziej szczegółowy opis badania i odpowiemy na ewentualne pytania/ wątpliwości oraz zaproponujemy dogodny dla Państwa termin spotkania.

Kontakt z osobą odpowiedzialną za realizację badania:
Karolina Staniaszek – e-mail: kstaniaszek@psych.uw.edu.pl; tel.: 516 41 88 11

część druga:

Szanowni Państwo,

Chciałabym serdecznie podziękować tym z Was, którzy zainteresowali się naszym badaniem służącym opracowaniu polskiej wersji narzędzia do diagnozy zaburzenia osobowości borderline.

Odzew ze strony osób doświadczających borderline był liczniejszy niż się spodziewaliśmy i w dużej części był to odzew od osób czytających tego bloga.

Bardzo dziękuję za zaufanie i poświęcony czas. I też za rozmowy, które były dla mnie bardzo motywujące do dalszego zajmowania się tą tematyką.

Brakuje nam jeszcze kilku osób do tzw. grupy kontrolnej – czyli osób, które nie doświadczają zaburzenia osobowości z pogranicza ani żadnych innych trudności psychologicznych. Grupa z borderline okazała się bardziej zmotywowana do udziału w badaniu, co w zasadzie jest zrozumiałe..

Jednak dane od osób, które nie mają żadnej diagnozy są dla nas także istotne – możemy wtedy sprawdzić, na ile narzędzie pozwala faktycznie wyselekcjonować spośród wszystkich osób uczestniczących w badnaniu te, które mają cechy BPD.

Jeśli więc macie wśród bliskich i znajomych osoby, które zechciałyby poświęcić nam swój czas, to bardzo prosimy o przekazanie im wiadomości o naszym badaniu. Nie mamy dużo czasu na zebranie tych danych, więc będę bardzo wdzięczna za każdą (szybką) pomoc w tej kwestii [kontakt pod adresem: kstaniaszek@psych.uw.edu.pl lub nr 516 41 88 11]

Opracowanie zbiorczych wyników trochę nam jeszcze zajmie – pewnie będziemy mogli się nimi podzielić z Państwem dopiero po wakacjach. Wtedy też rozlosujemy bony upominkowe będące formą podziękowania za Państwa wysiłek.

Jeszcze raz dziękuję za Państwa zaangażowanie i przeprowadzone rozmowy.

Z pozdrowieniami

Karolina Staniaszek

Vivian Fiszer
Vivian Fiszer

psycholog, terapeutka DBT, pasjonatka psychoterapii 3 Fali (DBT, ACT, CFT), wiceprezes Fundacji BPD. Interesują mnie głównie problemy zaburzeń osobowości, intensywne emocje i problematyczne relacje. Prowadzę szkolenia, wykłady w szkole podyplomowej SWPS.

Artykuły: 281