Maszyna do pisania i zamek z papieru.

Wpisz swój adres e-mail poniżej i zapisz się do naszego newslettera

Nieodpowiedzialne Media Pudelek Efekt Wertera Bourdain Bennigton Avicii

Zobacz Znikam- dziękuję, że jesteście

Naprawdę nie wiem, co mam powiedzieć, czuję tyle emocji…

Smutek, Strach, ale chyba skupię się na złości, bo to złość pozwala nam przezwyciężać przeszkody, więc teraz wskoczę na barykadę, wezmę megafon i zacznę krzyczeć.

Ostatnio przetoczyła się przerażająca fala samobójstw, Chester Bennington, wokalista i założyciel zespołu Linkin Park, Anthony Bourdain, kucharz, podróżnik, pisarz, Kate Spade projektantka i dj Avicii. Równie szerokim medialnie echem odbiły się samobójstwa polskich nastolatków.

Efekt Wertera:

Zaraźliwość samobójstw

Efekt Wertera – ilość samobójstw  wzrasta po nagłośnieniu ich w mediach.  Tak samo dzieje się w szkołach, czy rodzinach, czyli jeśli mój tata popełni samobójstwo to ja jestem bardziej zagrożona samobójstwem. Aby temu zapobiec, w niektórych krajach media niechętnie informują o samobójstwach, z wyjątkiem szczególnych przypadków. Osoby młode oraz starsze są bardziej podatne na ten efekt. Osoby, które mogą próbować naśladować akt samobójczy, są zwykle tej samej płci oraz wieku co osoba, która dokonała samobójstwa medialnego.
Akty naśladownicze zazwyczaj dzieją się w ciągu kilku pierwszych dni, czasami tygodni po ogłoszeniu samobójstwa w mediach. W wyjątkowych przypadkach, takich jak szeroko dyskutowane samobójstwo celebryty, wyższy poziom myślenia o samobójstwie może utrzymywać się przez okres do jednego roku. Na przykład po śmieci Marilyn Monroe, która była szeroko komentowana w mediach, nastąpił wzrost o aż 200 samobójstw.

Kiedy gazety odmawiają upublicznienia wydarzeń samobójczych lub zmieniają sposób, w jaki dostarczają informacji o zdarzeniach samobójczych, ryzyko samobójstwa maleje.

Efekt Papageno jest efektem, jaki mogą mieć środki masowego przekazu, przedstawiając nie samobójcze sposoby rozwiązywania sytuacji kryzysowych. Jego nazwa pochodzi od miłosnego bohatera, Papageno, z opery Czarodziejski flet z XVIII wieku. Rozważał on samobójstwo, ale inni bohaterowie pokazali mu inne rozwiązania problemów.

  • O co chodzi? Dlaczego o tym piszę?

 

JAK NIE WOLNO PISAĆ O SAMOBÓJSTWACH

 

za zgodą zobaczznikam.pl

Przekazując medialnie informacje o samobójstwie UNIKAJ!

  • NIE publikuj zdjęć, uważaj z materiałami audiowizualnymi.
  • NIE przekazuj form i treści listów pożegnalnych.
  • NIE powielaj kolejnych stereotypów dotyczących czynów suicydalnych.
  • NIE podawaj szczegółów formy i metody popełnienia samobójstwa.
  • NIE upraszczaj przyczyn – nie sposób jest ustalić jednej konkretnej przyczyny zachowań samobójczych.
  • NIE podawaj winnych zdarzenia.
  • NIE wywołuj sensacji!

Przejrzałam artykuły dotyczące dj’a Avicii ponieważ uznałam, że on może być najbardziej bliski naszym nastolatkom. Pudelek napisał o jego śmierci 14 razy, wymienił przyczynę śmierci w nagłówku, przedstawiał jako sensację, w jednym z artykułów jest to przedstawione jako rozwiązanie problemów, w innym szczegółowo podali metodę, w żadnym nie wymienili telefonów zaufania ani nie podkreślili, że z problemami można sobie poradzić. Na temat napisał o Avicii 5 razy, wymienił przyczynę w nagłówku+w nagłówku usprawiedliwił i podał to jako rozwiązanie problemów (szlag mnie trafia), podał szczegóły dotyczące tego w jaki sposób to się stało+ znowu przyczyna w nagłówku.

Sprawdziłam jeszcze pojedyczne artykuły rmfmaxxx, gali, onetu, plotka, radia zet, rmf.fm, vivy, party, wyborczej, plejady, dziennika zachodniego, interii, a potem już się załamałam, ręce mi opadły, głowa mnie rozbolała, wszędzie było to samo, nigdzie nie podawano telefonów zaufania, nigdzie nie dano nadziei, dramat

jedyna gazeta, która ogarnęła temat to FAKT dziękuję Wam za to.

Wiem, czasy pogoni za newsem nie sprzyjają dziennikarskiej odpowiedzialności. Ja rozumiem, że brukowa prasa karmi się plotką i ma w nosie resztę, ale ŻYCIE nastolatków? NAPRAWDĘ, w pogoni za kliknięciem?

a może nie wiecie że:

  • Ilość zgonów będących wynikiem samobójstwa jest większa niż z powodu wypadków komunikacyjnych, chorób układu oddechowego czy chorób układu nerwowego! 
  • LICZBA SAMOBÓJSTW W WIEKU 15-19 W POLSCE CIĄGLE ROŚNIE

to mnie WKURZA NA MAXA

do tego stopnia, że publikuje dzisiaj tylko ten wpis, później napiszę o tym jak radzić sobie z depresją i czarnymi oraz bardzo czarnymi myślami u nastolatków, chcę by ten wpis ujrzał światło dziennie DZISIAJ.

dokładna instrukcja dla dziennikarzy jak pisać o samobójstwie

 

Jeśli jesteś w kryzysie

Kochani, jeśli myślicie o samobójstwie pomyślcie proszę o tym, że zwykle chodzi o to, żeby przestało boleć, a żeby przestało boleć są inne metody, naprawdę!

Wiemy to z badań Stengel (1958), w Attempted Suicide napisał, że samobójstwo ma Janusową twarz:
W większości przypadków osoby ostrzegają jakoś, że popełnią samobójstwo. Często to, czy osoba przeżyje zależy od tego jak inni zareagują na te znaki. Nawet najbardziej zdesperowana osoba, ma mieszane uczucia na temat samobójstwa, wahając się do ostatniej chwili, pomiędzy wolą życia, a wolą śmierci. Większość osób pragnie żyć, ale nie są w stanie wytrzymać bólu. Sam impuls do zakończenia cierpienia w tak drastyczny sposób, zwykle nie trwa wiecznie. Po jakimś czasie przechodzi.

Jeśli to osoba bliska jest w kryzysie. Zrób wszystko, by osoba uzyskała profesjonalną pomoc, najlepiej osobiście zaprowadź osobę na spotkanie. Nie bój się dzwonić po karetkę, jeśli ktoś mówi, że zamierza popełnić samobójstwo, nigdy nie wiemy kto to zrobi, a kto nie.

telefon zaufania dla dzieci i młodzieży czyli 116111

jak pomóc komuś kto myśli o samobójstwie

jak się czuje ktoś w kryzysie samobójczym

plan bezpieczeństwa

Vivian Fiszer
Vivian Fiszer

psycholog, terapeutka DBT, pasjonatka psychoterapii 3 Fali (DBT, ACT, CFT), wiceprezes Fundacji BPD. Interesują mnie głównie problemy zaburzeń osobowości, intensywne emocje i problematyczne relacje. Prowadzę szkolenia, wykłady w szkole podyplomowej SWPS.

Artykuły: 281