Maszyna do pisania i zamek z papieru.

Wpisz swój adres e-mail poniżej i zapisz się do naszego newslettera

Jak znaleźć „idealnego” Partnera

Idealny Partner

Jak znaleźć „idealnego” Partnera- ćwiczenie, by urealnić nasze oczekiwania, które niestety bardzo często są zupełnie z kosmosu!

Ideały NIE istnieją

Na początku chciałabym podkreślić idealni partnerzy, tak jak i idealni ludzie nie istnieją! To bardzo, bardzo ważne, żeby się tego nauczyć. Dotyczy to zarówno innych jak i nas samych. Człowiek z krwi i kości ma zawsze jakieś poważne dla nas wady, nawyki, ograniczenia. A my dokładnie tak samo irytujemy drugą osobę swoim człowieczeństwem. Chciałabym to podkreślić raz jeszcze: ludzie nie są idealni, ludzie są tacy jacy są.

Czego i kogo chcę?

Wielu z nas w ogóle nie wie czego potrzebuje, czego szuka, dokąd zmierza. Dzisiaj wydaje mi się to zupełnie surrealistyczne, jednak gdybyście się mnie zapytali, kiedy miałam 20 lat, to pewnie podałabym wam jakieś dyrdymały w stylu:

Ogólniki i generalizacje

  • przystojny  (w młodości zwykle jesteśmy bardziej powierzchowni);
  • z poczuciem humoru (co to znaczy? że podkłada mi poduszkę pierdziuszkę kiedy siadam w restauracji? zna na pamięć 500 kawałów? często się śmieje?);
  • ma to coś (to moje ulubione określenie, ale nie mam nastroju do znęcania się);
  • no i tego typu ogólniki i generalizacje.

Ciekawa jestem czy jak kupujecie samochód to też mówicie: no niech ma to coś, wie pan, no i ładny niech też będzie.

Tym bardziej więc wybór partnera warto przemyśleć (jako inspirację polecam też serial na netflix o aranżowanych małżeństwach).

Tak, wiem, to takie nieromatyczne. Cóż odeślę was do artykułu o mądrym umyśle – robiąc to ćwiczenie użyjemy umysłu racjonalnego. Natomiast ostateczną decyzję podejmiemy z Mądrego Umysłu, czyli zintegrujemy argumenty racjonalne z emocjonalnymi.

Ideały czyli Ocenianie

Zawsze warto zrobić to ćwiczenie, nie tylko jeśli aktualnie randkujesz.
Może bardzo krytycznie patrzysz na swojego partnera?
Nawet jeśli chodzi o relację nieromantyczną, zawsze warto zastanowić się czego tak naprawdę szukasz u danej osoby.
Tym bardziej, jeśli masz wrażenie, że wchodzisz w związki na siłę, albo „trafiasz” na ciągle ten sam typ faceta, czy masz za sobą wiele toksycznych relacji.

Jeśli natomiast szukasz ideałów wszędzie, to niestety może to być grubsza afera. Jeśli załamujesz się ponieważ twoje życie nie jest idealne, ty nie jesteś ideałem, czy ludzie wokół ciebie tacy nie są, cóż mogę zabawić się we wróżkę.

Śmiem twierdzić, że najbliższy rok będzie dla Ciebie ciężki, życie perfekcjonistów zwykle takie jest.

Trawa u sąsiada taka zielona!

Najczęściej jest wtedy tak, że idealni wydają ci się ludzie z instagrama, albo masz syndrom „trawy sąsiada”: mąż koleżanki taki cudowny, przyjaciółka po ciąży tak szybko schudła, dzieciaki siostry takie grzeczne, natomiast twój mąż, meh, lepiej nie pytaj…

Perfekcjonizm zatruwa wszystko

Dlatego wszelkie dzielenie świata na dobre i złe jest szkodliwe dla nas. W zależności czy oceniasz bezlitośnie wyłącznie siebie, czy również innych, są 2 opcje. Jeśli siebie, to ciężko będzie ci się pozbierać gdy coś ci się nie uda, o ile w ogóle czegoś się podejmiesz: perfekcjonizm często staje w poprzek naszym planom i marzeniom. Tak bardzo się boimy, że nie będzie idealnie, że wolimy nic nie robić.
W opcji 2, oceniania innych, twoje relacje zawisną na włosku. Będziesz popadać w konflikty, wybuchać, albo się obrażać, ewentualnie odsuniesz się od ludzi, błędy innych są dla ciebie niewybaczalne, a wszystko jest błędem co nie zgadza się z twoja oceną. Uważaj, trudno będzie ci znaleźć osoby z identycznym systemem wartości, prędzej czeka cię samotność.

To tak w skrócie, ponieważ trudności związanych z ocenianiem jest tak wiele, że można by książkę o tym napisać.

Błędy pomagają się uczyć

Nie istnieje idealne życie, idealne dziecko, a nawet idealna sprzedawczyni w sklepie. Tym bardziej nie istnieje idealne małżeństwo, związek, czy idealny partner. Wszyscy ludzie, każdy z nas, ma prawo do popełniania błędów. Tylko dzięki błędom możemy się czegoś nauczyć.

No dobra, to teraz ćwiczenie!

Cechy Mojego, „Idealnego” Partnera

Cechy te będą zależeć od twoich wartości, jeśli nie wiesz jakie są twoje wartości, to zastanów się:

  • co jest dla mnie ważne w życiu ?
  • w jakim kierunku zmierzam ?
  • w jakim kierunku chcę prowadzić swoje życie ?
  • jakie cechy podziwiam w ludziach i jakie chcę rozwinąć u siebie ?
  • jakiej relacji pragnę ?

Ćwiczenie: Idealny Partner

Teraz przechodzimy wreszcie do esencji (na samym dole możesz pobrać PDF i wypełnić go). Warto robić takie ćwiczenia pisemnie to naprawdę nie to samo, co robienie w myślach. Możesz np. nosić kartkę w portfelu i dopisywać tam różne nowe rzeczy i pomysły, które przyjdą ci do głowy.

zapisuj namacalne cechy/przymioty!

Zapisujesz KONKRETY, czego szukasz w partnerze/partnerce, mogą to być cechy charakteru, zainteresowania, wartości, sposób wchodzenia i bycia w relacji, to jak ciebie traktuje, jakie ma plany, co robi w życiu, jednym słowem wszystko, co jest ważne dla ciebie. Nie ograniczaj się, pisz każdą właściwość, nawet takie, które wydają ci się absurdalne albo powierzchowne.

Pudełko pierwsze: Konieczne! (mi do szczęścia)


poprzednia wersja: absolutnie musi mieć/być
tutaj piszemy takie cechy, właściwości, które są dla nas absolutnie konieczne,
nie możemy się bez nich obyć.
Np. Musi być gotowy/wa na związek, mieć pracę, mieć swoja pasję, opiekuńczy, męski/kobieca, chcieć dzieci, albo mieć już dzieci, tak naprawdę cokolwiek co jest bliskie twojemu sercu

  Pudełko drugie: Fajnie by było, gdyby było


poprzednia wersja: Fajnie by było gdyby miał/był
  tutaj piszemy takie cechy, właściwości, które są dla nas ważne, ale możemy się bez nich obyć.
Np. Fajnie by było, gdyby się dobrze ubierał/a, utrzymywała porządek, był/a wierzący/ca, oszczędna itd.

Pudełko trzecie: W razie czego jakoś dam radę


poprzednia wersja: Jakoś wytrzymam

  tutaj piszemy takie cechy, właściwości, których nie lubimy, ale jesteśmy skłonni iść na kompromis
Np. bałaganiarz/ra, ateista, je mięso, przeklina, ma dużo koleżanek/kolegów i często się z nimi widuje,
nie uprawia sportu, nie czyta itd.

Pudełko czwarte: Nienegocjowalne (wady, cechy, okoliczności, których nie jestem w stanie zaakceptować)


poprzednia wersja: Absolutnie nie może mieć/być

tutaj piszemy takie cechy, właściwości, które są absolutnie wykluczone, nienegocjowalne
Np.: uzależniony/na, totalny domator/ka, żonaty/ mężatka, ma dzieci z poprzedniego związku, nie chce mieć dzieci, angażuje się w działalność polityczną, zazdrosny/na, nie traktuje mnie poważnie itd.

UWAGA tutaj może być cokolwiek co MI OSOBIŚCIE nie odpowiada, to są moje własne potrzeby wynikające z moich wartości (inna sprawa czy to potem będzie realne) tak więc nie lubi koloru czerwonego, chce trzymać w domu zwierzęta, często jeździ w delegacje jest tak samo uprawnione jak „ma zaburzenie psychiczne” albo zarabia mniej ode mnie, czy przeciwnie, jest skupiony na sprawach materialnych, zarabia więcej niż ja, nie ma znaczenia tak naprawdę co to jest bo są to nasze zupełnie subiektywne potrzeby.

Konkrety, odważnie i szczerze

Powyższa praca, uświadomienie sobie czego szukam, jest bardzo ważne, jednak konieczny jest jeszcze jeden krok. Na drugiej stronie arkusza, wypisz, jak każda z cech, konkretnie się przejawia. Co to znaczy dla ciebie „męski”, co to znaczy jest gotowy/wa na związek?

męski? co to znaczy

PRZYKŁADY: męski, czyli  „ma swoje pasje” to znaczy dla mnie, że jeden wieczór w tygodniu spędza poza domem poświęcając ten wieczór na swoją pasję, a dla kogoś innego oznacza, że bardzo się interesuje historią i dużo wie na ten temat i opowiada i ekscytuje się tym tematem.

jest gotowy na zwiazek

jest gotowy/wa na związek: ogólnie deklaruje chęć bycia w związku, planuje ze mną swoją przyszłość, bierze mnie pod uwagę w swoim planie na weekend; dla innej osoby to oznacza, że po miesiącu znajomości chce razem mieszkać. Stad bardzo ważne jest to przemyśleć i skonkretyzować.

ma pracę

Nawet takie określenie, wydawało by się że konkretne jak „ma pracę” również jest nieprecyzyjne. Dla jednej osoby praca to ciężkie, wytężone budowanie kariery, dla innej to głównie pieniądze, inni szukają inspiracji czy misji, są też osoby, które pracują dorywczo udzielając korepetycji, kilka godzin dziennie i to im zupełnie wystarcza.

„idealny” Partner, korekta

Teraz krok najważniejszy!
Kiedy zwykle robię ten arkusz w gabinecie, najwięcej rzeczy jest w pudełku 1 i 4. Niestety wszystkie oznaki na niebie i ziemi wskazują, że cechą dobrego związku jest właśnie akceptowanie naszych partnerów wraz z ich wadami, a więc pudełka środkowe! Dlatego przyjrzyj się jeszcze raz swojej liście i postaraj się przenieść jak najwięcej rzeczy do środkowych pudełek.

Pamiętasz? Ideałów nie ma. Im więcej cech umieszczasz w skrajnych pudełkach, tym trudniej będzie ci znaleźć odpowiednią osobę.

Randki z Listą Zakupową 😉

Słuchajcie ja rozumiem, że szukanie swojego wybranka to NIE są zakupy w sklepie. Ja znam jednak mnóstwo kobiet, które totalnie ignorują swoja intuicję (mężczyźni zresztą też) i wchodzą w związek z kimś z kim obiecywali sobie, że za żadne skarby nie będą. Na przykład z kimś kto nadużywa alkoholu a osoba miała takiego ojca i mnóstwo strasznych wspomnień z tym związanych. Dlatego mówię o tym, żeby mieć tą kartkę i się jej trzymać! Bo Umysł Emocjonalny może nas zauroczyć tak, że zapomnimy o naszych postanowieniach.

On się NIE zmieni

Trzymaj się swoich „pudełek” nie ignoruj swoich potrzeb! Jeśli widzisz, że osoba z którą randkujesz już na początku nie spełnia twoich najważniejszych potrzeb i wszelkie rozmowy oraz negocjacje zawiodły, nie bój się szukać dalej. Nie licz na to, że osoba magicznie się zmieni.
Zasługujesz na partnera, który będzie dla ciebie odpowiedni!

Arkusz Pudełka

na urządzeniach mobilnych czasami łatwiej pobrać z linku

Vivian Fiszer
Vivian Fiszer

psycholog, terapeutka DBT, pasjonatka psychoterapii 3 Fali (DBT, ACT, CFT), wiceprezes Fundacji BPD. Interesują mnie głównie problemy zaburzeń osobowości, intensywne emocje i problematyczne relacje. Prowadzę szkolenia, wykłady w szkole podyplomowej SWPS.

Artykuły: 281