Maszyna do pisania i zamek z papieru.

Wpisz swój adres e-mail poniżej i zapisz się do naszego newslettera

wartości w terapii akceptacji i zaangażowania

Jeśli chcemy być bardziej zadowoleni z życia czy wręcz szczęśliwi to jednym z ważnych zadań jest poznanie swoich wartości.
Czym są wartości i po co nam one, czym różnią się od celów. Formularz klaryfikacji wartości używany w ACT, tak zwane oko byka do wypełnienia.

Życie pełne sensu

Życie pełne znaczenia pomaga znosić przeciwności losu.

Badania wskazują, że osoby, które uważają swoje życie za pełne sensu są szczęśliwsze, od tych, które takie sensu nie czują.
Co w takim razie można zrobić, by życie było pełne sensu?
Właściwie, to całkiem proste.
Zbudować życie pełne sensu.

Życie pełne sensu: dzień, po dniu

Każde działanie, które podejmujemy, relacje, które nawiązujemy, decyzje, cele, aktywności są składnikami sensu życia. Natomiast esencją sensu są wartości.
Wartości określają czego chcesz i w jaki sposób chcesz, to robić. Jakich pragniesz relacji i jak chcesz w nich się zachowywać. Jakiej chcesz kariery i jak chcesz w niej się realizować.
Wartości są kompasem, jeśli go nie masz, możesz się łatwo pogubić w życiu, dlatego warto poświęcić chwilę i zastanowić się nad nimi. Szczególnie łatwo żyć wartościami narzuconymi przez innych, kulturę, rodzinę, znajomych.

wartości są kompasem

Wartości są na końcu drogi, są samą drogą, niedoścignionym ideałem, nie możemy ich nigdy odhaczyć, osiągnąć, załatwić, zaliczyć. Natomiast cele są kolejnymi kamieniami milowymi na drodze. Można je osiągać i stawiać sobie kolejne. Na przykład możesz mieć cel bycia dobrym specjalistą w swojej dziedzinie. To jest wartość, wymaga ciągłej pracy i ciągłego rozwoju. Nie ma końca, bo zawsze jest coś nowego do nauczenia, czy zrobienia. Z kolei ukończenie kursu jest celem, który możesz osiągnąć.

Jakie ma być moje życie?

Co jest ważne dla ciebie. Tak naprawdę. Według jakich wartości ma przebiegać twoje życie. Wartości, to nie to samo, co cele. Wartości określają, jakie ma być twoje życie, napędzają, motywują, nadają mu sens, są bardzo ważne. Kiedy działasz zgodnie z nimi czujesz się dobrze, a kiedy działasz wbrew nim możesz odczuwać poczucie winy. Jednak wartości, to nie emocje. Czucie się dobrze, to za mało, to raczej głębokie wewnętrzne przeświadczenie: to właśnie ja, to prawdziwa, prawdziwy ja.

formularz Wartości

Poniżej przetłumaczony formularz używany w psychoterapii akceptacji i zaangażowania, którego autorem jest Tobias Lundgren.
Zachęcam cię do wypełnienia tego formularza. Kiedy poznasz swoje wartości, wyjaśnisz sobie dokładnie, jak chcesz żyć, będzie ci łatwiej zgodnie z nimi postępować. Jak napisałam wyżej, dzień po dniu, zbudujesz sens swojego życia kierując się własnymi wartościami. To da ci większą satysfakcję i zadowolenie.

Mowa urodzinowa

jeśli nie masz pojęcia jak się do tego zabrać być może ta wizualizacja będzie pomocna:

Prawdziwa Ja

Zapisz rzeczy, które są tylko twoje. Zastanów się! Gdyby nic nie mogło cię powstrzymać, gdyby wszystko było możliwe. Żadnych powinności, żadnych muszę, tylko poczucie „to prawdziwy ja”, „to prawdziwa ja”.

formularz do pobrania (pdf)

Vivian Fiszer
Vivian Fiszer

psycholog, terapeutka DBT, pasjonatka psychoterapii 3 Fali (DBT, ACT, CFT), wiceprezes Fundacji BPD. Interesują mnie głównie problemy zaburzeń osobowości, intensywne emocje i problematyczne relacje. Prowadzę szkolenia, wykłady w szkole podyplomowej SWPS.

Artykuły: 281