Maszyna do pisania i zamek z papieru.

Wpisz swój adres e-mail poniżej i zapisz się do naszego newslettera

Trening Umiejętności stosowany w borderline, depresji, uzależnieniach, intensywnych emocjach, samouszkodzeniach, bulimii

Trening umiejętności terapii dialektyczno-behawioralnej.

Trening Umiejętności

116 stron treningu umiejętności terapii dialektyczno behawioralnej zawiera wszystko to, co potrzebne, by zbudować Życie warte Przeżycia. Trochę to trwało, ale wreszcie wygrałam walkę z perfekcjonizmem i postanowiłam wrzucić cały tekst. Gdyby okazało się, że coś jest niezrozumiałe, prosimy o kontakt na naszym FB postaramy się pomóc. Ewentualnie w książce Dialektyczna terapia behawioralna nastolatków z tendencjami samobójczymi trening jest częściowo wytłumaczony (jego zmodyfikowana wersja). Plik jest darmowy, ale nie można go modyfikować, żeby zawsze zachował się link do moich stron (do tego bloga i strony firmowej).

Trening do trenowania nie czytania!

Jeżeli chcesz ściągnąć plik i go sobie przeczytać, to nie ma to sensu. Szkoda czasu. Trening trzeba wydrukować i zacząć robić. W przypadku zaburzenia osobowości z pogranicza trening przerabia się 12 miesięcy, zakładając, że robi go grupa. Indywidualnie na pewno będzie trwać krócej, ale pewnych rzeczy się nie przyspieszy. Na przykład arkusz emocji, żeby odniósł skutek, trzeba wypełniać, przez dłuższy czas (często ok 3 miesięcy, często nawet dłużej).
Nauka uważności, tak by stała się nawykiem, to nauka na całe życie, to styl bycia, więc też nie załatwi się tego w jeden weekend.

Co zrobić treningiem umiejętności DBT?

Wydrukuj go i zacznij po kolei czytać i wypełniać. Jeśli masz drugą osobę zainteresowaną, najlepiej róbcie to razem. Możecie wtedy dyskutować, zatrzymywać się, motywować się. Formularze trzeba powielić i robić regularnie, jako pracę domową. Za jakiś czas napiszę “instrukcję obsługi”, co jak długo robić, chociaż, to jest dość indywidualne. Trzeba robić, tak długo, aż zobaczy się efekt.

Spróbuj zaangażować się w tekst. Spróbuj zrozumieć, o co w tym chodzi i jak to się ma do twojego życia. Możesz sprawdzać informacje na blogu- często wyjaśniamy niektóre pojęcia dokładniej. Stosuj nowe zachowania i poglądy w codziennych sytuacjach i sprawdzaj, czy coś się zmienia.

Przede wszystkim chciej się zmienić. Nawet, jeśli to zupełnie wbrew tobie.

Wiem, że to trudne, ale wiem też, że ten trening jest bardzo, bardzo skuteczny, że dzięki temu może ci się lepiej żyć. Daj sobie szansę.

aktualną (nową książkę z treningiem DBT możecie kupić tutaj)

DO DZIEŁA !

Vivian Fiszer
Vivian Fiszer

psycholog, terapeutka DBT, pasjonatka psychoterapii 3 Fali (DBT, ACT, CFT), wiceprezes Fundacji BPD. Interesują mnie głównie problemy zaburzeń osobowości, intensywne emocje i problematyczne relacje. Prowadzę szkolenia, wykłady w szkole podyplomowej SWPS.

Artykuły: 287