Maszyna do pisania i zamek z papieru.

Wpisz swój adres e-mail poniżej i zapisz się do naszego newslettera

Ćwiczenie Uważności

Uważność w terapii dialektyczno-behawioralnej

Została podzielona na mniejsze umiejętności, mamy więc:

  • Mądry Umysł
  • Umiejętności CO

Obserwowanie
Opisywanie
Uczestniczenie

  • Umiejętności JAK

Tu i Teraz
Efektywnie
Nie oceniać

(niedługo opiszę pozostałe umiejętności)

zapis-praktyki-uwaznosci

Ćwiczenie Uważności

Ważne jest, by ćwiczyć każdą z umiejętności, szczególnie te, które są dla nas najtrudniejsze (najczęściej jest to uczestniczenie, czyli całkowite zanurzenie się w doświadczeniu, np.: śpiewanie na głos i nie przejmowanie się tym, co ktoś sobie pomyśli, czy, że okropnie fałszuję).
By was zmotywować do ćwiczeń przygotowałam na dzisiaj arkusz, który możecie sobie wydrukować, wypełniać i zobaczyć, czy czujecie się lepiej dzięki ćwiczeniom. (pierwsza strona kolorowa, druga identyczna ale czarno-biała)

Nowa Medytacja: akceptacja przemijania

Dodałam również nową medytację na SoundCloud, jest to ćwiczenie skanowania ciała (skanowanie jest dla wielu osób efektywniejsze niż skupienie na oddechu). Dodatkowo medytacja zawiera w sobie stwierdzenia pozwalające pracować nad akceptacją trudnych rzeczy w naszym życiu, takich jak  choroba,czy przemijanie, więc jeśli ktoś aktualnie przeżywa takie problemy, warto robić właśnie tą medytację.

Vivian Fiszer
Vivian Fiszer

psycholog, terapeutka DBT, pasjonatka psychoterapii 3 Fali (DBT, ACT, CFT), wiceprezes Fundacji BPD. Interesują mnie głównie problemy zaburzeń osobowości, intensywne emocje i problematyczne relacje. Prowadzę szkolenia, wykłady w szkole podyplomowej SWPS.

Artykuły: 281