Maszyna do pisania i zamek z papieru.

Wpisz swój adres e-mail poniżej i zapisz się do naszego newslettera

Biały lew przy wodzie, różowe drzewa, surrealistyczny krajobraz.

Jak być asertywnym. Kurs asertywności. Asertywność krok pierwszy

Kurs asertywności: krok pierwszy

Najpierw zapoznamy się z ogólną sytuacją dotyczącą asertywności w twoim życiu. Potem podam konkretne sposoby na zachowanie asertywne i rozwiązanie podstawowych problemów, które mogą pojawić się podczas próby bycia asertywnym. Na końcu artykułu znajdziesz formularz który pomoże Ci w tym zadaniu. Możesz go wydrukować i wypełnić. Słowo pisane ma dużo większą moc, niż samo pomyślenie, czy przeczytanie czegoś.

Style komunikacji w moim życiu

Teraz zastanów się nad swoimi stylami komunikacji. Uzupełnij te zdania:

ogarnia mnie pasywność kiedy…

często staje się agresywna, kiedy…

boję się być asertywna ponieważ…

osoby, przy których jest mi bardzo trudno być asertywną…

potrafię zachować się asertywnie kiedy…

Sytuacje i przeszkody

Zanim zaczniesz się zachowywać asertywnie, musisz przemyśleć kilka kwestii. Jeśli dobrze wyznaczysz sobie cele oraz przygotujesz się do ewentualnych przeszkód, masz większą szansę na sukces.

Konkretne sytuacje

Kobieta wojowniczka obok białego niedźwiedzia polarnego.

Zapisz kilka sytuacji w których chciałabyś być bardziej asertywna. Niech to będą konkretne sytuacje. Czyli zamiast: Chcę być asertywna wobec szefa–> chcę być asertywna kiedy szef każe mi zostawać w piątek po godzinach, a inni pracownicy idą do domu.

Style komunikacji w moim życiu

Moja asertywność, a reakcja innych ludzi

Kiedy zaczniesz zachowywać się asertywnie, możesz napotkać na przeszkody. Jedną z nich będzie zaskoczenie i być może opór otaczających cię ludzi, którzy są przyzwyczajeni do twoich dawnych zachowań. Trochę czasu minie, nim przyzwyczają się do twojego nowego stylu.
Mogą rzucać komentarze w stylu ‚co z tobą’ ‚nie jesteś sobą’. Jeśli możesz, to powiedz im, że próbujesz być bardziej asertywna, asertywny, lub bardziej ogólnie, że pracujesz nad swoimi umiejętnościami komunikacyjnymi, stanowczością, dojrzałością.

Zapisz teraz dwie osoby, które mogą komentować twoja asertywność, i zastanów się nad odpowiednią ripostą (asertywną).

1. Osoba…..jak mogę wytłumaczyć jej mój nowy styl

2. Osoba…jak mogę wytłumaczyć jej mój nowy styl

Osoby, które dobrze cię znają mogą też źle zinterpretować twoje asertywne wypowiedzi. Jeśli dotychczas byłaś, byłeś pasywny, to twoja asertywność zostanie uznana za odzwierciedlenie twojego skrajnego nastawienia. Ludzie pomyślą, że gotujesz się w środku ponieważ dotychczas mówiłaś, mówiłeś wprost tylko w takich sytuacjach. Jeśli byłaś, byłeś agresywny, to asertywność może zostać zignorowana, ponieważ dotychczas wyrażałaś, wyrażałeś swoje opinie i potrzeby bardziej wyraźnie. Jeśli byłaś, byłeś pasywno-agresywna, agresywny mogą stać się podejrzliwi, może to ironia? albo jakaś pułapka?

Pamiętaj,  ta przeszkoda niekoniecznie jest ich winą. To po prostu kwestia przyzwyczajenia.

Kontrola i władza

Ludzie lubią władzę, pozwala im się czuć bezpiecznie, nie chcą jej tracić. Oczekuj, że mogą stawiać opór, kiedy swoją asertywnoś2cią odbierzesz im władzę nad sobą.

UWAGA! Przemoc

jeśli funkcjonujesz w związku przemocowym, musisz znaleźć pomoc, twoja nowa, asertywna postawa może wywołać większą agresję u partnera.

Czy są jakieś obszary w twoim życiu nad którymi kontrolę sprawują inni ludzie? Jakie to obszary i kto sprawuje kontrolę:

Jak mogą zareagować, kiedy spróbujesz odzyskać kontrolę

Czy jesteś gotowa/ gotowy radzić sobie z takimi reakcjami

Czy jesteś w stanie życzliwie akceptować ich reakcję?

Stawianie wymagań i egzekwowanie zasad

Ludzie lubią również swoją wolność,. Asertywność stawia im ograniczenia. Nie tolerujesz już wszystkiego i zaczynasz mieć wymagania. Naturalną reakcją będzie opór.

UWAGA kiedy zaczynasz być asertywną, asertywnym, na początku twoja sytuacja może się pogorszyć, zanim się poprawi.

Jeśli powiesz komuś z domowników, że od dzisiaj to ona/on ma odkurzać nie powita tego z radością. Jeśli wytrzymasz i nie ustąpisz, to druga strona zmęczy się protestem i podporządkuje nowym zasadom.
Ustanawiaj wyłącznie takie zasady, jakie rzeczywiście jesteś w stanie wyegzekwować. To bardzo ważne! Zacznij od czegoś prostego, co nie sprawi problemów.

Znajdź Siłę

Zacznij ćwiczyć asertywność, kiedy masz w sobie siłę, ponieważ twoja relacja początkowo może się pogorszyć. Musisz znieść stres z tym związany. Wybierz odpowiedni moment, kiedy nie masz za dużo na głowie, a większość problemów rozwiązałaś, rozwiązałeś.

Nie ustępuj. Wytrzymaj. Konsekwencja pomoże ci dotrzeć do celu

Zacznij być asertywna, asertywny z jedną osobą, a nie ze wszystkimi na raz. Mądrze wybierz tą osobę, niech nie będzie najtrudnieszym oponentem. Nie wybieraj osoby, która ma dużą władzę (np szef) dopóki nie nauczysz się, jak być asertywną, asertywnym bez popadania w konflikt.

Zastanów się: kto sprzeciwi się mojej nowej asertywnej postawie i jak bardzo: 0-bez problemu 10-skrajny opór

Asertywność Krok 1 by emocjepro

Vivian Fiszer
Vivian Fiszer

psycholog, terapeutka DBT, pasjonatka psychoterapii 3 Fali (DBT, ACT, CFT), wiceprezes Fundacji BPD. Interesują mnie głównie problemy zaburzeń osobowości, intensywne emocje i problematyczne relacje. Prowadzę szkolenia, wykłady w szkole podyplomowej SWPS.

Artykuły: 281