Maszyna do pisania i zamek z papieru.

Jak naprawić związek: Empatia

Dzisiaj publikujemy kolejne, konkretne ćwiczenie, które pomaga rozwiązać kwestie sporne, a zarazem rozwijać w sobie empatię, która jest tak potrzebna w dobrym, szczęśliwym związku.

Kolejna, 5 część cyklu, Jak naprawić związek. Czyli nasz mini poradnik dla par.
W poprzednich częściach dowiedzieliście się, co to jest prawdziwe słuchanie oraz czym jest parafrazowanie. Potem mówiliśmy o klaryfikacji oraz informacji zwrotnej, następnie publikowaliśmy ćwiczenie. Dzisiaj publikujemy kolejne, konkretne ćwiczenie, które pomaga rozwiązać kwestie sporne, a zarazem rozwijać w sobie empatię, która jest tak potrzebna w dobrym, szczęśliwym związku.

Empatia

Empatia pozwala Ci bardziej zrozumieć stanowisko twojego partnera/ki. Aby zwiększyć swoją empatię, weź pod uwagę że zarówno Ty jak i twój partner/ka próbujecie przetrwać fizycznie i emocjonalnie. Wszystko, co robicie – w tym gwałtowne, niedbałe, skandaliczne lub głupie rzeczy – ma na celu zminimalizowanie odczuwanego bólu lub zagrożenia oraz zmaksymalizowanie poczucia przyjemności lub bezpieczeństwa. Z tego punktu widzenia, wszelkie działania podejmowane przez ludzi są pewnego rodzaju strategiami radzenia sobie. Niektóre strategie są lepsze i bardziej odpowiednie od innych np. tych autodestrukcyjnych. Jednak wszystkie mają ten sam cel – zapewnienie przetrwania jednostce.
W następnej części, opisz oraz przeanalizuj temat, który się powtarza i jest kwestią sporną miedzy tobą a twoim partnerem/ką.

Nasza Typowa Kwestia Sporna: Analiza

Moje stanowiskoStanowisko partnera/ki
Moje strategia radzenia sobieStrategie radzenia partnera/ki
Moje potrzebyPotrzeby partnera/ki
Moje obawyObawy partnera/ki

Nasza Typowa Kwestia Sporna: Analiza Jasia

Moje stanowiskoStanowisko partnera/ki
W nadchodzący weekend chce zostać w domu i popracować nad moim motorem.Małgosia chce żebyśmy wyjechali na weekend i spędzili czas z przyjaciółmi.
Moje strategia radzenia sobieStrategie radzenia partnera/ki
Odraczam rozmowy na ten temat, narzekam na wydatki, złoszczę się, dąsam.Małgosia udziela rad, mówi płaczącym głosem, naciska na mnie, płacze, grozi, że wyjedzie sama (bez takiego zamiaru).
Moje potrzebyPotrzeby partnera/ki
Potrzebuję się zrelaksować, spędzić czas samemu ze sobą, ale nie chce wyjść na egoistę.Małgosia potrzebuje być z przyjaciółmi oraz ze mną, czuć się częścią większej grupy.
Moje obawyObawy partnera/ki
Jeśli pojadę będę się nudził, będę niespokojny, zestresowany. Jeśli nie pojadę będę się czuł winny.
Jeśli zostaniemy w domu, ona będzie się czuła samotna, odizolowana, niekochana, zła. Jeżeli pojedziemy, Małgosia będzie czuła się winna, że mnie zmusiła do wyjazdu.

Jaś podzielił się swoją analizą z Małgosią. Jego opis pozwolił oczyścić panującą atmosferę, pokazując zarazem, że oboje mają prawdziwe i uzasadnione potrzeby, którym oboje starają się sprostać oraz obawy, które skłoniły ich do desperackiej walki o emocjonalne przetrwanie. Dzięki powyższej analizie, byli w stanie lepiej się usłyszeć oraz pozostać na tyle spokojni, by móc pójść na kompromis i na zmianę zyskać to czego każde z nich potrzebuje.

Zachęcam Was do wykonania tego ćwiczenia. Mam nadzieję, że gdy rozpiszecie wszystkie punkty, będzie Wam łatwiej na nie spojrzeć z  pewnym dystansem i znaleźć realne rozwiązania.

Powodzenia! 🙂

Anita Kręgielewska
Anita Kręgielewska

Jestem psychologiem, terapeutką DBT, prezesem Fundacji BPD. Interesuję się zaburzeniami osobowości, szczególnie zaburzeniem borderline oraz narcystycznym, zależnym i histrionicznym, a także seksualnością człowieka (w tym jej patologią).

Artykuły: 29