Maszyna do pisania i zamek z papieru.
Para w magicznym, baśniowym uścisku z piórami i błyskiem

Jak naprawić związek, rytuały połączenia

okaż nam sympatię i podaj dalej:

Jak naprawić związek, 9 część cyklu z okazji Walentynek: Skuteczne nawyki w związku, rytuały połączenia, by zwiększyć poczucie bliskości i bezpieczeństwa.

Skuteczne nawyki w związku

Kolejna, dziewiąta część cyklu, Jak naprawić związek. Czyli nasz poradnik dla par.
W poprzednich częściach dowiedzieliście się, co to jest prawdziwe słuchanie oraz czym jest parafrazowanie. Potem mówiliśmy o klaryfikacji oraz informacji zwrotnej, następnie publikowaliśmy ćwiczenie. Potem Anita pisała o empatii, tam również było ćwiczenie, a zarazem potem kolejne: kość niezgody,
ostatniej części naszego cyklu: Jak naprawić związek, dowiedzieliście się jak identyfikować – obserwować i opisywać swoje emocje, następnie przyszła kolej na ich wyrażanie, czyli powtórkę z dear mana, którego również można użyć do samego wyrażenia emocji (choć w okrojonej wersji i z dodatkową prośbą).

Dbanie o związek

Liczne badania wskazują, że intymne związki są jednym z najważniejszych źródeł naszego poczucia satysfakcji z życia. Chyba nikogo nie muszę przekonywać dlaczego warto o nie dbać. A może muszę? Cóż, związek się sam nie zadba, naprawdę. Jeśli związek ma być udany trzeba niestety nad nim pracować, jak wszystko, co dobre w życiu, również udany związek nie robi się sam z siebie. Jasne, na początku, kiedy hormony szaleją, mamy różowe okulary endorfin na oczach, wtedy wszystko idzie jak z płatka. Z czasem jednak róż blednie, szarzeje i wtedy może się okazać, że to z powodu braku dobrych nawyków tak się dzieje w naszej relacji.

Czym jest Nawyk?

Ale najpierw szybkie przypomnienie czym jest nawyk. Nawyk, czyli wyuczony sposób zachowania lub reagowania, który nabywamy w toku uczenia się. Jak sama nazwa wskazuje, by jakieś zachowanie stało się nawykowe, czyli automatyczne, na początku musi być powtarzane wielokrotnie (i może to być dla nas trudne). Procedura jest taka sama jeżeli chodzi o ćwiczenie uważności, naukę jazdy na rowerze, a także dbania o relacje romantyczne. Jednym słowem, działamy, działamy aż do skutku.

Nawyki zwiększające poczucie satysfakcji ze związku

Dr. Gottman nazywa te nawyki ,,rytuałami połączenia’’. Jakie rytuały wyróżniamy?

Wspólne posiłki

Aktualnie, w dobie smartfonów oraz ciągłego poczucia niedoczasu, niezwykle łatwo jest zapomnieć o czymś takim jak wspólne spożywanie posiłków. Oczywiście rzadko kto (osobiście nie znam) ma możliwość spożywania ze swoim partnerem/ką zarówno śniadania, lunchu, obiadu, podwieczorku, jak i kolacji. Kiedy jesteście już razem ze swoją drugą połówką, odłóżcie proszę telefony, komputery, gazety, czy cokolwiek innego, co was rozprasza, bądźcie tu i teraz i uczestniczcie we wspólnym posiłku.

Poranne rozstania.

Partnerzy/ki szczęśliwych relacji chcą wiedzieć, co ich druga połowa będzie robiła danego dnia zanim się rozstaną na godzin X. Mogą to być plany na lunch z najlepszą przyjaciółką, trening z kumplem po pracy, czy wizyta u lekarza. Chodzi o zadawanie pytań, o wykazanie zainteresowania swojemu parterowi/ce. Uwaga, szczere zainteresowanie planami drugiej osoby nie jest chęcią kontroli. Kiedy żyjemy razem zainteresowanie drugą osobą jest normalnym, zdrowym podejściem.

Ile czasu: 10 minut w tygodniu (2 minuty dziennie x 5 dni roboczych)

Rozmowy obniżające poziom stresu

Każdego dnia, kiedy już się zobaczycie po całym dniu rozłąki, pracy/fitnessie itp. przez około 20-30 minut porozmawiajcie o tym, co się wydarzyło w ciągu waszego dnia. Możecie zacząć taką rozmowę od słów: ,,Kochanie, jak Ci minął dzień?”
Kyle Benson, coach par współpracujący z Instytutem Gottmana, podkreśla jak ważne są takie rozmowy. Mają one na celu między innymi w obniżeniu poziomu stresu związanego z aktualnymi wydarzeniami. I nie chodzi tu o ruminacje czy wzajemne nakręcanie, ale o uprawomocnienie czy prawdziwe słuchanie. Naprzemienne aktywne słuchanie, okazywanie współczucia i empatii a także dzielenie się swoimi uczuciami z partnerem, buduje poczucie intymności oraz jeszcze silniejszą więź emocjonalną.

Ile czasu: 1 godzina i 40 minut w tygodniu (20 minut dziennie x 5 dni roboczych)

Pocałunki

Dodajmy do tego sześciosekundowy pocałunek, czyli ,,pocałunek z potencjałem”

Jak dr. Gottman podkreśla, 6 sekundowy pocałunek może być kolejnym rytuałem dla którego miło jest wrócić do domu. Ale o co chodzi ? Codzienny, sześciosekundowy pocałunek zwiększy twoją zarówno emocjonalną jak i fizyczną więź z partnerem/ką (nie chodzi o seks). Jak mówi Gottman: ,,6 sekund to wystarczająco długo, by poczuć się romantycznie”.
Kontakt fizyczny, w tym pocałunek powoduje wydzielanie się oksytocyny (hormon miłości, bliskości), który to może poprawić nastrój, a także sprzyja łagodności.
Zatem zamiast buziaka w policzek na dzień dobry daj 6-cio sekundowego całusa, co będzie miłym wyrazem twojej uważności drugiej osoby i bycia tu i teraz. Jest to również wyraz troski, uwagi i naprawdę może pomóc w utrzymaniu więzi ze swoim partnerem/ką. Jeżeli jednak pocałunek trwający 6 sekund jest dla ciebie za trudny, zacznij od 6 sekundowego przytulenia. 🙂

Ile czasu: 6 sekund 2 x dziennie 7 dni w tygodniu = 84 sekundy/tydzień

Wyrażanie uznania, wdzięczności

Chyba każda/y z nas lubi być chwalona/y, doceniana/y przez ukochaną osobę. Zatem pamiętajmy, że nasz partner/ka również. W relacji romantycznej, bardzo ważne jest wyrażanie uznania oraz podziwu, czy wdzięczności swojemu partnerowi/ce. Jak już wspomniałam, nie tylko jest to miłe, ale także pomaga nam zauważyć pozytywne cechy naszego partnera/ki a nie skupiać się na negatywnych aspektach jego osoby. Można powiedzieć np. ,,Dziękuję, że wyjąłeś rzeczy ze zmywarki i zrobiłeś zakupy. Dzięki temu mogłam dokończyć ważny projekt, a teraz możemy już razem spędzić wieczór oglądając film. Jesteś cudowny.’’

Ile czasu: 35 minut na tydzień (5 minut dziennie x 7 dni)

Przywiązanie

Aby być ze sobą połączeni, musimy w sensie dosłownym być razem. Zatem przytulcie się przed zaśnięciem na kilka minut, pocałujcie czule na dobranoc. Trzymanie się za ręce, przytulanie i dotykanie, może zredukować poziom hormonu stresu (kortyzolu) oraz podwyższyć poziom satysfakcji ze związku.

Ile czasu: 35 minut tygodniowo (5 minut dziennie x 7 dni)

Wspólne wakacje/randki

Jeżeli macie możliwość, zostawcie wasze pociechy u dziadków i wyjedźcie razem na wakacje, czy chociaż weekend.
Jeżeli nie jest to z różnych powodów możliwe, idźcie razem na randkę. Powtarzajcie tę czynność regularnie, nie tylko z okazji Walentynek bądź innych imprez okolicznościowych.

Ile czasu: 2 godziny tygodniowo

Wspólne sporty

Wyznaczcie wspólnie dzień oraz porę, np. niedziela godzina 17:00 i zacznijcie chodzić razem na basen/squasha/badmintona itp. Badania wskazują, że wspólne uczęszczanie na ekscytujące zajęcia może zbliżyć do siebie partnerów.
Niestety nie znalazłam w jakim wymiarze godzin zaleca się wspólnie uprawiać sporty, ale myślę, że im więcej tym lepiej.
Nie dość, że sport to zdrowie, a wraz ze swoim partnerem/ką to już czysta przyjemność. 😉

śmiech i radość

Zatem nie zapominajcie o wadze wspólnie zaplanowanego i spędzanego czasu, nie tylko w Walentynki, ale każdego dnia. Róbcie zabawne rzeczy np. idźcie na karaoke, malujcie swoje karykatury, co może wam przynieść radość i śmiech. Natomiast robienie rzeczy przyjemnych np. masaż, pójście do kina, czy kolacja przy świecach sprzyja namiętności oraz poprawieniu jakości waszej relacji.

trwałość związku= fajny czas

Poza tym okazuje się, że trwałość związku można przewidzieć właśnie na podstawie ilości tych dobrych, fajnych chwil, ilości atrakcyjnie spędzanego wspólnie czasu, kłótnie nie mają aż takiego znaczenia.

Powodzenia & cudownych relacji każdego dnia.

na podstawie: gottman.com

Anita Kręgielewska
Anita Kręgielewska

Jestem psychologiem, terapeutką DBT, prezesem Fundacji BPD. Interesuję się zaburzeniami osobowości, szczególnie zaburzeniem borderline oraz narcystycznym, zależnym i histrionicznym, a także seksualnością człowieka (w tym jej patologią).

Artykuły: 29