Maszyna do pisania i zamek z papieru.

Wpisz swój adres e-mail poniżej i zapisz się do naszego newslettera

Siła Wrażliwości

Brené Brown, badaczka i pisarka, zajmuje się wrażliwością. Mówi, że musimy zaakceptować swoją wrażliwość i zobaczyć w niej siłę. Przypomina jak trudna w naszych czasach jest autentyczność i życie zgodne z wartościami. Jako pierwsza zaczęła badać wstyd, który jest tak wszechobecną, ciężką i jednocześnie zupełnie ukrywaną emocją.

Żeby zachęcić was do przeczytania którejś z Jej licznych książek, (tutaj wymienionych) albo do wykładów (jeden załączony poniżej) zacytuję jedno z Jej wystąpień:

Brene Brown: The power of vulnerability.

Chcemy by wszystko było perfekcyjne


„I doskonalimy, co najbardziej niebezpieczne, nasze dzieci. Powiem ci, co myślimy o dzieciach.
Kiedy przychodzą na świat, są przygotowane do walki. A kiedy trzymasz te idealne małe dzieciaczki
w swoich ramionach, twoim zadaniem NIE jest powiedzieć: „Spójrz na nią, jest idealna. Moja praca polega tylko na tym, aby idealna pozostała. Upewnić się, że będzie w sekcji tenisa w piątej klasie, a Yale w siódmej klasie.”
To nie jest nasze zadanie.
Naszym zadaniem jest patrzeć i mówić:
„Wiesz co? Jesteś niedoskonały i zostałeś stworzony (okablowany/wired) do zmagań, do walki, ale jesteś jednocześnie godny miłości i przynależności”.
To nasze zadanie. Pokaż mi pokolenie dzieci wychowanych w ten sposób, i te problemy które myślę, że dzisiaj mamy się skończą.
Udajemy, że to, co robimy, nie ma wpływu na innych ludzi. Robimy tak w życiu osobistym. Robimy tak zawodowo. Czy to ratunek, czy wyciek ropy – udajemy, że to, co robimy, nie ma wielkiego wpływu na innych ludzi a potrzebujemy tylko autentyczności i prawdy, powiedzenia:
„Przepraszamy. Naprawimy to.”

Vivian Fiszer
Vivian Fiszer

psycholog, terapeutka DBT, pasjonatka psychoterapii 3 Fali (DBT, ACT, CFT), wiceprezes Fundacji BPD. Interesują mnie głównie problemy zaburzeń osobowości, intensywne emocje i problematyczne relacje. Prowadzę szkolenia, wykłady w szkole podyplomowej SWPS.

Artykuły: 281