Maszyna do pisania i zamek z papieru.

Wpisz swój adres e-mail poniżej i zapisz się do naszego newslettera

Recenzja: Depresja Nastolatków GWP

Recenzja: Depresja Nastolatków GWP

 

Gdańskie wydawnictwo Psychologiczne nawiązało z nami współpracę odnośnie recenzji książek- dziękujemy! Faktycznie mają bardzo dużo ciekawych i pomocnych dla psychologa, czy tutaj rodziców książek.

 

Depresja to Poważna Choroba

 

Depresja to poważna choroba, nazywana chorobą XXI wieku. Diagnozowana jest u coraz większej liczby osób. Dotyka nie tylko dorosłych ale i młodzież oraz dzieci, czasami nawet te bardzo małe. Faktem potwierdzającym, że depresja to naprawdę poważna choroba jest umieszczenie jej na liście 20 największych NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI na ŚWIECIE oraz fakt, że jest drugim (pod względem częstości) czynnikiem zwiększającym ogólnoświatowe obciążenie chorobowe.

 

Depresja może dotknąć każdego

 

 

Depresja może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, płci, wykształcenia i statusu majątkowego. I właśnie to pomaga nam zrozumieć i zaakceptować książka „Depresja Nastolatków”. To, że na depresję zachorować może dokładnie każdy!

To, że depresja to nie złe zachowanie, lenistwo czy skutki złego wychowania.
Książka obala wiele mitów, rozjaśnia temat zaburzeń nastroju i tłumaczy podstawowe kwestie związane z depresją nastolatków.
To szczególnie ważna pozycja dla rodziców chorujących dzieci. W całej książce znajdą wskazówki, rady i pomocne ćwiczenia. Dlatego równie pomocna może być dla osób pracujących z nastolatkami.

 

Uprawomocnienie Problemów Dziecka

 

 

Zmniejszają one ciężar choroby dziecka z którym zmierzyć się muszą rodzice poprzez: zrozumienie czym naprawdę jest depresja, znormalizowanie zachowania dziecka w czasie choroby, uprawomocnienie emocji i postaw samego rodzica, odczarowanie wszelkich zniekształceń związanych z chorobą oraz praktyczne rady co, jak i dlaczego należy zrobić aby najskuteczniej pomóc swojemu dziecku.
Książka składa się z dwóch części:

  1. Depresjaj jako poważna choroba
  2. Leczenie depresji

 

Trudny Czas Dojrzewania

 

Ad 1. Pierwsza część rozpoczyna się od bardzo potrzebnego opisu sytuacji rozwojowej nastolatków. Opisuje tu trudności i wyzwania związane z okresem dorastania. Ta część naprawdę pomaga zrozumieć ( i przypomnieć sobie ) jak trudny i dynamiczny jest czas bycia nastolatkiem. Autorzy podkreślają jak ważne jest budowanie własnej tożsamości w tym czasie, opisuje naturalny i pojawiający się w tym okresie konflikt pokoleń. W bardzo przystępny sposób opisuje funkcjonowanie poznawcze, emocjonalne i społeczne nastolatka.

 

Depresja to choroba

 

Kolejny rozdział tłumaczy czym jest depresja. Jest tu wyraźnie zaznaczone, że jest to choroba która wymaga leczenia. Opisując objawy i pierwsze symptomy depresji u nastolatków porównuje je do choroby z medycyny somatycznej:

„ To co się dzieje z osobą chorą na depresję, można porównać w medycynie somatycznej do poważnego zapalenia płuc z wysoką gorączką”.

Aby pomóc w depresji i wspierać swoje dziecko podczas leczenia trzeba naprawdę zrozumieć i zaakceptować, że moje dziecko ma depresję. I w tej akceptacji pomagają autorzy książki dzięki licznym przykładom i obrazowym porównaniom i postawom jakie warto przyjąć wobec choroby dziecka.

5% Nastolatków cierpi z powodu Depresji

 

W książce znajdziemy wiele danych, które ukazują skalę zachorowań (aż 5% nastolatków cierpi w tej chwili na depresję) i powagę choroby w liczbach, co dodatkowo ukazuje jak bardzo powszechna jest niestety depresja wśród nastolatków.
Kolejno autorzy odpowiadają na pytanie:

  • Po czym możemy poznać, że nastolatka lub nastolatek choruje na depresję ?
  • Czym różnią się prawidłowe wahania nastroju od zaburzeń nastroju?
  • Czym różnią się smutek, złość i zal od depresji ?

 

Czytając książkę mamy szanse dowiedzieć się czym właściwie jest nastrój, jakie są jego rodzaje i przejawy. Następnie poznajemy dokładne objawy depresji i wskazówki jak poznać czy moje dziecko ma depresję. Opisy objawów depresji poparte są klinicznym opisami konkretnych przypadków, które ułatwiają zrozumienie niektórych pojęć, to bardzo potrzebne w szczególności kiedy z niektórymi z nich spotykamy się po raz pierwszy.

Perspektywa Rodzica i Dziecka

 

 

Pokazane są objawy depresji nastolatków z perspektywy rodziców i dzieci. To bardzo ułatwia zrozumienie niektórych zachowań i sytuacji oraz zwiększa empatię i wrażliwość na młodego człowieka. Opisując objawy autorzy skupiają się na emocjach, objawach poznawczych (myśli, ocenianie, koncentracja itp.) i behawioralnych, szczegółowo opisując i przedstawiając graficznie każde z ich. Analizują trzy podstawowe objawy depresji (spadek nastroju, brak odczuwania przyjemności, obniżenie napędu), opisując je w zrozumiały sposób.

 

 

Skąd się Bierze Depresja?

 

Rozdział trzeci skupia się na przedstawieniu kryteriów diagnostycznych depresji nastolatków wg DSM-5 oraz ICD 10. Rodzic ma więc szansę zobaczyć jak kryteria diagnostyczne wyglądają z perspektywy profesjonalisty i z medycznego punktu widzenia.

Tu także dostaniemy odpowiedź skąd bierze się depresja, jakie czynniki środowiskowe zwiększają szanse na zachorowanie a jakie czynniki środowiskowe negatywnie mogą wpływać na leczenie depresji.
Dalej w rozdziałach czytamy o przebiegu depresji, zaburzeniach i innych trudnościach współwystępujących z chorobą (np. zaburzenia lękowe, adhd, uzależnienia, zaburzenia odżywiania).

Depresja i Inne Zaburzenia

 

 

Ciekawym i bardzo użytecznym jest ukazanie zaburzeń, które można pomylić z depresją. Niektóre objawy (np. zaburzenia uwagi) występują w kilku zupełnie różnych zaburzeniach, dlatego warto mieć większą wiedzę i świadomość, że aby mówić o depresji nie wystarczy spełnienie jednego czy dwóch problemów ale ściśle określonych konkretnych kryteriów tak aby nie pomylić rozpoznania z inną chorobą. W tym na pewno pomocna będzie lektura czwartego rozdziału, w którym umieszczone są tabelki pomocne w diagnostyce różnicowej depresji.

 

Myślenie w Depresji

 

Naprawdę wartym przeczytania i wykonania proponowanych ćwiczeń jest rozdział: Wpływ depresji na myślenie i na emocje: niska samoocena, samooskarżanie, smutek i pustka oraz: Wpływ depresji na zachowane: używki, komputer, samookaleczenia (sic!) i inne.

Rozdziały te naprawdę otwierają oczy i dają do myślenia. Dzięki niemu możemy poznać jak kształtują się myśli, jak wpływają one na nasza zachowanie i ocenę rzeczywistości i samego siebie. Jakość myśli i ich moc zależą od przekonań kluczowych i własnych schematów, które dość zrozumiałym jeżykiem wytłumaczone są w książce.

Autorzy piszą jeszcze o sposobach radzenia sobie i sztywności poznawczej a to wszystko w kontekście myślenia, oceniania samego siebie w czasie depresji.

Niskie poczucie Wartości typowe w depresji!

 

 

Czytając uzmysłowić sobie możemy jak depresja rzutuje na sposób myślenia i postrzegania chorego a w szczególności nastolatka, u którego owe sposoby dopiero się kształtują i są troszkę odmienne od dorosłych. Jest też trochę przedstawionej wiedzy czysto psychologicznej (o atrybucji, zniekształceniach poznawczych, ruminacjach czy błędnym kole depresji) ale bez obaw czyta się to bardzo lekko i jest to ciekawe !

Trudne Zachowania Nastolatka, co robić?

 

 

Zaś fragmenty poświęcone „trudnym” zachowaniom, stosowaniem używek i nadużywaniem komputera wyjaśniają rodzicom te sytuacje i dają konkretne wskazówki co robić gdy…np.

„ Co powinnaś/eś robić gdy podejrzewasz, że Twoje dziecko używa substancji psychoaktywnych?”

Samouszkodzenia i Tendencje Samobójcze

 

 

Wprost opisane są wszelkie aspekty samouszkodzeń: ich funkcję, spodziewane reakcje rodziców oraz jak się zachowywać jakie działania podejmować gdy młoda osoba się samouszkadza. Niezwykle wartościowym rozdziałem jest ten poświęcony samobójstwom dzieci i młodzieży. Temat ten niestety jest cały czas bardzo aktualny zarówno w Polsce jak i na świecie. Ważne jest więc aby być świadomym tego zagrożenia i umieć adekwatnie na nie reagować. Czytanie tej lektury może w tym bardzo pomóc. W szczególności w umiejętności rozróżniania: myśli, groźby, tendencje i czyny samobójcze. Umiejętności oceny ryzyka samobójstwa, zmniejszaniu i rozpoznawaniu czynników ryzyka samobójstwa a przede wszystkim: Co robić gdy dziecko zgłasza myśli samobójcze? czyli jak zapewnić mu bezpieczeństwo i wsparcie.

Leczenie depresji Nastolatka, Dziecka

 

 

Ad2. Leczenie depresji – to druga część książki „Depresja Nastolatków”
W niej znajdziemy szereg przydatnych wskazówek i informacji co robić kiedy już wiem że moje dziecko ma depresje, wiem czym ona jest i jakie jest jej podłoże. Teraz więc jest czas na leczenie. To właśnie proces leczenia, wraz z konkretnym opisem sposobów leczenia jest tu przedstawiony.
Można śmiało skorzystać z informacji zawartych w tej książce dotyczących tego: gdzie szukać pomocy, kto faktycznie może pomóc, jakie są zasady i etapy leczenia depresji. I tak książka dokładnie tak jak powinno odbywać się to w rzeczywistości opisuje całościowy plan leczenia depresji nastolatków, szczegółowo opisując jej elementy: psychoterapia, psychoedukacja, zapewnienie bezpieczeństwa, farmakologia i interwencje w środowisku szkolnym.

Zasady skutecznej Terapii

 

 

Rodzice prócz przydatnych informacji i naprawdę sporej ilości wiedzy zyskają poczucie pewności siebie i odrobinę ulgi i spokoju w walce z depresją swojego dziecka. Wyszczególnione są w książce podstawowe zasady prowadzenia terapii depresji, jak powinien wyglądać plan bezpieczeństwa , jak skuteczne jest leczenie i co robić kiedy leczenie mojego dziecka okazuje się być nieskuteczne. Osobny rozdział poświęcony jest na opisanie procesu psychoterapii, z dokładnym wyjaśnieniem czym jest psychoterapia, jakie są jej rodzaje, jak wybrać terapeutę, czym jest kontrakt terapeutyczny i czemu służy oraz o bardzo istotnej roli rodziców w leczeniu depresji nastolatka.

Farmakoterapia, zastosowania i skuteczność

 

Osobny rozdział też poświęcony jest farmakoterapii, jej zastosowaniu i skuteczności. Tu czytelnik znajdzie odpowiedzi na najczęstsze pytania do psychiatry dotyczące stosowania leków. Ostatni rozdział dotyczy leczenia w szpitalu, przybliżone są w książce dostępne formy leczenia szpitalnego, wyszczególnione są wskazania do leczenia szpitalnego i szeroko opisany temat dotyczący podjęcia decyzji i licznych wątpliwościach z nimi związanych dotyczących hospitalizacji.
Na samym końcu książki znajdziemy komiks pychoedukacyjny. To naprawdę ekstra sprawa. W śmieszny ale nie wyśmiewający sposób rysunkiem pokazane są najważniejsze aspekty choroby depresji. Tak obrazowy sposób zdecydowanie ułatwia zrozumienia czym jest depresja, jak ją leczyć i jak w ogóle ją traktować. Ułatwia zapamiętanie istotnych kwestii a przede wszystkim pozwala znormalizować wszelkie objawy depresji i oswoić leczenie chorób psychicznych.

podsumowanie: Depresja Nastolatków

 

Lektura obowiązkowa dla każdego rodzica, którego dziecko doświadcza depresji lub podejrzewa, że dziecko może doświadczać zmian i pogorszenia nastroju. Naprawdę gorąco polecam ją jednak nie tylko rodzicom dzieci chorujących na depresję ale wszystkim rodzicom w ogóle oraz nastolatkom, którzy nie rozumieją swojego zachowania i doświadczają obniżonego nastroju czy wzmożonej drażliwości.

 

 

 

więcej dowiecie się na stronie wydawnictwa GWP

ZapiszZapisz

Marysia Czarnecka
Marysia Czarnecka

Jestem psychologiem i terapeutą w trakcie szkolenia. Pracuję jako terapueta DBT, pasjonuję się terapią trzeciej fali (min DBT, ACT, CFT) i wszelkimi aspektami związanymi z uważnością i mindfulnessem. Interesuję się zaburzeniami osobowości, zaburzeniami lękowymi i depresyjnymi.

Artykuły: 14