Maszyna do pisania i zamek z papieru.

Wpisz swój adres e-mail poniżej i zapisz się do naszego newslettera

Efekt Floryda

Czy parę słów może wpłynąć na zachowanie człowieka, właściwie bez jego wiedzy?

Może.

Dowiedli tego psychologowie w eksperymencie Efektu Florydy.
Jest on jednym z pierwszych i najbardziej wpływowych przykładów „podkładania”.

Torowanie

Torowanie (inaczej: poprzedzanie, priming) to zjawisko, polegające na zwiększeniu prawdopodobieństwa wykorzystania określonej kategorii poznawczej w procesach percepcyjnych i myślowych wskutek wielokrotnej ekspozycji bodźca zaliczanego do tej kategorii, bądź bodźca semantycznie lub afektywnie powiązanego z tą kategorią.
Upraszczając – zjawisko torowania bazuje na mechanizmie skojarzeń. Bodźce z którymi mieliśmy wcześniej kontakt, wpływają na to, w jaki sposób nasz mózg przetwarza docierające do niego informacje. Warunkiem jest, by zarówno bodźce poprzedzające, jak i informacje odbierane przez nasz mózg pozostawały w semantycznym (znaczeniowym) związku. W kategoriach psychologicznych oznacza to wykorzystanie czynników tła, aby wprowadzić kogoś w stan psychiczny, który wpływa na jego działanie (bez świadomości). Tłem są zazwyczaj obrazy lub rekwizyty w pomieszczeniu, gdzie odbywa się eksperyment. Czasami czynnikiem tła jest opowieść lub powtarzane słowa, które uczestnik słyszy.

Eksperyment Floryda

W eksperymencie, który przeszedł do klasyki psychologii, John Bargh wraz z zespołem poprosili grupę studentów, aby z podanych pięciu wyrazów ułożyli czterowyrazowe zdania. U połowy badanych podanymi wyrazami były: „znajduje, on, to, żółty, natychmiast”, natomiast druga część badanych mogła wybierać spośród wyrazów: „Floryda, zapomina, łysy, siwa, zmarszczka”. Po zakończeniu zadania, badani byli proszeni o krótki spacer w dół korytarza, do innego pokoju, aby wypełnić formularz. Badacze w dyskretny sposób mierzyli czas jaki zajmowało uczestnikom przejście korytarzem.
Zgodnie z przewidywaniami Bargh’a, badanym, którzy układali zdania z wyrazów kojarzących się z podeszłym wiekiem, przemierzenie korytarza zajmowało o wiele więcej czasu niż osobom z grupy kontrolnej.

Jak zastosować torowanie w codziennym życiu?

Można wykorzystać zjawisko torowania zaczynając od siebie. Umieść w swoim najbliższym otoczeniu symbole, których zadaniem będzie spowodowanie pozytywnych reakcji w Twoim umyśle. Kolory wpływają na nastroje, trawienie, ciśnienie krwi, a głośność na tętno. Trzymany w rękach kubek gorącej kawy wpływa na postrzeganie Ciebie jako osoby bardziej przyjaznej. Częste dostarczanie mózgowi pozytywnych bodźców (i to nawet w tak prosty sposób, jakim jest oglądanie uśmiechniętych twarzy czy wymuszanie własnego uśmiechu), sprawia, że możemy szybko poczuć się lepiej, a uśmiechnięta buźka na lodówce, czy w wysyłanej wiadomości poprawi humor bliskim.

Beata Wąsowicz
Beata Wąsowicz
Artykuły: 9