Maszyna do pisania i zamek z papieru.

Wpisz swój adres e-mail poniżej i zapisz się do naszego newslettera

Jak naprawić związek: prawdziwe słuchanie, parafrazy i informacje zwrotne

Uwaga,  zwykle informujemy o nowych artykułach, medytacjach, filmach oraz dodatkowych wydarzeniach na naszym FB.

W poprzednich częściach dowiedzieliście się jakie oraz w jaki sposób bloki wpływają na, komunikację związku, czyli prawdziwe słuchanie oraz czym jest parafrazowanie. Dzisiaj przyjrzymy się klaryfikacji oraz udzielaniu informacji zwrotnej.

 

Klaryfikacja: parafrazy oraz dodatkowe pytania

 

Parafrazowanie czyjejś wypowiedzi, naturalnie prowadzi do klaryfikacji, czyli kiedy powtarzasz swojemu/jej partnerowi/ce, co właśnie usłyszałeś/aś i okazuje się, że usłyszałeś/aś błędnie, zwróciłeś/aś uwagę tylko na pewien aspekt wypowiedzi pomijając pozostałe, zaczynasz zadawać dodatkowe pytania, by sklaryfikować wypowiedź.

Pamiętaj, że formułując pytania Twoją intencją jest chęć zrozumienia, nauczenia się czegoś o drugiej osobie, bądź chęć udzielenia jej pomocy. Celem nie może być chęć przeprowadzenia ’’przesłuchania’’, czy narzucenia swojego punktu widzenia, przypisania winy, bagatelizowania lub manipulowania w jakikolwiek sposób.
Zadawanie pytań prowadzi do poszerzenia perspektywy, widzenia większego obrazu, który zawiera specyficzne szczegóły, subtelne odcienie emocji i zdecydowanie większe zrozumienie punktu widzenia partnera/ki.
Pamiętaj! Pytaj o fakty. Zaczynaj swoje pytania od:
’’Kto…Co…Gdzie…Kiedy…Jak…’’ oraz zadawaj pytania w stylu
’’Jak się czułeś w tej sytuacji…, Co wtedy myślałeś/aś….’’

 

Informacja Zwrotna

 

Dawanie informacji zwrotnej – następuje po sparafrazowaniu wypowiedzi partnera/ki oraz zadaniu dodatkowych pytań – klaryfikacji. Udzielasz informacji zwrotnej o swoich odczuciach w kontekście tej właśnie wypowiedzi. Spokojnie odnosisz się do tego bez oceniania, wyrażając swoje myśli, uczucia, opinie, pragnienia itp. Dzielisz się swoim doświadczeniem nawiązując do podobnych sytuacji z przeszłości w związku z partnerem, ale uwaga, robisz to uważnie, bez poddawania się blokom takim jak sparing, czy udzielanie rad !

Dzięki udzielaniu informacji zwrotnej:

  • Po raz kolejny masz możliwość sprawdzenia swojego odbioru danego komunikatu, dając zarazem szansę partnerowi/ce sprostować ewentualne nieporozumienia;
  • twój partner/ka ma informację o konsekwencjach swojej wypowiedzi – co to dla Ciebie znaczy;
  • twój partner ma korzyść w postaci Twojego świeżego spojrzenia na całą sprawę.

Pożyteczna informacja zwrotna następuje natychmiast, jest szczera oraz wspierająca.
Natychmiast – oznacza, że nie tracisz czasu. Kiedy tylko zrozumiesz komunikat partnera/ki za pomocą parafrazy i klaryfikacji, udziel natychmiast informacji zwrotnej. Odroczenie jej nawet o godzinę spowoduje zmniejszenie jej wartości.
Szczera – oznacza dzielenie się swoimi autentycznymi myślami, bez obawy, że urazisz drugą stronę, bez chęci jej manipulacji lub niechęci odsłonięcia swoich prawdziwych uczuć, np. kiedy uważasz, że Twój parter/ka nie ma racji lub czujesz się zastraszony/na, musisz wyrazić swój sprzeciw ( powiedzieć NIE), w swojej informacji zwrotnej.
Wspierający – czyli nie brutalny w swojej szczerości. Musisz znaleźć sposób, by łagodnie wyrazić swoją negatywną opinię bez unieważniania jej znaczenia, np. ’’Myślę, że chyba popełniłeś/aś błąd’’ zamiast ’’Tym razem naprawdę to schrzaniłeś/aś’’. Lub można powiedzieć ’’Nie czuję się bezpiecznie, kiedy wychodzisz’’ zamiast ’’Umrę jeśli mnie opuścisz’’.

Czekajcie na kolejną część! Bedą ćwiczenia praktyczne. 🙂

 

na podstawie: „COUPLE SKILLS SECOND EDITION” Matthew McKay, Patrick Fanning, Kim Paleg

Anita Kręgielewska
Anita Kręgielewska

Jestem psychologiem, terapeutką DBT, prezesem Fundacji BPD. Interesuję się zaburzeniami osobowości, szczególnie zaburzeniem borderline oraz narcystycznym, zależnym i histrionicznym, a także seksualnością człowieka (w tym jej patologią).

Artykuły: 29