Jak naprawić związek: prawdziwe słuchanie, parafrazy i informacje zwrotne
okaż nam sympatię i podaj dalej:
Uwaga, zwykle informujemy o nowych artykułach, medytacjach, filmach oraz dodatkowych wydarzeniach na naszym FB.
W poprzednich częściach dowiedzieliście się jakie oraz w jaki sposób bloki wpływają na, komunikację związku, czyli prawdziwe słuchanie oraz czym jest parafrazowanie. Dzisiaj przyjrzymy się klaryfikacji oraz udzielaniu informacji zwrotnej.
Klaryfikacja: parafrazy oraz dodatkowe pytania
Parafrazowanie czyjejś wypowiedzi, naturalnie prowadzi do klaryfikacji, czyli kiedy powtarzasz swojemu/jej partnerowi/ce, co właśnie usłyszałeś/aś i okazuje się, że usłyszałeś/aś błędnie, zwróciłeś/aś uwagę tylko na pewien aspekt wypowiedzi pomijając pozostałe, zaczynasz zadawać dodatkowe pytania, by sklaryfikować wypowiedź.
Pamiętaj, że formułując pytania Twoją intencją jest chęć zrozumienia, nauczenia się czegoś o drugiej osobie, bądź chęć udzielenia jej pomocy. Celem nie może być chęć przeprowadzenia ’’przesłuchania’’, czy narzucenia swojego punktu widzenia, przypisania winy, bagatelizowania lub manipulowania w jakikolwiek sposób.
Zadawanie pytań prowadzi do poszerzenia perspektywy, widzenia większego obrazu, który zawiera specyficzne szczegóły, subtelne odcienie emocji i zdecydowanie większe zrozumienie punktu widzenia partnera/ki.
Pamiętaj! Pytaj o fakty. Zaczynaj swoje pytania od:
’’Kto…Co…Gdzie…Kiedy…Jak…’’ oraz zadawaj pytania w stylu
’’Jak się czułeś w tej sytuacji…, Co wtedy myślałeś/aś….’’
Informacja Zwrotna
Dawanie informacji zwrotnej – następuje po sparafrazowaniu wypowiedzi partnera/ki oraz zadaniu dodatkowych pytań – klaryfikacji. Udzielasz informacji zwrotnej o swoich odczuciach w kontekście tej właśnie wypowiedzi. Spokojnie odnosisz się do tego bez oceniania, wyrażając swoje myśli, uczucia, opinie, pragnienia itp. Dzielisz się swoim doświadczeniem nawiązując do podobnych sytuacji z przeszłości w związku z partnerem, ale uwaga, robisz to uważnie, bez poddawania się blokom takim jak sparing, czy udzielanie rad !
Dzięki udzielaniu informacji zwrotnej:
- Po raz kolejny masz możliwość sprawdzenia swojego odbioru danego komunikatu, dając zarazem szansę partnerowi/ce sprostować ewentualne nieporozumienia;
- twój partner/ka ma informację o konsekwencjach swojej wypowiedzi – co to dla Ciebie znaczy;
- twój partner ma korzyść w postaci Twojego świeżego spojrzenia na całą sprawę.
Pożyteczna informacja zwrotna następuje natychmiast, jest szczera oraz wspierająca.
Natychmiast – oznacza, że nie tracisz czasu. Kiedy tylko zrozumiesz komunikat partnera/ki za pomocą parafrazy i klaryfikacji, udziel natychmiast informacji zwrotnej. Odroczenie jej nawet o godzinę spowoduje zmniejszenie jej wartości.
Szczera – oznacza dzielenie się swoimi autentycznymi myślami, bez obawy, że urazisz drugą stronę, bez chęci jej manipulacji lub niechęci odsłonięcia swoich prawdziwych uczuć, np. kiedy uważasz, że Twój parter/ka nie ma racji lub czujesz się zastraszony/na, musisz wyrazić swój sprzeciw ( powiedzieć NIE), w swojej informacji zwrotnej.
Wspierający – czyli nie brutalny w swojej szczerości. Musisz znaleźć sposób, by łagodnie wyrazić swoją negatywną opinię bez unieważniania jej znaczenia, np. ’’Myślę, że chyba popełniłeś/aś błąd’’ zamiast ’’Tym razem naprawdę to schrzaniłeś/aś’’. Lub można powiedzieć ’’Nie czuję się bezpiecznie, kiedy wychodzisz’’ zamiast ’’Umrę jeśli mnie opuścisz’’.
Czekajcie na kolejną część! Bedą ćwiczenia praktyczne. 🙂
na podstawie: „COUPLE SKILLS SECOND EDITION” Matthew McKay, Patrick Fanning, Kim Paleg