Maszyna do pisania i zamek z papieru.

Idealny partner dla osoby z przywiązaniem lękowym

Praca i nauka dotycząca bloga nigdy się nie kończy, musiałam zmienić tytuł tego artykułu, wcześniej tytuł oraz link był Jak znaleźć idealnego partnera przywiązanie lękowe (jest przekierowanie).

Idealny partner dla osoby z przywiązaniem lękowym

to jest odcinek drugi tego artykułu i może być go trudno zrozumieć, bez doczytania, także zachęcam!

Idealny Partner

Pamiętacie jak wypełnialiście 😉 szablon: idealny partner? Heloł!!! jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, to czas NAJWYŻSZY, przypominam, że samo czytanie tego bloga to naprawdę strata waszego czasu, jest tyle ciekawszych rzeczy do roboty.
Zwykle osoby wpisują w rubryczki, czy też pudełka inteligencję, poczucie humoru, urodę, pracę, wzrost.

Rzadko spotykam się z cechami typu: lubi się często przytulać, całować, dzwoni co najmniej raz dziennie, jasno rozmawia o naszej przyszłości, chce stałego związku.

Idealny Partner dla osoby z przywiązaniem lękowym

Tymczasem, to są rzeczy bardzo ważne, szczególnie jeśli jesteśmy podatni na odrzucenie. Pierwszym więc krokiem jest uznanie naszych własnych potrzeb emocjonalnych. Zamiast etykietować się, oceniać, krytykować jako: przyklejająca/cy, kobieta/mężczyzna bluszcz, zalewająca/cy, egocentryczna/ny, dziecinna/ny, zbyt łatwo się przywiązująca czy co tam sobie mówicie o swoich zwyczajnych, ludzkich potrzebach.
Pamiętajcie, że potrzeby, to potrzeby, wstydzenie się ich, tylko pogorszy wasz stan.
Oczywiście nie chodzi o to, żeby wydzwaniać 100 razy dziennie, ale też nie o to, żeby siedzieć 24 godziny w skrajnym napięciu i miotać się pomiędzy śledzeniem FB, a znieczuleniem się alkoholem, jedzeniem, samouszkodzeniami (to przykładowe niekonstruktywne strategie radzenia sobie z trudnymi emocjami). Jak zawsze potrzebny jest złoty środek. Jeśli poznacie kogoś, kto nie unika bliskości to takie stany wcale nie wystąpią, albo będą dużo rzadsze, bo on/a sam/a wyczuje, że potrzebujecie dużo kontaktu, albo powiecie jej/mu o tym i nie będzie miał/a z tym problemu.

Pierwsze Sygnały, że to osoba Unikająca

Sygnały, że spotykasz się z kimś, kto ma przywiązanie unikające:

  • jest pracoholikiem, uzależniona/ny od czegoś;
  • kiedy jesteś z nią/nim, odcina się (telefon, komputer, gry);
  • ma inną relację;
  • mieszka daleko, nie ma czasu dla ciebie;
  • nie słucha cię;
  • wysyła sprzeczne sygnały dotyczące związku z tobą, lub dotyczące ciebie;
  • szuka idealnego związku i sugeruje delikatnie, że to nie ty;
  • pragnie poznać tą jedyną/tego jedynego, ale zawsze jakiś problem (w poznanej osobie, albo w okolicznościach) ;
  • nie bierze pod uwagę twojego emocjonalnego dobrostanu, kiedy rozmawiasz z nim/nią o tym, nic się nie zmienia;
  • sugeruje że twoje potrzeby są zbyt duże, że jesteś przewrażliwiona/ny, przyklejasz się, czyli unieważnia cię, zamiast uprawomocnić;
  • jeśli poruszasz tematy niewygodne, ignoruje, albo zmienia temat;
  • reaguje w sposób skrajnie racjonalny na twoje zarzuty, ignorując twoje przeżycia emocjonalne;
  • mimo, że wyrażasz otwarcie swoje potrzeby, on/a nie bierze ich pod uwagę;
  • deklaruje, że nie jest gotowa/wy na związek.

I co dalej z tym przywiązaniem

Problem polega na tym, że to coś, ta chemia, to właśnie uaktywnienie się naszego rodzaju przywiązania, słowem ciągnie nas, oraz przyciągamy osoby najmniej odpowiednie. Co w takim razie możemy zrobić, biorąc pod uwagę, że na rynku randkowym najwięcej jest osób unikających?

Strategia: tego Kwiatu to Pół Światu

Tak wiem, sama pisałam, że nie można tak mówić do kogoś, kto dopiero się rozstał. Mówimy jednak o sytuacji, kiedy jesteś ponownie gotowa/wy na związek. 

Randkuj szeroko, na bogato, z wieloma osobami jednocześnie (nie mówię o seksie z wieloma osobami, czy związaniu się z wieloma osobami). Mówię wyłącznie o randkach, czyli spotkaniach z innymi ludźmi, którzy ewentualnie mogą stać się kimś więcej. Zapisz się na wszelkie portale randkowe, powiedz znajomym, że kogoś szukasz, jeśli potrafisz zaczepiaj i zapraszaj, chodź na spotkania, znajdź grupy zainteresowań.

dlaczego warto spotykać się z wieloma potencjonalnymi kandydatami, kandydatkami jednocześnie:

  • zobaczysz, że wiele osób uważa cię za atrakcyjną/nego (nawet, jeśli tobie się nie spodobają);
  • jeśli ktoś nie oddzwoni nie będziesz się aż tak przejmować;
  • nie będziesz tak obsesyjnie czekać aż ktoś odzwoni/napisze;
  • nie wkręcisz się od razu maksymalnie w tą jedyną osobę;
  • łatwiej będzie ci iść naprzód, jeśli spotkasz osobę unikającą;
  • znajdziesz osobę z przywiązaniem bezpiecznym.

Oczywiście, to nie takie proste, nawet jeśli spotykasz się z 6 osobami, nadal ta jedna może wydawać ci się wyjątkowo bardziej atrakcyjna (unikająca).
Decyzja należy do ciebie, ale dlaczego nie spróbować raz czegoś innego?
Spotykania się z kimś, kto chce z tobą być, tak często, jak ty. Dzwoni, troszczy się i pragnie swojej przyszłości z tobą?
Na początku możesz to kojarzyć z nudą, brakiem namiętności, brakiem chemii, ale daj sobie czas. Przypomnij sobie ile lat żyjesz już ze swoim stylem przywiązania, jest w twojej krwi, potrzeba cierpliwości, żeby to zmienić.
Masz wybór: huśtawki i dramaty, albo spokojne zadowolenie, które pozwoli ci dobrze funkcjonować.

Komunikacja: Po Prostu Zapytaj

Często ludzie pytają się: skąd mam wiedzieć, czy facet nie chce tylko seksu.

Cóż to jest bardzo proste. Zakładając, że poznaliście się w internecie, już w 2010 roku 70% amerykanów poznawało się w ten sposób i na szczęście 59% uważa, że to dobry sposób na poznawanie ludzi.
Spotykacie się, zaczynacie rozmawiać o rzeczach bardziej osobistych niż pogoda. To może być 1, 2 albo 3 spotkanie- wtedy zapytaj się czego on szuka. Powiedz na przykład.

„słuchaj, nie wiem czy zauważyłeś, ale napisałam na swoim profilu, że szukam związku, co o tym myślisz?”

Teraz osoby o przywiązaniu lękowym zaczynają się bać, że „wystraszą” potencjalnego kandydata. Słuchajcie, nie mówimy tutaj:

  • słuchaj, nie wiem czy zauważyłeś, ale wsypałam ci do drinka wąglik, a ty go właśnie wypiłeś,
  • słuchaj, nie wiem czy zauważyłeś, zeskanowałam ci dane z karty kredytowej i sprzedałam w darkwebie,
  • ani nawet: kocham cię i chcę wziąć dzisiaj z tobą ślub, co o tym sądzisz?

Pytanie o tym, co ktoś uważa o związkach, kiedy umawiamy się przez aplikacje randkowe, które często też służą ludziom do umawiania się na seks, jest normalnym pytaniem. Dla osoby o przywiązaniu bezpiecznym rozmowa o tym co sądzi o związkach, jest taką samą rozmową jak rozmowa o każdym innym temacie. Dla takiej osoby w ogóle proszenie o cokolwiek jest łatwe, bo z góry zakłada, że jej potrzeby zostaną spełnione, że zasługuje na miłość, wie czego chce i wierzy, że partner chce wyjść naprzeciw jej oczekiwaniom (odwrotnie niż osoba o przywiązaniu lękowym). Jeśli chcesz zmienić swoje przywiązanie próbuj więc działać tak, jakbyś miał(a) to bezpieczne. Jeśli ktoś nie odezwie się do ciebie po takim pytaniu (faktycznie „wystraszy się”, mało prawdopodobne), to oznacza, że jest osobą naprawdę skrajnie unikającą. Wtedy musisz się siebie zapytać, czy faktycznie taka relacja ma sens?

„Udajesz aż takim się stajesz”
(Fake it till you make it)

Lękowi a Unikający

Wbrew pozorom, lękowy styl przywiązania, nie jest najtrudniejszym stylem, tutaj osoba wie, że chce z kimś być i potrafi być blisko. Czasami musi popracować nad tym, żeby wpuścić trochę powietrza do związku, ale najczęściej chce się zmieniać dla związku (tutaj pomysły na to), bo związek jest dla takiej osoby bardzo ważny. Motywacja jest bardzo duża.
Najtrudniej mają osoby unikające, które przyczyny swoich niepowodzeń najczęściej szukają na zewnątrz, ciężko im wejrzeć w siebie. Musi naprawdę stać się coś bardzo poważnego, by poszukały pomocy i odważyły się otworzyć, a co dopiero zmienić,
niebawem napiszę również o osobach o przywiązaniu unikającym.

artykuł częściowo na podstawie książki Levine i Heller Attached na stronie książki test przywiązania, niestety książka nie jest przetłumaczona, a naprawdę warto ją przeczytać, jest tam dużo więcej przydatnych informacji.

Vivian Fiszer
Vivian Fiszer

psycholog, terapeutka DBT, pasjonatka psychoterapii 3 Fali (DBT, ACT, CFT), wiceprezes Fundacji BPD. Interesują mnie głównie problemy zaburzeń osobowości, intensywne emocje i problematyczne relacje. Prowadzę szkolenia, wykłady w szkole podyplomowej SWPS.

Artykuły: 281