Maszyna do pisania i zamek z papieru.

Wpisz swój adres e-mail poniżej i zapisz się do naszego newslettera

Czy partner powinien być moim najlepszym przyjacielem?

Czy partner powinien być moim najlepszym przyjacielem?

Umówmy się, nazywanie kogoś swoim przyjacielem to duża sprawa. Nie nawiązujemy przyjaźni z przypadkowo poznanymi osobami w kolejce w sklepie czy na poczcie.

Natomiast posiadanie romantycznego partnera, który jest również twoim najlepszym przyjacielem, może brzmieć całkiem nieźle. W relacji romantycznej ze swoim przyjacielem możesz zyskać to, co najlepsze w oby tych relacjach, możesz się śmiać, dzielić się swoimi pasjami, wspólnym życiem a także się przytulać i całować. Obserwując pary, które wydają się szczęśliwe, mam wrażenie, że oprócz wspólnego kredytu, psa i dzieci które ich łączą, pary te naprawdę lubią ze sobą spędzać czas.

A ile osób uważa, że zbudowało tego typu relację? Czy psychologowie potwierdzają, że ten ,,nowy’’ model relacji jest dobrym kierunkiem? Autor tekstu na podstawie którego jest ten artykuł, dr. Gary Lewandowski Jr. zwrócił się o pomoc do Instytutu Ankietowego Uniwersytetu Monmouth w celu zbadania sprawy (2017).

Relacje dwa w jednym (przyjaciel-partner) w liczbach

Aby dowiedzieć się, ile jest tzw. ,,par  tworzonych przez najlepszych przyjaciół’’, 801 osobom dorosłym w Stanach Zjednoczonych zadano następujące pytanie: „Czy uważasz swojego partnera za najlepszego przyjaciela, czy też nazywasz kogoś innego swoim najlepszym przyjacielem?”

Wśród osób dorosłych, będących obecnie w relacji romantycznej, zdecydowana większość (83%) uważała swojego obecnego partnera za najlepszego przyjaciela. Dla tych, którzy są w związku małżeńskim, wskaźnik ten był jeszcze wyższy. Mężczyźni i kobiety osiągnęli podobne wynikii, natomiast młodsi respondenci byli nieco mniej skłonni niż starsi do postrzegania swojego partnera jako najlepszego przyjaciela.

W badaniu z 1993 roku tylko 44% studentów wskazało, że ich romantyczny partner był również ich najlepszym kumplem. Zatem różnica we wskaźnikach najlepszy przyjaciel/miłości, podwoiła w ciągu ostatnich 20 lat, niestety, łatwo było stwierdzić co wpłynęło na tak znaczącą zmianę.

Współczesny model pary

Oczekiwania wobec relacji ewoluowały w kolejnych latach. W porównaniu z poprzednimi pokoleniami dzisiejsi heteroseksualni mężczyźni i kobiety są bardziej przyzwyczajeni do myślenia o sobie jak o przyjaciołach, partnerach będących na równych zasadach. Kiedy romantyczna para się formuje, bardziej prawdopodobne jest, że będziemy szukać bardziej partnerskich podziałów tzw. władzy i pracy. Nasze relacje utrzymujemy na wyższych standardach niż w poprzednich dekadach.

Współczesny model pary

Współczesne pary oczekują, że ich relacje będą sprzyjać ich osobistemu rozwojowi i pomagać w osiągnięciu własnych celów. Na przykład pomagać stać się lepszym człowiekiem, uczyć nowych rzeczy, takich jak np. jak zrobić idealne creme brulee 😉 , zabierając do miejsc takich jak nowy park trampolin i otwierać oczy na nowe perspektywy, np.  korzyści wynikających ze zdrowej diety czy regularnego uprawiania sportu.

Chociaż oczekiwanie na rozwój osobisty może być nieporęcznym obciążeniem dla związku, badacze uważają, że nowoczesne relacje dobrze sobie z tym radzą. Pomysł, że związek może pomóc jednostce stać się lepszą osobą – badacze nazywają to zjawisko samorozwojem (self-expansion), relacje, które zapewniają większy rozwój osobisty także zwiększają jego jakość.

Realizowanie się w związku

Aby osiągnąć wszystkie te cele samodoskonalenia, możesz potrzebować więcej od małżonka/żony lub romantycznego partnera/partnerki, niż oczekiwano w latach poprzednich, a partner, który jest również twoim najlepszym przyjacielem, może być osobą, która pomoże w ich osiągnięciu.

Aby sprawdzić, czy ci, którzy uważają swojego partnera za swojego najlepszego przyjaciela, również oczekują od nich więcej, Instytut Ankietowy Uniwersytetu Monmouth zadał nastepujące pytanie: „Aby uzyskać idealny związek, jak bardzo możesz oczekiwać, że partner pomoże ci się rozwijać i wzbogacać jako osoba?” Wyniki ankiety wskazują ogólnie na wysokie oczekiwania, a osoby będące w racji z najlepszym przyjacielem, oczekują od swojej drugiej połówki nich nieco więcej.

Oczywiście należy pamiętać, że chociaż możemy oczekiwać więcej, nie znaczy to, że automatycznie tak też się stanie. 

Czy najlepsi przyjaciele są lepszymi partnerami?

Aby sprawdzić czy te romantyczne przyjaźnie są naprawdę lepsze, zapytano respondentów:  „Jak bardzo jesteś zadowolony ze swojego obecnego związku – ekstremalnie, bardzo, nieco, niezbyt, czy wcale nie jesteś zadowolony?” a następnie porównano odpowiedzi pomiędzy obiema grupami (deklarujących, że ich partner jest najlepszym przyjacielem  vs. mających innych najlepszych przyjaciół).

Osoby z pierwszej grupy były o wiele bardziej zadowolone ze swojego związku niż z grupy drugiej. Powyższe wyniki są zgodne z badaniami wykazującymi, że relacje oparte na miłości partnerskiej- oparte na przyjaźni, uczuciach, wsparciu i wspólnych zainteresowaniach – trwają dłużej i są bardziej satysfakcjonujące. W rzeczywistości miłość partnerska jest bardziej związana z satysfakcją ze związku niż miłość namiętna – rodzaj miłości romantycznej opartej na intensywnych uczuciach, pociągu seksualnym i zaabsorbowaniu partnerem.

Wspólne towarzystwo jest ważną częścią miłości

Inne badania pokazują, że osoby w relacjach miłosnych opartych na przyjaźni czują, że mają bardzo sympatycznego partnera, a wspólne towarzystwo jest ważną częścią miłości. Badanie 622 osób pozostających w związku małżeńskim wykazało, że osoby z wyższymi wynikami w skali miłości opartej na przyjaźni również zadeklarowały większe zadowolenie ze związku, przypisywali większe znaczenie związkowi, większy szacunek dla małżonka i odczuwali większą bliskość.

W kolejnych dwóch badaniach z udziałem blisko 400 uczestników będących aktualnie w relacji romantycznej, wykazano, że ci, którzy przywiązują większą wagę do aspektu przyjaźni w swoim związku,  zgłaszają również większe zaangażowanie, więcej miłości i większą satysfakcję seksualną. Ponadto docenianie przyjaźni również zmniejszyło ryzyko zakończenia relacji. Czyż miłość z najlepszym przyjacielem nie zaczyna brzmieć coraz lepiej?

Sekret długowieczności związku

Janette oraz Roberta Lauer, przebadali 350 par z 15 letnim stażem . Parom tym zadano między innymi pytanie o ,,sekret długowieczności ich związku, jaki był najważniejszy powód?’’ Proste: ich partner był ich najlepszym przyjacielem. Drugą najczęstszą odpowiedzią było lubienie małżonka jako osoby, czyli kolejny kluczowy aspekt miłości opartej na przyjaźni.

Dlaczego najlepsi przyjaciele są tak dobrzy?

Odkrycia pokazujące zalety bycia w relacji romantycznej lub małżeństwie z najlepszym przyjacielem mają sens, jeśli weźmiemy pod uwagę rodzaj relacji, którą dzielą najlepsi przyjaciele. Przyjaciele lubią spędzać razem czas, mają podobne zainteresowania, dbają o siebie, ufają sobie i czują więź ich łączącą. To nie przypadek, że są to cechy, które również określają udane relacje intymne.

Wyróżniając podobieństwa między relacjami przyjacielskimi a romantycznymi możemy czerpać korzyści z utrzymywania oby rodzajów tych relacji na tych samych zasadach. Często wydaje się, że ludzie zbyt łagodnie podchodzą do pewnych zachowań swoich partnerów romantycznych, których to by nie zaakceptowali u przyjaciela. Na przykład, jeśli twój przyjaciel byłby wredny, niegrzeczny, wiecznie zrzędliwy, dokuczliwy, nieuczciwy, kłótliwy, stosował ciche dni lub cię wyzywał, czy nadal byś go nazywał swoim najlepszym przyjacielem?

Jeśli nie, uczciwie jest mieć podobne oczekiwania wobec swojego romantycznego partnera. Daj sobie czas by znaleźć romantycznego partnera, który naprawdę jest twoim najlepszym przyjacielem.

Przyjrzyj się swojemu związkowi

By rozwiać wszelkie wątpliwości, argumentem nie jest to, że powinieneś spróbować przekształcić istniejącego najlepszego przyjaciela w romantycznego partnera. Zresztą możesz nie chcieć ryzykować naruszenia tej przyjaźni.

Dane wskazują raczej na to, że ważne jest to by twój partner był również twoim przyjacielem. 

Tłumaczenie tekstu:

Gary W. Lewandowski Jr. Ph.D.

www.GaryLewandowski.com

Twitter: @LewandowskiPhD

https://www.psychologytoday.com/us/blog/the-psychology-relationships/202005/should-my-partner-be-my-best-friend

Anita Kręgielewska
Anita Kręgielewska

Jestem psychologiem, terapeutką DBT, prezesem Fundacji BPD. Interesuję się zaburzeniami osobowości, szczególnie zaburzeniem borderline oraz narcystycznym, zależnym i histrionicznym, a także seksualnością człowieka (w tym jej patologią).

Artykuły: 29