Maszyna do pisania i zamek z papieru.

Wpisz swój adres e-mail poniżej i zapisz się do naszego newslettera

Uważność. Mindfulness. Medytacja siły. Kryzys, stres, borderline, depresja, lęk

Dzisiaj kolejne ćwiczenie uważności, tym razem z afirmacją siły. Mam nadzieję że da Ci wsparcie w trudnym czasie.

Uważność ćwiczenie z afirmacją siły

Jeżeli cierpisz na zaburzenie osobowości z pogranicza (borderline), kryzys, stres, depresję, lęk, intensywne emocje, ćwiczenia mindfulness pomogą ci.
Wiele osób wyraża swój sceptycyzm. Polecam wtedy podłączyć się biofeedbackiem do komputera i zobaczyć, jak reaguje ciało przy standardowej gonitwie myśli, a jak, po paru minutach skoncentrowanego oddechu. Jeśli nie masz dostępu do biofeedbacku pozostaje ci zaufać badaniom naukowców.

Konsekwencja i regularność

Niestety prochu tutaj nie wymyślę. Jeśli twoje problemy emocjonalne męczą cię od lat, to kilkoma ćwiczeniami uważności nie rozprawisz się z nimi. Potrzebna jest konsekwencja i determinacja. Musisz ćwiczyć codziennie przez dłuższy czas. Uważność jest stylem życia, nie sezonową modą. Musi stać się twoją naturą, by zastąpić twoje odruchowe reakcje. Na szczęście na początek wystarczy ćwiczyć 10 minut dziennie. Wyznacz sobie stałą porę dnia w której ćwiczysz i trzymaj się tego.

Uważność, to nie tylko medytacja

Uważność, to również uważne, świadome chodzenie, patrzenie, jedzenie, a nawet wykonywanie obowiązków. Przy tym ostatnim można naprawdę się zdziwić. Ja się dziwię do dzisiaj, chociaż minęło już parę lat, jak dzięki uważności polubiłam prasowanie, którego nie znosiłam. Jak to zrobić?

Otóż zamiast się wzdragać, ciskać, prychać, ciskać i nie wiadomo, co robić, skupiam się na czynności. Obserwuję miarowe ruchy żelazka, patrzę, jak leci z niego para, jak wygładzają się zmarszczki na materiale, jak materiał opada na podłogę, jak skrzypi deska do prasowania, jak samochody szumią za oknem, jak kurz tańczy w promieniach słońca itd. Okazuje się, że tak prosta czynność składa się z bardzo wielu drobnych elementów i doznań. Tak samo można jeździć samochodem, rowerem, metrem, spacerować, jeść…

Uważność zmniejszy cierpienie

Im częściej będziesz przebywać w tym stanie, tym bardziej oddalisz się od przykrych emocji, czy myśli. Skupienie na własnym oddechu lub otaczającej cię rzeczywistości oddzieli cię od cierpienia. Jeśli nie potrafisz się zmotywować do praktyki, znajdź kogoś, kto będzie potrafił cię przypilnować (przyjaciel, członek rodziny, psycholog, terapeuta). Najłatwiej jest, kiedy ma się drugą osobę i ćwiczy się we dwoje. Jeśli nie masz takiej osoby spróbuj ściągnąć sobie ćwiczenia audio do telefonu, ustaw sobie przypomnienie i ćwicz.

Możesz też ustawić przypomnienie w telefonie, żeby, co godzinę przypominał ci o uważności. Kiedy zadzwoni, przerwij to, co aktualnie robisz (o ile nie prowadzisz aktualnie samochodu, lub nie pilotujesz samolotu itd), porzuć myślenie, weź pięć uważnych, spokojnych oddechów, skup się na swoim ciele, a potem powoli wróć do przerwanej czynności. Te przypomnienia pomagają również w przypadkach, kiedy po paru godzinach orientujesz się, że straciłaś/ łeś kolejne godziny (np. w internecie), które były przeznaczone na konkretne zadanie. Wtedy po uważnych oddechach wracasz do swojego zadania, zamiast przeglądać facebooka, czy twittera.

Medytacja Skan Ciała z afirmacją siły

Dzisiaj medytacja ze skanowaniem ciała, czyli sprawdzamy doznania w ciele, po kolei, od opuszków palców stóp, po czubek głowy. Przemieszczasz wiązkę uwagi po częściach swojego ciała, cały czas oddychając spokojnie i miarowo. Jak zwykle, jeśli pojawią się myśli, nie przejmuj się, zauważ je i wróć do ćwiczenia.

Na końcu wzmacniające afirmacje siły wewnętrznej.

Plik można ściągnąć/ odsłuchać z podbean lub spotify, ewentualnie YouTube (tam jest tekst)

Do dzieła!

Vivian Fiszer
Vivian Fiszer

psycholog, terapeutka DBT, pasjonatka psychoterapii 3 Fali (DBT, ACT, CFT), wiceprezes Fundacji BPD. Interesują mnie głównie problemy zaburzeń osobowości, intensywne emocje i problematyczne relacje. Prowadzę szkolenia, wykłady w szkole podyplomowej SWPS.

Artykuły: 281