Maszyna do pisania i zamek z papieru.
Studenci czytający w słonecznej bibliotece.

Warsztaty Szkolenia DBT

Wszystkie aktualne szkolenia+formularz zapisu oraz płatności (zaburzenia osobowości, borderline, podejścia behawioralne, trening umiejętności; dla profesjonalistów, psychologów, lekarzy oraz studentów)

W roku 2019 mamy jeszcze 2 nowe szkolenia

1. Spotkania Indywidualne


>Jak przeprowadzić pierwsze sesje terapeutyczne? Ustalimy cele, zapoznamy się z typowymi problemami i metodami ich rozwiązywania. Jak analizować zachowanie i je zmieniać. Omówimy zasady, techniki potrzebne na sesjach indywidualnych.
Warszawa, 2019, 17 Listopad
więcej o tym szkoleniu

2. Tendencje Samobójcze, interwencje kryzysowe


Praca z zachowaniami ryzykownymi, tendencjami samobójczymi i/lub samouszkodzeniami i/lub uzależnieniami. Ocena ryzyka, interwencja kryzysowa, coaching telefoniczny i rola zespołu.
Warszawa, 2019, 30 Listopada

więcej o tym szkoleniu 

uwaga informacji udziela Anita Kręgielewska (Vivian aktualnie przebywa na urlopie) tel do Anity: 536 594 551

Nasze ulubione (ostatnio) umiejętności DBT

Terapia Dialektyczno-Behawioralna

Badania wskazują, że osoby z zaburzeniami osobowości, to nawet 60% osób korzystających z pomocy psychologicznej. Osoby te szukają pomocy z powodu: depresji, zaburzenia afektywnego dwubiegunowego, nerwicy, lęku uogólnionego, lęku społecznego, zaburzeń odżywiania, uzależnienia, picia szkodliwego, czy problemów w relacjach. Często nie wiedzą o tym, że mają zaburzenie osobowości.
Standardowa terapia zwykle nie jest skuteczna w przypadku tych osób. Długo uważano, że zaburzenia osobowości są nieuleczalne, w tej chwili wiadomo, że nie jest to prawdą. Współcześnie istnieją skuteczne metody leczenia. Taką metodą jest psychoterapia dialektyczno- behawioralna (DBT). To terapia z nurtu 3 fali psychoterapii poznawczo-behawioralnej (najnowsze kierunki CBT). Jak każda psychoterapia behawioralna opiera się na konkretnych ćwiczeniach i zmianie zachowania. Nie jest to terapia wyłącznie rozmową. Nie opiera się na wglądzie, czy analizie przeszłości pacjenta. Skupia się na teraźniejszości i zmianie życia na lepsze. Zawiera w sobie filozofię podejścia skoncentrowanego na kliencie, ZEN i behawioryzmu jednocześnie. To co cenne w tym podejściu to, absolutny szacunek i życzliwość wobec pacjenta. Zakłada się, że każdy pacjent chce się zmienić i żyje tak, jak najlepiej potrafi w danym momencie. Należy mu pomóc bez osądzania go i stale szukać nowych rozwiązań, które będą odpowiadały jego celom.
Terapia dielaktyczno- behawioralna została stworzona specjalnie dla osób przejawiających wiele trudnych problemów jednocześnie. Jest jednym z niewielu leczeń o udowodnionej skuteczności dla zaburzenia osobowości z pogranicza. Została wielokrotnie przebadana na pacjentkach borderline, które dodatkowo cierpiały na: zaburzenia odżywiania, depresję, zaburzenia lękowe, uzależnienie od narkotyków. W każdym z tych przypadków okazała się skuteczniejsza niż standardowe leczenie. W jednym z nowszych badań porównano terapię DBT z terapią prowadzoną przez terapeutów ekspertów, ale pracujących w innym nurcie. Kolejny raz DBT okazała się skuteczniejsza.
DBT stale się rozwija i integruje wszelkie nowinki o udowodnionej skuteczności (np techniki terapii skoncentrowanej na współczuciu), powstają nowe jej odłamy, DBT-TR (DBT dla osób dotkniętych traumą wykorzystywania seksualnego w dzieciństwie) czy RO DBT (radically open DBT, dla osób, które mają problemy z nadmierną kontrolą emocji).

Prowadząca: Vivian Fiszer i Anita Kręgielewska

Więcej o nas przeczytacie na naszych stronach ⇑

Co do Vivian:
Jestem psychologiem, psychoterapeutką poznawczo-behawioralną. Specjalizuję się w zaburzeniach osobowości, które często objawiają się problemami z regulacją emocji, impulsywnością, ogólnym niezadowoleniu z życia. Prowadzę psychoterapię wyłącznie w nurcie DBT i pracuję prawie wyłącznie z osobami z zaburzeniem osobowości, z pogranicza, narcystycznym, antyspołecznym, zależnym.

Stale rozwijam swoje umiejętności. Ukończyłam szereg szkoleń, kursów i warsztatów terapii dialektyczno- behawioralnej oraz behawioralnej. Na użytek swojej praktyki przetłumaczyłam najnowszy trening umiejętności DBT (2015). Zaczęłam DBT w Polsce, założyłam Polskie Towarzystwo DBT, Prowadziłam wiele grup treningu umiejętności DBT. Regularnie superwizuję swoją pracę i udało mi się stworzyć zespól superwizyjny DBT

Jestem członkiem Association for Contextual Behavior Science, American Psychological Association, European Society for the Study of Personality Disorders oraz Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Poznawczo- Behawioralnej. Uczestniczę w konferencjach naukowych, szczególnie tych poświęconych zaburzeniom osobowości. Prowadzę bloga popularyzującego wiedzę psychoterapeutyczną, gdzie opisuję metody psychoterapeutyczne i zasady, którymi kieruję się w terapii: czyli ten właśnie, który czytacie.

Szkolenia DBT 2020

Psychoterapia Dialektyczno-Behawioralna (DBT) początkowo była rozwijana jako leczenie dla kobiet, które chronicznie przejawiały tendencje samobójcze i parasamobójcze. Następnie była popularyzowana (został stworzony podręcznik), jako leczenie dla Zaburzenia Osobowości z Pogranicza – Borderline Personality Disorder. Program leczenia oparty jest na koncepcji, która zawiera Teorię Biopsychospołeczną, która wyjaśnia etiologię dysregulacji emocji typowego w BPD. Integruje elementy zmiany zachowania z teorii i praktyki Poznawczo-Behawioralnej z elementami Akceptacji, z teorii Psychologii Społecznej, Psychoterapii Skoncentrowanej na Kliencie, i praktyki ZEN. Dialektyka nawiązuje do równowagi pomiędzy umiejętnościami akceptacji siebie i rzeczywistości oraz umiejętności, które pozwalają na zmianę. DBT ma 4 etapy leczenia bazujące na poziomie dysfunkcji osoby i ma jasną hierarchię priorytetów celów leczenia w każdym etapie:

  • zmniejszenie zachowań samobójczych i zagrażających życiu;
  • zmniejszenie zachowań, które przeszkadzają w leczeniu;
  • zmniejszenie zachowań, które mają poważny wpływ na jakość życia;
  • zwiększenie umiejętności radzenia sobie.

DBT prowadzi się jednocześnie w 4 trybach: grupowy trening umiejętności, psychoterapia indywidualna, konsultacje telefoniczne oraz zebrania zespołu prowadzącego. Te tryby odpowiadają czterem funkcjom leczenia:

  • pomoc pacjentom zdobyć nowe umiejętności;
  • pomoc w motywacji, by stosować te umiejętności;
  • pomoc pacjentom w zgeneralizowaniu tych umiejętności na codzienne życie;
  • utrzymanie motywacji i rozwijanie umiejętności terapeutów.

Trening umiejętności składa się z 4 modułów:

  • uważność;
  • umiejętności interpersonalne;
  • regulacja emocji;
  • radzenie sobie z kryzysem/stresem.

Martin Bohus

Szkolenie 4 dniowe prowadzone przez Martina Bohusa odbędzie się dopiero w 2020, niedługo podamy szczegóły, będzie to trochę inny rodzaj DBT, dostosowany do osób po wielokrotnej traumie.

Martin Bohus jest przewodniczącym katedry Medycyny Psychosomatycznej i Psychoterapii na Uniwersytecie w Heidelbergu, jest lekarzem medycyny w Centralnym Instytucie zdrowia psychicznego w Mannheim.
Tytuł doktora zdobył w szkole medycznej we Freiburgu i tam odbył swoją rezydenturę na oddziale Psychiatrii i Neurologii.
Jako specjalizację wybrał psychiatrię i psychoterapię oraz medycynę psychosomatyczną.
Zdobył wiele nagród w badaniach dotyczących psychoterapii. Jest członkiem zarządu Niemieckiego Towarzystwa Psychiatrii DGPPN, Prezydentem Europejskiego Towarzystwa Badania zaburzeń osobowości (ESSPD), Prezydentem Niemieckiego Stowarzyszenia DBT i współprzewodniczy Międzynarodowym Spotkaniom Strategicznego Planowania Terapii Dialektyczno-Behawioralnej (SPM). Był przewodniczącym i inicjatorem pierwszego Międzynarodowego Kongresu Zaburzenia Osobowości z Pogranicza w Berlinie 2010 roku i od 2012 jest rzecznikiem oddziału klinicznych badań nad „mechanizmami zaburzonego przetwarzania emocji w BPD”.
Publikował w ważnych międzynarodowych czasopismach, takich jak Nature, The Lancet, Archives of General Psychiatry; Biological Psychiatry, Blood,i innych. Aktualnie opublikował ponad 250 artykułów i rozdziałów książek. Jest jednym z pomysłodawców i redaktorów naczelnych czasopisma Borderline Personality Disorder and Emotion Dysregulation (open access), które publikuje artykuły na temat zaburzenia z pogranicza.
Jego doświadczenie i trening zarówno w neurobiologii jak i w badaniach nad psychoterapią pomaga mu zmniejszać dystans pomiędzy tymi dwoma obszarami i pozwala na doskonałe badania translacyjne.

Prośba do Czytelników

Będzie mi niezwykle miło, jeśli podzielicie się tym ogłoszeniem z innymi. Mam nadzieję, że uda się rozpropagować podejście DBT w Polsce oraz zmniejszać stygmatyzację osób z Zaburzeniem Osobowości z Pogranicza. Polskie Stowarzyszenie DBT, które właśnie zakładamy ma takie cele w swoim statucie (promocja DBT, zmniejszanie stygmatyzacji z BPD oraz stworzenie telefonu zaufania dla osób w kryzysie, który byłby czynny całą dobę).
Dziękuję z góry za wszelką promocję tego artykułu, link do wydarzeń na FB

Vivian Fiszer
Vivian Fiszer

psycholog, terapeutka DBT, pasjonatka psychoterapii 3 Fali (DBT, ACT, CFT), wiceprezes Fundacji BPD. Interesują mnie głównie problemy zaburzeń osobowości, intensywne emocje i problematyczne relacje. Prowadzę szkolenia, wykłady w szkole podyplomowej SWPS.

Artykuły: 282