Maszyna do pisania i zamek z papieru.

Wpisz swój adres e-mail poniżej i zapisz się do naszego newslettera

Jedzenie na smutki

Czy masz problemy z jedzeniem? Jesz dużo więcej niż zaplanowałaś, zaplanowałeś? Nie potrafisz się zatrzymać w połowie czekolady?

A może jesz niezdrowo? Produkty, które lekarz ci odradził?

Test na Objadanie się

Odpowiedz sobie na pytania. W cudzysłowie wpisałam kryteria diagnostyczne zaburzenia z napadami objadania się (BED-binge eating disorder =) według DSM-5.

Powtarzające się epizody niepohamowanego jedzenia + 3 z poniższych:

  • Czy jesz ilości jedzenia, które inni opisaliby jako nadmierne?
    „Jedzenie dużych porcji jedzenia pomimo nieodczuwania fizycznego głodu”.
  • Czy jesz bardzo szybko? „
    Jedzenie dużo szybsze niż normalnie”.
  • Czy odczuwasz dyskomfort z przejedzenia?
    „Jedzenie aż do nieprzyjemnego uczucia pełności”.
  • Czy wolisz jeść sam/a? (nie chcesz by ktoś widział jak jesz)
    „Jedzenie w samotności z powodu wstydu/zakłopotania jedzeniem”.
  • Czy czujesz się źle po epizodzie objadania?
    „Odczuwanie wstrętu do siebie, depresji lub winy po przejedzeniu”.
  • Czy jesz mimo, że tak naprawdę nie jesteś głodna/ny?
    „Jedzenie dużych porcji jedzenia pomimo nieodczuwania fizycznego głodu”.

Cierpienie z powodu objadania

żeby zdiagnozować BED, konieczne jest również (wdł DSM 5): Wyraźne cierpienie dotyczące niepohamowanego jedzenia. Występowanie niepohamowanego jedzenia co najmniej raz w tygodniu przez trzy miesiące. Brak powtarzających się czynności kompensacyjnych w związku z niepohamowanym jedzeniem (chodzi o głodzenie się, przeczyszczanie, ćwiczenia itp–> wtedy diagnozuje się inne zaburzenia odżywiania).

być może Cierpisz na Zaburzenia Odżywiania?

Emocje i Jedzenie

Niezależnie od tego, które z powyższych cię dotyczy zwykle u podłoża leżą EMOCJE.
Jeżeli przeanalizujesz wybrany epizod objadania, okaże się, że wywołały go emocje:

Na wszystko pomaga napełnienie brzucha. Niestety nie na długo. Osoby z problemami odżywiania mają później poczucie winy, które może prowadzić do obsesyjnego myślenia o jedzeniu, dietach, odchudzaniu, do tego dołącza wstyd bo przeciez coś z nami jest bardzo nie tak skoro mamy taką słabą wolę itd.

Lubię jeść, robię to dla przyjemności

Jesteś pewna? Zrób eksperyment: Kiedy poczujesz impuls (nieodparty) do jedzenia powstrzymaj się i poobserwuj, co się dzieje. O czym myślisz. Co czujesz w ciele. Czy jesteś zrelaksowana, napięta, czy ton głosu ci się zmienia. Co robisz? Krążysz po kuchni, odliczasz minuty, denerwujesz się?
Być może zauważysz, że kiepsko się czułaś podczas tego eksperymentu. Po zjedzeniu natomiast odczułaś natychmiastową ulgę. Być może zrozumiesz, że często jesz właśnie w celu pozbycia się napięcia. Nie przejmuj się. Można się nauczyć panować nad swoimi emocjami.

Praca z emocjami

Zacznij robić ćwiczenia! Pobierz arkusz formularz emocji. To pierwszy krok ku wolności. Wypełniając ten dziennik poznasz dobrze swoje reakcje i wszystkie powiązania emocje— jedzenie. Po jakimś czasie będziesz miała wybór, będziesz mogła zadecydować ile i kiedy jeść.

Nie wierzę, to za łatwe!!!

Nie jest to łatwe. Wymaga konsekwencji i cierpliwości. Jednak dane mówią same za siebie. Terapia DBT osób z problemami odżywiania ma bardzo wysoką skuteczność. 87% osób po roku od ukończenia tej terapii świetnie radziło sobie z jedzeniem. W przeciwieństwie do drugiej grupy, która brała udział w innej psychoterapii. Tam tylko 12,5% osób przestało się objadać.  Oczywiście terapia DBT, to o wiele więcej niż formularz emocji, ale pierwszym elementem z modułu emocji, jest właśnie ten formularz.

Zacznij teraz. Pamiętaj: Jutro Zaczyna się Dziś

więcej o zaburzeniach odżywiania:

anoreksja
bulimia
zaburzenia odżywiania u mężczyzn

Vivian Fiszer
Vivian Fiszer

psycholog, terapeutka DBT, pasjonatka psychoterapii 3 Fali (DBT, ACT, CFT), wiceprezes Fundacji BPD. Interesują mnie głównie problemy zaburzeń osobowości, intensywne emocje i problematyczne relacje. Prowadzę szkolenia, wykłady w szkole podyplomowej SWPS.

Artykuły: 281