Maszyna do pisania i zamek z papieru.
Ilustracja retro kobiety w kuchni z kwiatami.

Seksizm i Obowiązki domowe, Jak dzielić obowiązki, Uważność obowiązków

Miała być tylko lista obowiązków domowych

To miał być taki spokojny i krótki artykuł, tylko o tym jakie są obowiązki domowe i jak je dzielić…
No ale chyba zrozumiecie, że kiedy się wczytałam w badania naukowe i dowiedziałam się tych strasznych rzeczy…
Cóż, MUSIAŁAM o tym wszystkim napisać. Myślałam o tym, czy by nie oddzielić kwestii związanych z dyskryminacją, ale nie, niech to się pojawia między wierszami, tak jak to jest w życiu 🙂
Chciałabym też podkreślić, że jak zwykle na tym blogu, nie są to jakieś moje wynurzenia z palca, tekst ten i zawarte w nim postulaty opieram na badaniach naukowych i statystykach.

Obowiązki domowe, samotność kobiet

Oczywiście jak to zwykle w kategorycznych tekstach nie ujmują one wszystkich niuansów tego świata. Więc jeśli jesteś partnerem, który dużo pomaga- super! Jednak jak widać z poniższych statystyk standardem jest raczej samotność kobiet na tym froncie. tutaj szczególnie fajne opracowanie-

interaktywne wykresy:

Czy warto dzielić obowiązki domowe?

Chętnie odwołam się do Gottmana i zacytuję jego książkę 7 zasad udanego małżeństwa:

“Mężczyźni muszą więcej pracować w domu”

Gottman 7 zasad udanego małżeństwa

Przynajmniej jeśli chcą mieć lepszy związek, to nie mają innego wyjścia. Kilka faktów z badań naukowych:

Obowiązki domowe, seks i rozwody

Kiedy mąż wykonuje obowiązki domowe obydwoje (mąż i żona) uważają swoje życie seksualne za bardziej udane, kłótnie tych par są łagodniejsze, nie ma w nich spirali oskarżeń czy pogardy która często zwiastuje rozwód. Dosłownie

Co 4 małżeństwo w US rozwodzi się z powodu niedogadania obowiązków domowych;

To kobiety robią obowiązki

Mężczyźni robią więcej w domu niż w latach siedemdziesiątych, ale to nadal kobiety wykonują 2/3 obowiązków domowych nawet jeśli pracują zawodowo. W UK mężczyźni 16 godzin vs kobiety 26, w UE kobiety 26 vs mężczyźni 9. W Argentynie 40% mężczyzn (również tych bezrobotnych) nie robi żadnych obowiązków domowych.
W Polsce (2013) mężczyźni przepracowali 1.45 godz. dziennie mniej od kobiet.

“Siedzę w domu” i zarabiam?

Wartość miesięczna pracy domowej kobiety to 2113 zł, mężczyzny – 1218 zł. Kobieta wypracowuje 58% średniej pensji wykonując obowiązki domowe. Roczna wartość pracy domowej kobiety- nazywanej przez wielu “siedzeniem w domu” 🤦‍♀️ to 26205 zł. !

Jeśli nie lubisz sprzątać poszukaj pomocy

Osoby, które zlecają prace domowe innym odczuwają ulgę, ale tylko do pewnego stopnia. Umiarkowana kwota 100-200$ miesięcznie (US, 2018 rok) jest ok, ale więcej powoduje stres.

Z CIF’em urodzona

Rozumiem, że nie pałacie panowie do biegania ze szmatkami i mopami, naprawdę! Rozumiem Was bardzo dobrze, ale uwierzcie proszę, że my, kobiety również nie urodziłyśmy się z CIF’em w ręku- mimo reklam, które usiłują nam to wmówić.

Seksizm reklam: Sprzątanie

W reklamach to kobiety sprzątają i zajmują się higieną, a mężczyźni samochodami, czy bankami. Niby każdy wie, że kobieta w reklamie to podpaski albo pranie, ale te statystyki robią wrażenie!
UWAGA tylko:

3% reklam pokazuje kobiety w roli liderek,
2% jako inteligentne,
1% interesujące jako ludzi!!!

No to jest taka masakra, że mnie szlag trafił, ręce mi opadły i po prostu musiałam o tym Wam powiedzieć. Zobaczcie jak bardzo jesteśmy pod wpływem stereotypów, tutaj zdjęcia mężczyzn przy stereotypowo kobiecych zajęciach autorstwa Eli Rezkallah:

https://www.instagram.com/elirezkallah/

http://www.elirezkallah.com/photography

Eli Rezkallah

poprawność polityczna?

Dlatego uważam, że tak zwana poprawność polityczna, którą wolę nazywać wrażliwością społeczną jest ważna. Jeśli chcemy, by nasze córki,

  • żyły w partnerskich związkach, gdzie partner będzie je wspierał,
  • wierzyły że potrafią coś więcej niż czyścić podłogi, że nie zostały stworzone do gotowania.

Bardzo ważne jest jak się zachowujemy, ale też to co pokazują media/internet. Możemy sobie do woli rozprawiać o niezależności naszego umysłu i naszej odporności na reklamy i media… To jednak świadczy jedynie o nieznajomości zasad psychologii społecznej i kulturowej.

Zakażmy takiego prania mózgu!

Na szczęście w UK już zaczęto się tym zajmować i takie seksistowskie reklamy będą zakazane. Może już niebawem zobaczymy więcej nieszablonowych reklam dotyczących sprzątania, takich jak ta powyżej z panem Czystym.
Szczególnie, że badania wskazują, że kobiety postrzegają sprzątającego mężczyznę jako atrakcyjnego, ba wręcz seksownego.

ps. gdyby znowu wcięło film to znajdziecie go pod hasłem: Mr. Clean | New Super Bowl Ad | Cleaner of Your Dreams – super bowl 51 (ewentualnie w archiwum internetu), żeby było sprawiedliwie istnieją również reklamy seksualizujące mężczyzn, hasło: Sexualization of Men in Advertising.

Praca kobiet w domu a praca zawodowa

Pisząc o obowiązkach domowych naprawdę ciężko nie zauważać niesprawiedliwości.
Nie ma tutaj równouprawnienia powiedzmy to sobie szczerze i otwarcie, a jest bardzo potrzebne.

Kobiety drodzy Panowie są naprawdę przeciążone, co mam nadzieję zobaczycie w poniższym tekście i komiksie. Uwaga, chciałabym podkreślić: jeśli mężczyzna pracuje zawodowo, to kobieta pracująca w domu (gotowanie, wychowywanie dzieci) również potrzebuje waszego zaangażowania w sprawy domowe.
Dlaczego?
Praca zawodowa, czyli 8, czy nawet 10 godzin w biurze, dużo się dzieje, są inni DOROŚLI ludzie, dostajecie wynagrodzenie, bonusy, kolega/szef poklepie was po ramieniu powie- dobra robota.
Jak macie naprawdę wszystkiego dość, to stwierdzacie: chrzanić to i wychodzicie na jakiś czas z biura.

Osoba z dzieckiem w domu

Zgadnijcie kto tych wszystkich bajerów nie ma? Osoba, która zostaje z dzieckiem w domu. Myślicie, że osoba zostająca w domu ma za to spokój? Nic bardziej mylnego, szczególnie młode mamy, często są zestresowane nową rolą (to może trwać nawet kilka lat) i nie każda kobieta jest zachwycona rolą matki, czy gospodyni domowej. Dla wielu kobiet to dużo bardziej męczące niż praca zawodowa, 35% polskich kobiet mówi że wolałoby zostać w domu, ale 30% woli pracę zawodową. Nic dziwnego.

Minusy pracy w domu:

brak takich pochwał:

  • O wow, świetna robota, karmisz piersią! Szacun, propsy!
  • Nieźle- gotujesz zdrowe posiłki codziennie- jestem pod wrażeniem!
  • Niesamowite- codziennie gonisz dzieci do parku- zamiast siedzieć w domu- mega!
  • Jestem pod ogromnym wrażeniem jak czysto jest dzisiaj w kuchni!

Brak urlopów -bycie matką jest 24h/d, nie da się trzasnąć drzwiami i wyjść, kiedy mamy dość.
Kiedy nie mamy umiejętności wychowywania dziecka/czy zajmowania się domem nikt nas nie wysyła na szkolenie.
Nie dostajemy za to wynagrodzenia, nie możemy tego wpisać do CV, uwsteczniamy się zawodowo. Zależność od partnera się pogłębia, a niestety liczba rozwodów wciąż rośnie (w Warszawie na 2 małżeństwa przypada 1 rozwód). Nie mamy wyjazdów integracyjnych z innymi mamami (a szkoda). Jest pewnie jeszcze więcej argumentów, które pokazują, że praca zawodowa ma różne zalety, których na próżno szukać w pracy domowej.

Ty przecież nic nie robiszOczywiście najgorszą sytuacją jest, kiedy partner uważa, że: „Ty przecież nic nie robisz całymi dniami”.

(ps. o plusach pracy w domu akurat tutaj nie piszę, choć wiadomo, nic nie jest czarno-białe, mam nadzieję, że pamiętacie o tym czytając mnie i zauważając pewne uproszczenia, gdyby nie one, musiałabym za każdym razem pisać książkę, zamiast artykułu.)

„Siedzenie” w Domu 

Jeśli macie partnera który/która mówi: siedzisz w domu nic nie robisz, wtedy należy spokojnie porozmawiać. Błędem, który robi większość osób wrażliwych jest nie mówienie, kiedy boli. Efekt jest taki, że kwasy się zbierają, a w końcu osoba wybucha, lub się oddala (w najgorszym wypadku zrywa relację).

Ułóżmy więc kolejnego Dear Mana, by wyrazić naszą prośbę w skuteczny sposób:

D. Powiedziałeś wczoraj: Co ty taka zmęczona, przecież siedzisz cały dzień w domu (tutaj musi być dokładny cytat).
E. Czuję smutek i frustrację, mam taką myśl, że nie doceniasz mojej pracy w domu.
A. Chciałabym, żebyś zauważał jak dużo robię i o tym mówił
R. Dzięki temu będę się czuła doceniona, spokojniejsza i będę miała większą motywację, będę też milsza dla ciebie.
(dalszy ciąg oraz wyjaśnienie co to DEAR MAN)

Z mopem od dziecka

Okazuje się, że zaczyna się to w dzieciństwie. Z danych z aplikacji do kieszonkowego gdzie rodzice przyznają pieniądze za wykonane obowiązki domowe wynika, że dziewczynki spędzają średnio 11 minut dziennie więcej na domowych obowiązkach niż chłopcy. Chłopcy dostają za obowiązki domowe 2 razy więcej pieniędzy niż dziewczynki, oraz chłopcy dostają pieniądze za wykonywanie higieny osobistej (np. mycie zębów).

Szeroka definicja obowiązków

Podoba mi się również podejście Gottmana, który bardzo szeroko traktuje obowiązki domowe. Tak więc naprawa samochodu, dbanie o to, by był zatankowany, płacenie rachunków na czas, dzwonienie do znajomych w imieniny i tego typu rzeczy również tam znajdziecie.

Pozwalam sobie przytoczyć i rozszerzyć jego listę. Na końcu artykułu znajdziecie listę do pobrania,  którą możecie wydrukować i wypełnić ze swoim partnerem. Jeśli macie dzieci, dobrze by one również wsparły was w tych zadaniach i to od najmłodszych lat (niezależnie od płci). W tym artykule nie będę mieszać tych kwestii, ale im wcześniej nauczycie dziecko, że obowiązki domowe to normalna część życia tym lepiej.

Sprawiedliwość

Chciałabym jasno zaznaczyć, nie w każdym związku jest tak, że to kobieta ma większość obowiązków na głowie, nie chodzi też o to, żeby zawsze było 50-50. Jednak obydwie strony muszą czuć, że podział jest sprawiedliwy. Może Twoja żona nie znosi zmywania (z badań wynika, że zwykle tego kobiety nie lubią) ale może bardzo chciałaby oddać Ci odkurzanie. Ważnym jest, by usiąść, porozmawiać o tym, ustalić konkretny system. Najgorszym rozwiązaniem jest, by Ona biegała za Tobą i wciąż mówiła Ci co masz zrobić. Dlaczego? Bo bieganie i przypominanie to dodatkowy etat: bycie Twoim managerem.  

Jakie są obowiązki domowe, lista obowiązków domowych:

Gotowanie | Sprzątanie po gotowaniu | Nakrywanie do stołu | Planowanie jadłospisu | Zmywanie | Przynoszenie naczyń do kuchni | Suszenie naczyń | Wstawianie naczyń do szafek | Wstawianie zmywarki + opróżnianie | Sprzątanie kuchni | Sprzątanie po obiedzie | Mycie piecyka i kuchenki | Zakupy spożywcze | Rozmrażanie i mycie lodówki | inne: np. robienie soku do śniadania
Przegląd samochodu | Tankowanie | Dbanie o samochód: wymiana opon, mycie itp. | Wymiana żarówek (+kupowanie) | Zakupy domowe | Kupowanie mebli | Kupowanie sprzętu elektronicznego | Kupowanie sprzętów domowych | Kupowanie ubrań | Remonty | Naprawy domowe | Przebudowy i modyfikacje w domu | Konserwacja domu | Naprawa i przestawianie szaf | Naprawy sprzętu domowego | inne: np. dbanie/porządkowanie kabli
Płacenie rachunków | Chodzenie na pocztę | Zajmowanie się budżetem domowym | Planowanie finansów | Załatwianie spraw w banku | Płacenie rachunków | Bilansowanie wydatków i przychodów | Wypełnianie zeznań podatkowych | Sprawy prawne (np. testamenty) | Oszczędzanie | Większe zakupy (np. samochód) | Kontrola inwestycji | Załatwianie spraw poza domem (np. urzędy) |inne: np.pilnowanie zaległości kredytowych |
Zabawa z dziećmi | Zajmowanie się dziećmi po szkole | Zajmowanie się dziećmi w weekendy Usypianie dzieci | Czytanie dzieciom | Kąpanie dzieci | Wyciąganie konsekwencji wobec dzieci | Uczenie dzieci regulacji emocji | Zajmowanie się chorym dzieckiem | Chodzenie z dziećmi do lekarza, dentysty | Chodzenie z dziećmi na imprezy | Angażowanie się w życie szkoły | Zakupy szkolne dla dzieci | Podejmowanie decyzji odnośnie dzieci | Zawożenie dzieci do szkoły | Odbieranie dzieci ze szkoły | Kupowanie prezentów dla dzieci | Przygotowywanie posiłków, kanapek dla dzieci | Dopilnowanie zadań domowych dzieci | Nagradzanie, chwalenie dzieci | Radzenie sobie z trudnościami w wychowywaniu | Radzenie sobie z emocjami dziecka | Chodzenie na wywiadówki | Branie udziału w życiu szkoły | Szczególne wydarzenia w życiu dziecka | Wyprawianie urodzin dziecka | Korepetycje dla dziecka | Spotkania z kolegami | Kupowanie rzeczy dla dzieci |inne: np. pakowanie plecaka dziecka (lub pilnowanie)
Opieka medyczna dla rodziny |Organizowanie spraw medycznych dla rodziny | Lekarstwa i inne sprawy dotyczące zdrowia | Ćwiczenia i dbanie o kondycjęinne: np. organizowanie zajęć sportowych dla dzieci
Zanoszenie rzeczy do pralni | Pranie | Prasowanie | Wieszanie prania | Chowanie rzeczy do szafy | Szycie i naprawa ubrań | Wieszanie firanek | Mycie okien | Wynoszenie śmieci (+wkładanie worka) | Segregacja śmieci | Recykling (makulatura itp) | Sprzątanie łazienki | Mycie wanny | Sprzątanie toalety | Wymiana ręczników | Sprzątanie domu (układanie) | Wycieranie kurzu | Mycie podłogi | Odkurzanie | Zmiana pościeli | Ścielenie łóżek | Poprawianie kanapy (koc, poduszki) | Czyszczenie ekranów | Podlewanie i dbanie o rośliny | Ogólne porządki w domu | Mycie blatów | Wieszanie czystych ręczników | Sprzątanie łazienki | Prace w otoczeniu domu, w ogrodzie | Pielęgnacja trawników, drzew i krzewów | Pielęgnacja roślin doniczkowych | Sprzątanie przed wizytą gości | inne: np. czyszczenie odkurzacza/worków itp.
Planowanie wyjść bez dzieci | Planowanie romantycznych randek | Planowanie spokojnych wieczorów w domu | Planowanie weekendów | Planowanie wyjść do restauracji | Wyjścia rodzinne, wycieczki i pikniki | Planowanie podróży | Organizowanie podróży | Opłacenie podróży | Przygotowywanie kanapek, prowiantu na wyjazdy | Pakowanie | Organizowanie wolnego czasu |inne: np. wybieranie i kupowanie biletów |
Rozmowy o związku | Spotkania z przyjaciółmi | Utrzymywanie relacji z przyjaciółmi | Wychodzenie z inicjatywą w sprawach dotyczących seksu | Kontakty z rodziną | Pisanie listów (maili, pocztówek) | Segregowanie poczty i sprawdzanie skrzynki | Odsłuchiwanie poczty głosowej | Odpisywanie na maile, wiadomości na FB, oddzwanianie | Przygotowywanie imprez |inne: np. robienie albumów ze zdjęciami |

Obciążenie Mentalne

Umieściłam komiks na ten temat poniżej, bo wydawało mi się, że ten komiks jest jasny i prosty, ale po przeczytaniu komentarzy na FB pontonu zobaczyłam, że jednak nie wszyscy rozumieją przekaz tej historii. Najczęstsze komentarze czytelników:

On nie czyta w twoich myślach

Pierwszy typowy zarzut, przecież on nie czyta w twoich myślach- facetowi trzeba powiedzieć. My na blogu od dawna powtarzamy, że nikt nie czyta w naszych myślach, ani nasz partner, ani nasze dziecko, ani nasza koleżanka – oczywiście że trzeba mówić wprost czego się oczekuje.
Jednak, jeśli ustalamy z partnerem- Ty się zajmujesz śmieciami, zmywaniem, wyprowadzasz dziecko z domu, (możemy wyjaśnić partnerowi dokładnie z czym się to wiąże, czyli: pilnujesz czasu wyjścia, ubierasz dziecko, pilnujesz, żeby miało spakowane rzeczy, to tak ma w końcu być, bez przypominania po 100 razy całymi latami. Choć być może kilka razy taką rozmowę trzeba przeprowadzić.

Kawałek obowiązku?

Niestety często przypomina to sytuację inną. Weźmy wynoszenie śmieci. Często jest to wyniesienie wręczonego do ręki/postawionego przy drzwiach, spakowanego worka ze śmieciami.
Czyli kobieta musi
1) pilnować czy się śmietnik przepełnił, 2) zawiązać worek 3) postawić przy drzwiach/wręczyć wynoszącemu śmieci/ przypomnieć o potrzebie wynoszenia, 4) potem jeszcze wkłada nowy worek do śmietnika.
W tej sytuacji mężczyzna uważa, że wynosi śmieci, gdzie tymczasem robi tylko 25% zadania. Zmywanie, to jest przyniesienie naczyń z całego domu, włożenie do zmywarki, pilnowanie czy zmywarka już jest pełna, pilnowanie żeby były detergenty do zmywarki, włączenie zmywarki, wyjęcie naczyń ze zmywarki, schowanie naczyń do szafek.

Kobiety muszą pamiętać

Takie się pojawiły głosy pod komiksem. Smutne, bo dokładnie o to chodzi w tym komiksie, że kobiety mają na głowie pamiętanie o tym wszystkim. O każde dodatkowe zadanie (dla nich oczywiste, np. żeby zająć czymś dziecko, jeśli uniemożliwia rozmowę telefoniczną) muszą prosić, a przecież wychowywanie dziecka to obowiązek wspólny. To jest kierowane do tych panów, którzy we wspomnianej sytuacji chowają się za smartfonem.

Facet nie widzi- ewolucja

Pojawiły się wypowiedzi, że mężczyzna “nie widzi” przepełniającego się śmietnika i takie różne seksistowskie komentarze – również niestety od kobiet. Tutaj słów mi brak, proszę o dostarczenie badań, że mężczyzna nie widzi i nie może się nauczyć- wtedy zweryfikuje swoje poglądy. Póki co bardzo często bywa tak, że dopóki mężczyzna mieszka sam- to ma porządek -jak tylko zamieszka z partnerką- nagle przestaje zajmować się domem. Słuchajcie- podkreślam NIE DOTYCZY TO WSZYSTKICH MĘŻCZYZN – natomiast wcześniej wymienione statystyki mówią NIEUBŁAGANIE, że problem istnieje i dotyczy płci męskiej.

Czym jest obciążenie mentalne, komiks

Dzięki Ponton, za zgodą autorki Emma

Jak Podzielić Obowiązki domowe, Arkusz

Jak pisze Gottman, mężczyźni często przeceniają swój udział w pracy domowej i robią mniej niż im się wydaje (stąd statystyki z początku artykułu też mogą być zaniżone). Jeśli chcą lepszego związku muszą robić więcej. To nie moje słowa, tylko eksperta, który przez 30 lat badał pary, między innymi sprawdzając co jest przyczyną rozwodów. Kiedy obowiązki są sprawiedliwe podzielone partnerka podczas kłótni ma niższy puls dlatego rzadziej rzuca oskarżeniami, rzadziej nakręca spirale konfliktu, tym samym unikając jednego z 4 zwiastunów rozwodu.

Arkusz obowiązków

Wypełnijcie wspólnie poniższy arkusz. Wpiszcie jak jest, a jak powinno być. Prawdopodobnie pojawi się pewien schemat, mężczyzna robi zadania wymagające siły oraz te abstrakcyjne np. finanse, budżet. Wszystko fajnie, tylko, że tych rzeczy nie robi się każdego dnia, natomiast codzienna, niewdzięczna, często niewidzialna harówka pozostawiona jest kobiecie.

sprawiedliwy podział

Jak wspomniałam sprawiedliwy podział to nie musi być podział 50/50, tylko taki, który będzie postrzegany jako sprawiedliwy przez żonę, partnerkę, czy osobę delegowaną do tych zajęć (pary homoseksualne). Może to oznaczać, że zatrudnicie kogoś do pomocy, albo sprawicie, by dzieci robiły więcej obowiązków (uwaga- nie tylko dziewczynki!). Według badań Gottmana bardzo ważne jest jednak to, by:

  • mąż robił te rzeczy sam z siebie- kobieta nie musi popędzać, przypominać, nadzorować.
  • robił obowiązki przypisane kobiecie, kiedy ona akurat nie może, jest zmęczona, chora.

Dzięki temu ona będzie się czuła szanowana, doceniana, a to lepiej wpłynie na życie seksualne, niż najlepszy afrodyzjak. Pamiętajcie jednak również, że zmywanie nie równa się seks.
Arkusz Obowiązki Domowe do pobrania i wypełnienia z partnerem.

Uważność: Obowiązki Domowe Zmniejszenie Stresu

bo ja nie znoszę sprzątać!

Jasne, rozumiem, szczególnie jeśli nikt nie nauczył nas tego w dzieciństwie, takie niby proste rzeczy jak odkurzanie mogą stawać się wyzwaniem nie do pokonania. Tutaj naprzeciw wychodzi nam psychologia.
Naukowcy poprosili badanych o uważne zmywanie, czytelnicy tego bloga na pewno się domyślają, że to świetnie wpłynęło na nich. Dokładnie sześć minut uważnego zmywania naczyń, zmniejszyło nerwowość o 27% i zwiększyło inspirację o 25%. Znam ludzi, którzy z obowiązków domowych zrobili swój czas medytacji i bardzo to sobie chwalą, jak to zrobić?

6 minut uważnego zmywania naczyń, zmniejszyło nerwowość o 27%

Uważne zmywanie Ręczne

Stop, zatrzymaj się,  weź powolny, głęboki oddech, uświadom sobie gdzie jesteś, tu i teraz…
spójrz na talerz, zauważ talerz, naprawdę go zobacz, jak wygląda?
Weź talerz do swojej dłoni, dotknij go, kiedy kierujesz go pod strumień wody (trochę wolniej niż zwykle) bądź świadom ruchu swoich dłoni, rąk, ramion, ciała, naprawdę czuj też kształt talerza, jego fakturę, chłód porcelany? kamionki? szkła? z czego jest ten talerz? jaki ma kolor? czy jest gładki? ma jakiś wzór?
Kiedy myjesz talerz czuj temperaturę wody na swoich dłoniach, jaką ma temperaturę? jaki dźwięk wydaje? woda? gąbka? czy czujesz zapach? ludwika? jakim płynem do mycia naczyń zmywasz? jaki kolor ma gąbka? czy ma jeden kolor? może dwa? czy ma jedną fakturę? może ma dwie strony? czy słyszysz jak pękają bąbelki piany płynu do mycia naczyń?
Kiedy już go umyjesz świadomie odstaw talerz, czy go wycierasz? jak? czym? jaka w dotyku jest ścierka? gdzie go dokładnie odstawiasz? Skup się na ruchach swojego ciała…
Bądź w tym działaniu każdym swoim zmysłem…

Uważne wstawianie Zmywarki

Stop, zatrzymaj się,  weź powolny, głęboki oddech, uświadom sobie gdzie jesteś, tu i teraz…
spójrz na zmywarkę zauważ ją, jak wygląda?
Otwórz drzwiczki, zajrzyj do niej, naprawdę się przyjrzyj. Teraz skup się na tym jak będziesz wkładać naczynia, najpierw skup się na ich płukaniu, spójrz na 1 talerz, zauważ talerz, jak wygląda? Weź talerz do swojej dłoni, dotknij go, kiedy kierujesz go pod strumień wody (trochę wolniej niż zwykle) bądź świadom ruchu swoich dłoni, rąk, ramion, ciała, naprawdę czuj też kształt talerza, jego fakturę, chłód porcelany? kamionki? szkła? z czego jest ten talerz? jaki ma kolor? czy jest gładki? ma jakiś wzór?
Kiedy płuczesz talerz czuj temperaturę wody na swoich dłoniach, jaką ma temperaturę? jaki dźwięk wydaje?
Kiedy wypłuczesz talerz powoli włóż go do zmywarki bądź świadom gdzie go dokładnie wkładasz? Skup się na ruchach swojego ciała…Zacznij płukać kolejny talerz
Bądź w tym działaniu, z każdym swoim zmysłem…

zmywanie jako przygoda?

W takich czynnościach naprawdę się dużo dzieje, jeśli się na tym skupisz – zamiast siedzenia w swojej głowie i nakręcania się typu:
nie cierpię zmywania, chcę robić coś innego, nie mam na to czasu, jakie to jest nudne, wkurza mnie to, ona powinna to robić, dlaczego znowu ja, itp. itd.

Ja osobiście uwielbiam wymyślać systemy zmywania. Wygląda to tak, że w pracy zmywam ręcznie i mam różne pomysły na to- zamieniam to w zabawę- podpowiedziała mi to z jedna osób, która uczestniczyła u nas w grupie i bardzo mi się spodobało, dzięki temu żadne zmywanie nie jest takie samo- oczywiście, jeśli robię to uważnie. Jak wygląda taki system.
system nr 1. myję 2 szklanki w całości i wynoszę;
system nr 2. namydlam 3, potem płuczę, namydlam 3 potem płuczę, wynoszę 6;
system nr 3. myję jedną w całości wynoszę i od nowa.

systemów jest nieskończenie wiele 🙂 zabawa przednia, jeśli się skupię na zabawie zamiast na swoich myślach o tym, że nie mam czasu ani cholernej ochoty na takie badziewie 😉

Dajcie znać czy Wam się podobało/przydało

To był naprawdę długi tekst, dlatego ostatnio nie było moich artykułów na blogu (pracowałam nad tym). Dajcie znać w komentarzach, czy Wam się podobał, lub jeśli macie pytania, pamiętajcie, że komentarze są moderowane, więc chwilkę to trwa zanim odpowiem.

źródła:
Frisco, M. L., & Williams, K. (2003). Perceived Housework Equity, Marital Happiness, and Divorce in Dual-Earner Households. 
money.pl , GUS policzył, ile jest warta praca na rzecz domu. To ponad 20 tys. zł rocznie https://www.instagram.com/elirezkallah/
http://www.elirezkallah.com/photography https://www.asa.org.uk https://www.dailymail.co.uk/news/article-4705568/Sexist-adverts-banned-industry-watchdog.html
https://www.asa.org.uk
https://www.scoopwhoop.com/inothernews/sexist-advertisements/#.yfwg17p0g https://www.stylist.co.uk/life/ridiculously-sexist-mosgyny-anti-feminist-adverts-posters-billboards-present-modern-day/69598
https://www.thesun.co.uk/news/4042522/sexist-adverts-banned-industry-watchdog-advertising-standards/
http://www.werbewatchgroup-wien.at/files/Catalogue_of_Criteria_Sexist_Advertising.pdf (reszta źródeł w tekście)
http://www.dobraporadnia.pl/wp-content/uploads/2017/12/%C4%86wiczenie__lista_obowi%C4%85zk%C3%B3w.pdf http://www.plineu.org/podrecznik_coachingu/szkolenia/files/MT_podzial_obowiazkow_w_rodzinie.pdf
http://mumandthecity.pl/trzeba-bylo-poprosic-czyli-dlaczego-mezczyzna-nigdy-pomysli/  https://www.facebook.com/grupaponton/photos/a.10155795936147052/10155795938732052/?type=3&theater
International Labor Organisation (ILO), Towards a better future for women and work: Voices of women and men, 2017, Bureau of Labor Statistics 

Vivian Fiszer
Vivian Fiszer

psycholog, terapeutka DBT, pasjonatka psychoterapii 3 Fali (DBT, ACT, CFT), wiceprezes Fundacji BPD. Interesują mnie głównie problemy zaburzeń osobowości, intensywne emocje i problematyczne relacje. Prowadzę szkolenia, wykłady w szkole podyplomowej SWPS.

Artykuły: 281