Przemoc seksualna a zaburzenie osobowości borderline.
okaż nam sympatię i podaj dalej:
Beata Wąsowicz
Przemoc Seksualna, a BPD
Specjaliści wśród etiologii zaburzeń psychicznych wymieniają najczęściej doświadczenie traumy we wczesnym okresie rozwoju. Badacze zajmujący się zaburzeniem osobowości z pogranicza (borderline) dowodzą ponadto, iż spośród osób z tym typem zaburzenia 71% doświadczyło w dzieciństwie silnej traumy, 28,9% było nadużywanych fizycznie, 8 – 31% (kobiety) i 3 – 17% mężczyźni było ofiarami wykorzystania seksualnego( Evidence-Based Report Childhood Sexual Abuse and Borderline Personality Disorder).
Skutki wykorzystywania seksualnego
Jakie są zatem konsekwencje traumy seksualnej? Przede wszystkim niezdolność do wyrażania emocji związanych z przeżyciami seksualnymi, zahamowanie przyjemności seksualnej przy jednoczesnym przymusie uprawiania seksu, kompulsywne, niebezpieczne, często przemocowe zachowania seksualne, wykorzystywanie seksu do osiągnięcia nieseksualnych korzyści (np. materialnych), niemożność połączenia przyjemności seksualnej z bliskością, utrata kontroli nad życiem seksualnym lub całkowita z niego rezygnacja, odtwarzanie wydarzeń mających miejsce podczas wykorzystania i seksualizowanie ich.
Poradzenie sobie z wykorzystaniem seksualnym
Rozpoznanie problemów seksualnych jest trudne i bolesne, ale ból przynosi okazję do wyruszenia w drogę do zdrowia seksualnego. Wiele ofiar wykorzystania ma tendencję do obwiniania się, wstydu, złości na siebie. Jeśli tak jest w twoim przypadku, nie zapominaj, że wykorzystanie nie było twoją winą!!!
Wykorzystanie seksualne to krzywda charakteryzująca się uszkodzeniem seksualności osoby przez manipulację i dominację. Oprawcy seksualni wywołują u ofiar dezorientację w zakresie ich praw. Racjonalizują swoje czyny, by zaspokoić własne emocjonalne i fizyczne pragnienia. Ignorując prawa ofiary sprawiają, że czuje się ona bezsilna i winna. Wykorzystanie jest czynem egoistycznym i nie zdarza się przypadkowo, choć często oprawca przekonuje do tego siebie i ofiarę. Ofiary mogą mieć trudność z właściwym rozpoznaniem doświadczonej przemocy z powodu przekonań minimalizujących i odrzucających prawdę np. po to, by chronić wizerunek sprawcy jako dobrej osoby.
Oto przykłady fałszywych przekonań:
Może nie broniłam się wystarczająco,
Przecież moje ciało reagowało przyjemnością,
Moje doświadczenie nie było tak straszne jak innych,
Sama się o to prosiłam,
Przecież mówił, że mnie kocha.
Uleczenie z traumy seksualnej
Przepracowanie emocji z wykorzystania seksualnego wymaga od nas skonfrontowania się z cierpieniem, jest to jednak najbardziej uwalniające doświadczenie na drodze zdrowienia. Uznając fakt przemocy seksualnej możesz potraktować to doświadczenie, jako część historii swojego życia i zobaczyć w nim źródło siły. Odzyskujesz władzę nad swoją przeszłością poprzez dzielenie się swoją historią z psychologiem, ludźmi na grupie terapeutycznej, przyjaciółmi. Możesz to robić bez lęku, z podniesioną głową.
Nie jesteś już ofiarą. Jesteś osobą, która przeżyła i rozkwita wolna od przeszłych doświadczeń. Zdrowa seksualność dopełnia bliską relację i daje nową jakość życia, tworząc głębszy wymiar związku. Możesz teraz w pełni korzystać z zasobów podarowanych ci przez naturę.
Przemoc Emocjonalna i Borderline
Natomiast równie szkodliwa jest przemoc emocjonalna, tak typowa w kontekście powstawania zaburzenia osobowości z pogranicza! Nie musisz mieć w historii swojego życia traumy seksualnej, by cierpieć.
źródła:
Hecht, K. F., Cicchetti, D., Rogosch, F. A., & Crick, N. R. (2014). Borderline personality features in childhood: the role of subtype, developmental timing, and chronicity of child maltreatment. Development and psychopathology, 26(3), 805–815. doi:10.1017/S0954579414000406