Maszyna do pisania i zamek z papieru.

Wpisz swój adres e-mail poniżej i zapisz się do naszego newslettera

Artystyczne serce z papieru i samolot w quillingu.

Związki na odległość, LDR, jak je budować?

Związki na odległość, w żargonie randkowym nazywanie również LDR= long distance relationship, są coraz bardziej popularne. Niestety bycie w relacji na odległość może być nie lada wyzwaniem.

Budzenie się i zasypianie w objęciach osoby ukochanej, spontaniczne wypady na weekend za miasto, chodzenie do kina, wspólne spacery – niestety, nic z tych rzeczy.

Akceptacja rzeczywistości LDR

Decydując się na relacje na odległość koniecznie jest zaakceptowanie, że wszystkie wyżej wymienione czynności (i wiele, wiele innych) nie są możliwe do zrealizowania na codzień. Co za tym idzie konieczne do zaakceptowania będą też niewygodne emocje, które mogą się z tym wiązać. Uczucie smutku, poczucie samotności, frustracja, lęk te emocje mogą pojawiać się u niektórych osób częściej kiedy są w takiej relacji.

Z drugiej strony, nawet najmniejsze gesty mogą być niezwykle doceniane i wywoływać ogromny uśmiech na twarzy. Kiedy już dochodzi do spotkania zwykle nie ma miejsca na nudę a tym bardziej codzienną rutynę.

Co robić, by utrzymać relację LDR

Komunikacja w związku na odległość

Wiele par ma przekonanie, że będąc ze sobą na odległość ,,musi wisieć ze sobą na telefonie” żeby zrekompensować dzielący ich dystans i utrzymać relację. Jednak bywa różnie. Takie zachowanie może też męczyć. Ciągłe telefony bądź smsy wysyłane co 5 minut mogą sprawić, że jedna ze stron albo obie ,,zmęczy się miłością’’.

Dobrym pomysłem jest rozmawianie każdego poranka oraz życzenie sobie dobrej nocy. Jest to bardzo ważne żeby zaczynać i kończyć razem dzień. Ponadto rozmawiajcie ze sobą o tym jak wam minął dzień, jakie macie plany. Dzięki temu pomimo dzielącej was odległości, możecie uczestniczyć w swoim życiu każdego dnia. Wysyłanie sobie zdjęć, nagrywanie wiadomości głosowych czy krótkich filmów również nie zaszkodzi. 🙂 Może się wydawać, że to takie małe gesty, natomiast druga strona napewno doceni wasz wysiłek, będzie czuła się kochana i zaopiekowana. A o to przecież chodzi.

Związek LDR jako szansa

Spójrz na tą sytuację jako na szansę. Jak ktoś kiedyś powiedział ,,Jeśli chcesz z kimś zamieszkać najpierw naucz się żyć osobno”.

Potraktujcie tą sytuację jako szansę na poznanie się bliżej, testowanie swojego uczucia. Jak mówi chińskie przysłowie „Prawdziwe złoto nie boi się testu ognia”. Zamiast skupiać się na dzielącej was odległości, która oczywiście może być trudna i powodować szereg nieprzyjemnych emocji, efektywniej jest skupiać się na tym, że doświadczenie to może wzmocnić i pogłębić waszą relację.

Konkretne ustalenia

Uzgodnijcie podstawowe zasady i swoje oczekiwania. Obie strony muszą mieć jasność co do tego, czego się od siebie nawzajem oczekuje decydując się na relację. Przedyskutujcie zasady, aby nikt z was nie zrobił rzeczy, które zaskoczą czy zranią drugą stronę. Na przykład, omówcie kwestię tego czy możecie się spotykać, randkować z innymi osobami, czy też nie. Jak bardzo jesteście zaangażowani w waszą relacje i jak sobie wyobrażacie wasze bycie razem w dłuższej perspektywie.

  • Co jeśli jedno z was chce mieć dzieci a drugie dzieci nie znosi?
  • Jedno chce realizować się seksualnie, a dla drugiego nie ma to takiego znaczenia?
  • Jeśli jedna osoba widzi przyszłość wspólną, a drugiej pasuje mieszkanie osobno?

Warto wiedzieć o sobie takie rzeczy. Zanim okaże się, że trzeba się rozstać bo pewnych rzeczy nie jesteście w stanie zaakceptować. Jeśli nie wiecie czy macie takie wymagania zróbcie ćwiczenie idealnego partnera, a także wyobraźcie sobie siebie za 5 lat, gdzie chcecie wtedy być?

Seks

Napięcie seksualne jest zwykle jedną z najważniejszych rzeczy między parami. Pożądanie seksualne jest jak klej, który powstrzymuje obie strony przed rozpadem. Seks jest nie tylko potrzebą biologiczną, ale także emocjonalną i wiele osób może realizować tę potrzebę wyłącznie w związku pełnym miłości.

Utrzymujcie ogień w relacji, wysyłając sobie nawzajem pikantne teksty pełne seksualnych insynuacji i prowokujących opisów, zdjęcia poszczególnych częścią ciała, wspólna masturbacja czy seksowne kalambury też działają całkiem dobrze. Są nawet specjalne gadżety przeznaczone dla osób, które są w związkach na odległość.
Znowu, jest to kwestia która często bywa kością niezgody w parze. MÓWCIE wprost czego potrzebujecie.

Zazdrość, nieobecność

Unikajcie dwuznacznych, potencjalnie niebezpiecznych sytuacji. Jeśli już wiecie, że pójście do klubu lub spotkania towarzyskie z grupą przyjaciół do późnej nocy spowoduje niezadowolenie (często lęk albo zazdrość) drugiej połówki, należy rozważyć jedno z rozwiązań:

  1. nie robić tego lub
  2. powiedzieć o tym wcześniej partnerowi, aby go uspokoić i np. co jakiś czas wysyłać krótką wiadomość tekstową.
  3. w sytuacjach skrajnych emocji można robić to stopniowo (np. najpierw wyjść na 2h, potem wydłużać ten czas; najpierw meldować się co 30 min, potem co godzinę itd). Wszystko po to, by osoba powoli przyzwyczaiła się do trudnej dla niej sytuacji. Pamiętajmy, że każdy żyje najlepiej jak potrafi i nawet rzeczy które nas irytują nie są robione nam na złość.

Nie bądźcie na to obojętni. Partner może się martwić czy mieć pewne podejrzenia, obawy. To jest w pełni uzasadnione, ponieważ takim zachowaniem może czuć, że stawiasz go w pozycji, w której czuje się bezsilny lub brakuje mu poczucia bezpieczeństwa.

Róbcie rzeczy razem

Róbcie rzeczy razem nawet kiedy jesteście osobno. Związek sam się nie zrobi!
Grajcie razem w gry online, oglądajcie razem filmy przez internet (w tym samym czasie lub udostępniajcie sobie ekran), chodźcie razem na spacery prowadząc video rozmowę, róbcie razem zakupy online, kupujcie sobie nawzajem prezenty. Dowiedzcie się jaki język miłości preferuje wasz partner i dostosujcie się do niego.

Wspólne Zainteresowania

Rozwijajcie podobne zainteresowania, czy hobby. Polecajcie sobie książki, filmy, utwory muzyczne, dzielcie się wiadomościami ze świata itp. Dzielenie się swoimi zainteresowaniami sprawi, że będzie mieli więcej tematów do rozmów, lepiej się poznacie i będziecie dzielić wspólne doświadczenia. Co samo w sobie wzmocni wasz związek.

Odwiedzajcie się

Wzajemnie odwiedziny są sprawą kluczową.

Kiedy w końcu dochodzi do spotkania nareszcie możecie zaspokoić swoje pragnienia bliskości fizycznej, seks, całowanie, przytulanie, chodzenie za rękę itp. co jest tak zwyczajne dla osób będących ze sobą na codzień.

Przebywanie ze sobą po czasie rozłąki jest jak fajerwerki, tęcza i posypywanie się brokatem za jednym zamachem. Pamiętajcie też, że bardzo ważne jest planowanie wizyt do przodu. Kiedy się widzicie, zaplanujcie od razu kolejne spotkanie, a najlepiej serię spotkań. Ustalcie datę!
Z pewnością da wam to większe poczucie bezpieczeństwa. No i wiecie na co i kiedy czekacie 😉 Osoby które wolą spontaniczne spotkania niech upewnią się czy na pewno odpowiada to drugiej stronie.

NIE CZYTAMY W MYŚLACH, ROZMAWIAMY!

Miejcie wyznaczony cel

Jako para a także każdy z osobna – zastanów się czego tak naprawdę chcesz od tej relacji? Czy widzisz się ze swoim partnerem/partnerką za rok? Gdzie widzicie się razem?

Oczywiście to może być bardzo trudne, ale warto sobie zadać te pytania i przedyskutować ze swoją drugą połówką. Większość osób nie chce być ze sobą na odległość do końca życia. Prędzej czy później większość ludzi chce zapuścić z kimś korzenie i realizować wspólnie swoje cele, marzenia, przyszłość.

Opracujcie plan

Opracujcie wspólnie plan, w którym zawrzecie

  • szacunkowy czas razem, w tym wakacje, ferie i inne ważne dla was święta
  • czas osobno
  • oraz główny cel.

Jeśli aktualnie mieszkacie w różnych krajach, kontynentach, strefach czasowych, czy planetach istotne jest byście mieli wspólny plan i systematycznie go realizowali.

Czas osobno

Naucz się spędzać czas samemu ze sobą a także spędzaj czas z rodziną i przyjaciółmi. To, że na codzień nie jesteście ze sobą nie oznacza, że macie siedzieć samotnie w domu i czekać na kolejne spotkanie. Wiem, że dla niektórych osób trudno jest utrzymywać więcej niż jedną relację jednocześnie, jednak efektywnie jest mieć kontakt z osobami, które są na miejscu.

Zatem pamiętajcie, że tu gdzie jesteście są ludzie, z którymi możecie spędzać czas.

Dobrze jest też pracować nad aktywnościami które można robić samemu. Zapiszcie się na zajęcia sportowe, chodźcie na spacery, malujcie, tańczcie a może rozwijajcie nowe hobby o którym już wcześniej myśleliście ale z różnych względów odwlekaliście w czasie. Pamiętajcie, że jest wiele rzeczy z których możecie czerpać przyjemność (choć czasami trzeba się tego nauczyć).

Obserwuj i opisuj emocje!

Kiedy czujecie lęk, niepewność, zazdrość, smutek, pamiętajcie że macie do tego prawo, macie prawo do swoich emocji. To pierwszy krok ich regulacji. To akceptacja jest fundamentem dalszych kroków takich jak obserwowanie, zauważanie ich a potem komunikowanie!

Wiem dobrze, że trudno jest dzielić się swoimi emocjami czy myślami z innymi. Jednak komunikując je sobie nawzajem macie szanse na ich omówienie, a także swoich przemyśleń z nimi związanymi, rozwiązanie ewentualnych problemów czy niejasności. Róbcie to wprost korzystając z naszych schematów.

Poznajcie swoje harmonogramy

Dobrze żebyście wiedzieli o swoich zajętościach i kiedy macie wolne. Oczywiście nie chodzi o to, że macie się informować minuta po minucie, co robicie. Bardziej żebyście wiedzieli, kiedy każde z was ma czas na rozmowę telefoniczna lub wymianę serii smsów.

Polecam wspólny kalendarz, żeby każdy wpisywał spotkania służbowe, zajęcia dodatkowe, egzaminy, rozmowy kwalifikacyjne itp. Dzięki temu będziecie wiedzieć kiedy jesteście niedostępni ale także będziecie pamiętać o tym żeby życzyć powodzenia ukochanej osobie i dodawać otuchy w ważnych chwilach.

Social Media

Obserwujcie się w mediach społecznościowych. Lajkujcie swoje zdjęcia, na FB, IG, wymieniajcie Tweety. Oznaczajcie się w postach, wrzucajcie sobie rzeczy na ścianie. Należy oczywiście pamiętać, że tu nie chodzi o śledzenie drugiej strony o rozliczanie jej z tego co postuje (a dlaczego taką piosenkę wrzuciłeś, kiedy twoja ex akurat pisała o tym zespole?- takim rzeczom mówimy NIE).

Chodzi o uczestniczenie w swoim życiu w sieci, bo przecież coraz bardziej jesteśmy w tych wirtualnych światach. Dlatego jako para również chcemy tam być obecni.

Tokeny Miłości

Wymieńcie się swoimi osobistymi rzeczami. Dla wielu osób takie drobiazgi mają duże znaczenie. Dajcie sobie coś co przypomina wam o sobie, to może być np. breloczek, wisiorek, koszulka, bielizna, maskotka. Zróbcie zdjęcie i oprawcie je w ramkę. Napiszcie list miłosny, wiersz (może być jakiegoś znanego poety).

Kiedy czujecie smutek, że nie możecie być tu i teraz ze swoim partnerem, dobrze jest mieć przedmiot, który się z nim kojarzy. Przedmiotów tych możecie używać do samoukojenia.
Osobiście pamiętam ile otuchy dodała mi płyta CD 😱, którą nagrał mi mój chłopak z okazji naszej rozłąki.

Prezenty Miłości

Niezależnie od tego, na którym miejscu w hierarchii języków miłości są prezenty, chyba każdy się zgodzi, że miło jest dostać od czasu do czasu kwiaty, pocztówkę, ręcznie napisany list miłosny, spinki do mankietów, czy co tam lubicie (może być brokat do posypywania się).

Zapiszcie sobie jeśli nie pamiętacie o ważnych dla 2 osoby datach (miesięcznica pierwszego spotkania, rocznica, urodziny, imieniny, Walentynki itp). Niespodziewany prezent bez okazji również jest cudownym pomysłem.
Prezentem może być również seksowna bielizna czy inny gadżet erotyczny, który wiecie, że może spodobać się partnerowi. Pamiętajcie, że nie muszą to być kosztowne rzeczy, w dobie komunikacji elektronicznej papierowy list wysłany pocztą może być prawdziwym objawieniem 🙂

Praktykuj wdzięczność

Jak pisałam we wstępie, relacje na odległość są trudne. Decydując się na taką relację musicie radykalnie zaakceptować, że będą wzloty i upadki, że nie ma możliwości żebyście byli ze sobą wtedy kiedy bardzo potrzebujecie, albo chcecie się przytulić.

Jeśli jednak jesteście w takiej relacji skupiajcie się na pozytywach, że dobrze jest mieć osobę w swoim życiu, którą daży się miłością, że jest ona odwzajemniona, że mam się z kim dzielić swoimi sukcesami i troskami.

Praktykujcie wdzięczność każdego dnia,

  • za to że odnaleźliście siebie pomimo dzielącej was odległości.
  • również za niewielkie gesty jak np. miły sms rano.

Dla każdej pary polecamy świetne ćwiczenie Russa Harrisa czyli docenianie partnera. Niestety nasze umysły nie zawsze działają na naszą korzyść (dając pierwszeństwo negatywom) i warto im pomóc.

na podstawie:

lifehack.org

getlasting.com

oprahmag

Anita Kręgielewska
Anita Kręgielewska

Jestem psychologiem, terapeutką DBT, prezesem Fundacji BPD. Interesuję się zaburzeniami osobowości, szczególnie zaburzeniem borderline oraz narcystycznym, zależnym i histrionicznym, a także seksualnością człowieka (w tym jej patologią).

Artykuły: 29