Maszyna do pisania i zamek z papieru.

8 powodów dlaczego ludzie nie korzystają z terapii

Podczas ankiety badani wymienili najczęstsze obawy dotyczące terapii. Żadna z tych obaw nie jest prawdziwa.

Czym jest terapia?

Definicja terapii bywa dla niektórych niejasna, cóż terapia to taki proces, w którym specjalista pomaga nam poradzić sobie ze sobą (emocjami/myślami) lub sytuacją życiową. Często stosuje się konkretny rodzaj terapii (nurt) dla określonego zaburzenia (depresja, zaburzenia lękowe, PTSD, zaburzenia odżywiania, osobowości itp).

DBT – trening

W DBT (terapia dialektyczno-behawioralna) jest coś takiego jak trening umiejętności, czyli zajęcia warsztatowe które odbywają się w grupach. To właśnie na treningu DBT możemy dowiedzieć się jakie dokładnie metody i techniki pomogą wyregulować emocje, naprawić ważne relacje powstrzymać niechciane zachowania.

Terapia może przywrócić równowagę

Terapia jak wszystko może mieć skutki uboczne, ale przede wszystkim przynosi ulgę wielu ludziom i faktycznie prowadzi do zdrowia psychicznego.

Pycholog? brrr


Mimo to nadal większość osób (a mężczyźni w szczególności) nie udaje się po pomoc, na samo słowo: psycholog reagują w sposób powiedzmy oryginalny. Wyrzucają z siebie gejzery lekceważących uwag, które mają przykryć ich emocje (lęk, wstyd, smutek). Terapia bowiem (szczególnie w naszym kraju) to często większy obciach niż pójście do wróżki. Terapię otacza wiele bzdurnych przekonań oraz mitów.

Dlaczego ludzie obawiają się psychoterapii?

Osiem najczęstszych obaw, które podano w internetowej ankiecie. Jak zaraz przeczytacie, żadna nie jest uzasadniona.

MIT #1 Poczuję Się Gorzej

Dobra terapia nie zmusza pacjenta do podejmowania tematów na które nie jest gotowy.
Nie umniejsza, nie ocenia, tylko wspiera i rozwija.
Chociaż uczciwie przyznam, że bywają terapię które najpierw mogą pogorszyć funkcjonowanie. Na przykład terapia PTSD której podstawą są ekspozycje (przypominanie sobie zdarzenia traumatycznego w każdym szczególe i przeżywanie go od nowa). Tutaj zanim poczuje się lepiej mogę faktycznie mieć obniżony nastrój.

MIT #2 Terapia Jest Nienaukowa

Wiele psychoterapii używa metod i protokołów zweryfikowanych w rygorystycznych badaniach naukowych. Są to głównie psychoterapie z nurtu Poznawczo – Behawioralnego (w tym DBT).

MIT #3 To Dia Wariatów

To znaczy nie mam pojęcia co to znaczy wariat, czy to ktoś zdiagnozowany chorobą psychiczną? czy to ktoś kto zachowuje się inaczej, czy to ekscentryczny, kreatywny artysta? Więc już samo to sformułowanie jest mylące.
Większość osób korzystających z terapii, to normalne osoby, które przechodzą ciężki okres. Osoby, które chcą poprawić swoje związki, odporność na stres, nauczyć się cieszyć życiem. Poza tym dobry terapeuta nie etykietuje ludzi.
Faktycznie część osób ma diagnozy, ale przecież diagnoza służy do zorientowania się w leczeniu, pracujemy nad tym by po ukończeniu terapii tej diagnozy już nie było.

MIT #4 To Dia Ludzi, Którzy Nie Mają Z Kim Porozmawiać

Z terapii korzystają różni ludzie. Ci z wieloma znajomymi i ci samotni. Terapeuta uczy się jak rozmawiać, by być obiektywnym i działać na rzecz pacjenta. Terapeuta w przeciwieństwie do bliskiej osoby nie ma własnego interesu, realizuje Twoje cele.

MIT #5 To Dla Słabych Ludzi

Wiedzieć, kiedy poprosić o pomoc jest oznaką mądrości. Umieć przyjąć pomoc oznacza, że jesteś silny, świadomy siebie i swoich potrzeb. Męczenie się w pojedynkę nie uczyni cię szlachetniejszym.

MIT #6 TERAPIA NIE MA KONCA

Terapeuta na jednym z pierwszych spotkań lub po diagnozie zaproponuje czas trwania i rodzaj leczenia. Wiele zaburzeń leczy się w kilkanaście spotkań. Są też takie które leczy się dłużej i/ lub potrzebna jest farmakoterapia.

MIT #7 Wszyscy Terapeuci Są Tacy Sami

To generalizacja w stylu wszyscy faceci myślą tylko o jednym, wszystkie kobiety są złe, no to taki typ nauczycielki, itp.
Oczywiście że psychologowie, terapeuci, mężczyźni i kobiety różnią się między sobą, zarówno jako ludzie, ich osobowość, historia życia, wartości jak i ich wybory zawodowe. To, że pierwszy czy drugi terapeuta cię rozczarował, nie oznacza, że wszyscy tacy sq. Posiadają inne umiejętności wykształcenie i osobowość, Nie zrażaj się i znajdź terapeutę, który ci odpowiada.

MIT #8 To tylko gadanie

Terapia samą rozmową jest tylko jedną z wielu podejść. Terapie Poznawczo- Behawioralne opierają się na ćwiczeniach, zadaniach, warsztatach. Pozwalają zmienić myślenie i zachowanie, tak, by żyło się lepiej.

Raz byłam i dziękuję

Znam wiele osób, które były u psychologa raz i się zraziły. Trochę, jak w tym kawale o biznesmenie, który próbował czegoś raz i nigdy więcej. Rozumiem, że otworzenie się przed kimś i dostanie po łapach nie jest przyjemnym doświadczeniem. Znam wiele historii o zupełnie nieodpowiednim zachowaniu osoby, która z racji zawodu powinna być akceptująca, rozumiejąca i wspierająca. Inna sprawa, że nie każdy psycholog jest psychoterapeutą.  To dodatkowe 4 lata nauki, okres pracy pod kuratelą, kiedy omawia się swoją pracę z superwizorem (doświadczonym psychoterapeutą).  Profesjonalny terapeuta superwizuje się również po ukończeniu nauki. To bardzo ważne, bo w przeciwnym razie nie ma nikogo, kto mógłby wskazać mu błędy. Psychoterapeuta odsłuchując nagrania sesji może sam zauważyć swoje niedociągnięcia, ale samokrytyka wymaga pokory i realistycznego spojrzenia na siebie. Przy niektórych pacjentach może, to być bardzo trudne. Bo pokusa „zwalenia winy” jest wielka a szkolenie psychologiczne w którym przewijają się terminy typu: pacjent oporuje, nie chce się zmienic, celowo tkwi w miejscu, jest roszczeniowy bardzo to ułatwia.

Nie bój się szukac pomocy

Wracając do psychoterapii. Szczerze namawiam na znalezienie odpowiedniego programu leczenia i odpowiedniej osoby. Widziałam spektakularne przemiany ludzi, którzy nie bali się szukać pomocy. Problemów emocjonalnych, nie widać, ale są równie bolesne, jak choroba fizyczna. Często nawet gorsze, ponieważ nie przemijają i mogą zepsuć każdy obszar życia i wlasnie sa niewidzialne. Inni potrafią wątpic w ich prawdziwoś a nawet my sami czasami wątpimy.

Szukaj psychoterapeuty, tak jak szukasz dobrego fryzjera, do skutku, albo przynajmniej Osiem razy.

Szukaj terapeuty do skutku albo chociaż 8 razy

więcej infografik na Pinterest

Obserwuj tablicę emocje należącą do użytkownika Emocje -Gabinet Psychoterapii.

Infografika: Mity Terapii tekst na infografice ten sam który jest w tekście
Vivian Fiszer
Vivian Fiszer

psycholog, terapeutka DBT, pasjonatka psychoterapii 3 Fali (DBT, ACT, CFT), wiceprezes Fundacji BPD. Interesują mnie głównie problemy zaburzeń osobowości, intensywne emocje i problematyczne relacje. Prowadzę szkolenia, wykłady w szkole podyplomowej SWPS.

Artykuły: 280