Maszyna do pisania i zamek z papieru.

Wpisz swój adres e-mail poniżej i zapisz się do naszego newslettera

Psychoterapia dla Zaburzenia Osobowości z Pogranicza

Terapia Dialektyczno-Behawioralna, to jedyna forma leczenia dla BPD o potwierdzonej skuteczności.

APA poleca DBT

Na stronie Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego można znaleźć dwie psychoterapie o potwierdzonej skuteczności dla zaburzenia osobowości z pogranicza. Jedną z nich jest standardowa psychoterapia poznawczo-behawioralna, drugą, bardziej obiecującą i intensywnie badaną jest psychoterapia dialektyczno-behawioralna.
Uważam, że standardowa psychoterapia poznawcza nie jest dostosowana dla BPD. Są to osoby bardzo wrażliwe, które przeżyły wiele traum, zostały wielokrotnie zranione i zawiedzione (również w terapii). Dlatego potrzebują specjalnego podejścia skrojonego wedle ich potrzeb.


Takim podejściem jest DBT


Po pierwsze zakłada się w niej, że pacjent ma zawsze rację.
Po drugie równoważy się akceptację i pracę nad zmianą.
Po trzecie uczy się konkretnych umiejętności, których BPD nie miały okazji się nauczyć.
Po czwarte pracuje się nad wprowadzaniem ich w życie.

DBT

Terapia dialektyczna składa się z trzech elementów:

  1. Psychoterapia indywidualna raz w tygodniu.
  2. Trening Umiejętności raz w tygodniu.
  3. Coaching telefoniczny wedle potrzeb.

Psychoterapia Indywidualna

Na spotkaniach indywidualnych najpierw ustala się listę zachowań koniecznych do zmiany. Na pierwszym miejscu będą zachowania zagrażające życiu: próby samobójcze, samouszkodzenia, groźby samobójcze. Na drugim miejscu zachowania kolidujące z terapią (pacjent, który nie przychodzi na terapię, nie skorzysta z terapii). Na trzecim zachowania kolidujące z jakością życia (dodatkowe zaburzenia, problemy finansowe, rodzinne). Na czwartym utrzymanie postępów terapeutycznych i cele własne pacjenta.
Taka hierarchia jest konieczna. Osoby z zaburzeniem z pogranicza niejednokrotnie mają bardzo dużo problemów i żyją od kryzysu do kryzysu. Terapia z nimi, to jak budowanie tratwy na pełnym morzu. Pewna dyscyplina jest konieczna, by cokolwiek w ich życiu mogło się zmienić.
Pewna dyscyplina, nie oznacza, że ignorujemy aktualne kryzysy, albo ważne tematy, które pacjent chce poruszyć. Spotykamy się za to, na dodatkową godzinę w tygodniu, gdzie zajmujemy się wyłącznie Treningiem Umiejętności (albo odbywają się zajęcia grupowe).

Trening Umiejętności

Składa się z czterech modułów:

  1. Uważność
  2. Regulacja Emocji
  3. Efektywność Interpersonalna
  4. Odporność na stres / Przetrwanie kryzysu

Dokładnie te moduły opisałam na stronie centrum DBT

Coaching Telefoniczny

W DBT psychoterapeuta prowadzi coaching telefoniczny. Pacjent może dzwonić w trudnej sytuacji. Są jednak pewne zasady. Rozmowa nie zastępuje spotkania indywidualnego. Ma być konkretnym wsparciem przy zastosowaniu nowych umiejętności.

Ile trwa terapia dialektyczna ? 

Zakłada się, że pierwszy etap trwa około roku. Po tym etapie pacjent zwykle czuje się lepiej: umie regulować emocje, ma bardziej zrównoważone życie, radzi sobie z ludźmi, nie cierpi. Może zakończyć psychoterapię. Duża część pacjentów decyduje się na drugi etap. W drugim etapie pracuje się nad traumą, konkretnymi celami, budowaniem szacunku do siebie, doskonaleniem umiejętności. Drugi etap trwa również około 12 miesięcy. Zakłada się, że po dwóch latach osiąga się ostateczny cel terapii, którym jest:

życie warte przeżycia

Kiedy pacjent ma poczucie, że udało się takie zbudować, terapię można uznać za zakończoną i udaną.

Vivian Fiszer
Vivian Fiszer

psycholog, terapeutka DBT, pasjonatka psychoterapii 3 Fali (DBT, ACT, CFT), wiceprezes Fundacji BPD. Interesują mnie głównie problemy zaburzeń osobowości, intensywne emocje i problematyczne relacje. Prowadzę szkolenia, wykłady w szkole podyplomowej SWPS.

Artykuły: 281