Maszyna do pisania i zamek z papieru.

Akceptacja i gotowość. Życie z trudnymi emocjami, problemami, wspomnieniami, Metafory ACT

terapia akceptacji i zaangażowania: akceptacja, gotowość jak może pomóc z trudnymi emocjami, wspomnieniami?

Moment WOW

Pisałam już kiedyś o swoim olśnieniu związanym z akceptacją i gotowością i uważnością. W moim wypadku było tak, że moje nieprzyjemne doznania zniknęły, ale nie zawsze, tak się dzieje i nie można tego oczekiwać. Nie taki jest cel akceptacji i gotowości.

Opiszę teraz inną sytuację, kiedy nie było tak różowo. Pewnego dnia przycięłam sobie palec drzwiami. Tak naprawdę mocno. W pierwszej chwili zareagowałam nawykowo.

DLACZEGO JA?!

Ale zaraz sobie przypomniałam, że przecież mam być gotowa i akceptująca i uważna, poza tym, udowodniono skuteczność terapii akceptacji i zaangażowania oraz uważności w przypadku bólu przewlekłego. Zanim zagalopowałam w rejony histerii, po prostu wczułam się w ból, byłam w kontakcie z bólem. Owszem bolało bardzo, nie powiem, że nie. Ale ból to jedno, a histeryczne cierpienie, to zupełnie inna historia.

Cierpienie

Bo właśnie histeryczne cierpienie bierze się z:

  • nie wytrzymam tego dłużej
  • dlaczego ja
  • to niesprawiedliwe
  • to okropne
  • jestem zbyt delikatna
  • inni mają lepiej
  • i tak dalej,

te płyty co mi w głowie grają

każdy ma swoje płyty, które mu grają w głowie. Więc jak zrobiłam, żeby te płyty grały trochę ciszej ?
Skupiłam się na doznaniach bólowych. To ciekawe doświadczenie badać swój ból. Polecam wszystkim z ciekawością podejść do doznania, gdzie boli, jakie to dokładnie odczucie, czy bardziej gorące, czy łaskoczące, a może zimne. Za każdym razem, kiedy umysł próbował znowu wrzucić „dlaczego ja” wracałam do badania doznań zmysłowych związanych z bólem.

to absurd!

Rozumiem, że dla osób o bardzo intensywnych emocjach, może to się wydawać absurdalnym pomysłem. Ale proszę, po prostu spróbuj. Z bólem fizycznym, czy psychicznym, po prostu pobądź z nim, bo i tak z nim jesteś w ten czy inny sposób, a zmieniając swoje podejście, możesz zaobserwować bardzo ciekawe zależności.  W terapii Akceptacji i Zaangażowania uważa się, że bardziej czytelne są metafory, dlatego umieszczam dzisiaj dwa filmy ilustrujące to, o czym mówię.

Metafora Nieproszonego Gościa

Metafora Łodzi i Demonów

Vivian Fiszer
Vivian Fiszer

psycholog, terapeutka DBT, pasjonatka psychoterapii 3 Fali (DBT, ACT, CFT), wiceprezes Fundacji BPD. Interesują mnie głównie problemy zaburzeń osobowości, intensywne emocje i problematyczne relacje. Prowadzę szkolenia, wykłady w szkole podyplomowej SWPS.

Artykuły: 281