Maszyna do pisania i zamek z papieru.

Wpisz swój adres e-mail poniżej i zapisz się do naszego newslettera

Czy mam borderline

Czy mam borderline, zaburzenie osobowości z pogranicza. Diagnoza, cechy, czynniki ryzyka, leczenie, psychoterapia,

Test Borderline, Diagnoza Zaburzenia Osobowości z Pogranicza

O tym czym są zaburzenia osobowości, a także jakie są ich rodzaje możecie przeczytać tutaj.
Zaburzenie osobowości z pogranicza, po angielsku borderline personality disorder, stąd skrót BPD, to problem w którym się specjalizujemy w naszym Centrum DBT Emocje. W naszym podejściu psychoterapeutycznym (terapii DBT) każde leczenie zaczynamy od diagnozy, bo trudno leczyć cokolwiek, jeśli się nie wie dokładnie, co to jest. Stąd wiemy, że: test borderline po polsku nie istnieje, coś podobnego do testu stworzyliśmy tutaj.
Te, które znajdują się w sieci są tłumaczeniem, nie mają mocy diagnostycznej. Prace nad polskim kwestionariuszem, który mierzyłby nasilenie objawów borderline wciąż trwają i nie wiadomo, kiedy się skończą.

Diagnoza Borderline- Kwestionariusz SCID-5

SCID-5-SPQ składający się z kwestionariusza i wywiadu daje rzetelną diagnozę zaburzenia osobowości z pogranicza oraz innych zaburzeń osobowości. Bardzo ważnym jednak jest, by zrobić zarówno test jak i wywiad!!! Sam test zawyża wyniki, czyli jeśli ktoś zrobi diagnozę opierając się wyłącznie na kwestionariuszu to osoba będzie „bardziej zaburzona” niż jest w rzeczywistości.

Pytania nie zastąpią diagnozy


Pytania podane poniżej są orientacyjne, nie zastąpią profesjonalnej diagnozy kwestionariuszem SCID-5. Dodatkowe informacje na temat BPD zebrałam na tej stronie na której można wykonać również orientacyjny test, który może podpowiedzieć, czy warto wykonać diagnozę.
Jeżeli podejrzewasz, że możesz mieć to zaburzenie znajdź kogoś, kto potwierdzi to SCID’em !!!
Nie bój się diagnozy. Większość osób odczuwa ulgę. Wreszcie wiedzą, co im dolega. Mogą się zmienić i powoli zbudować fajne życie, o jakim zawsze marzyli.

Czy mam Borderline, pytania

Odpowiedz szczerze na poniższe pytania, możesz również zastanowić się, czy spełniasz kategorie diagnostyczne DSM IV wymienione tutaj.

  • Czy masz okresy dobrego i złego nastroju (zmienne, silne emocje, które zmieniają się skrajnie nawet w ciągu jednego dnia) ?
  • Czy bardzo boisz się odrzucenia?
  • Czy twoje związki są burzliwe, lub kończą się raptownie?
  • Czy idealizujesz i dewaluujesz swoich bliskich (ktoś jest dla ciebie całym światem, a potem stwierdzasz, że jest totalnym dnem, a potem znowu odwrotnie)
  • Czy masz poczucie nudy, braku celu w życiu?
  • Czy czujesz się pusta/y wewnątrz?
  • Czy nie wiesz kim jesteś, jakie są twoje preferencje?
  • Czy jest obszar w twoim życiu nad którym nie masz kontroli?
  • Czy często zachowujesz się impulsywnie ?
  • Czy radzisz sobie z emocjami, poczuciem nudy, złością, smutkiem za pomocą jedzenia, alkoholu, narkotyków, zakupami, seksem, itp?
  • Czy dokonujesz samouszkodzeń ?
  • Czy masz myśli samobójcze ?

Być może warto sprawdzić

Jeżeli na kilka z tych pytań odpowiadasz twierdząco, jest pewne prawdopodobieństwo, że cierpisz na zaburzenie osobowości z pogranicza. Zaburzenie to, obrosło w wiele mitów. Często nie jest diagnozowane. Specjaliści rezerwują je, jako etykietkę wyłącznie dla najtrudniejszych pacjentów. Uważają, że taka diagnoza jest stygmatyzująca, ponieważ nie można tego zaburzenia wyleczyć (choć nie jest to prawdą). Jest również dobra wiadomość. Istnieją bardzo skuteczne metody terapii. Terapia dialektyczno-behawioralna jest uznawana za jedną z najlepszych terapii dla pacjentów borderline. Również dla tych, którzy mają dodatkowe problemy. DBT zapewnia dużo wsparcia i akceptacji zarazem ucząc konkretnych zachowań i umiejętności.

Traumatyczne wydarzenia w dzieciństwie— czynniki ryzyka rozwoju borderline

  • Utrata ważnej osoby: rozwód rodziców, śmierć.
  • Nie zapewnienie podstawowych potrzeb: bezpieczeństwa, ochrony i miłości.
  • Emocjonalna przemoc: krytyka, agresja werbalna.
  • Ciężka, bolesna choroba.
  • Niekonsekwentne wychowanie.
  • Bycie świadkiem przemocy domowej.
  • Bycie ofiarą przemocy (np. bicie, krzyk, nieustanna krytyka).
  • Bycie ofiarą przemocy seksualnej.

bpd= geny+środowisko

Naukowcy nie wiedzą dokładnie, co powoduje zaburzenia osobowości, w tym zaburzenie osobowości z pogranicza. Prawdopodobnie jest to mieszanka czynników. Zarówno wrażliwość powodowana budową i biochemią mózgu, jak i niesprzyjające środowisko. Istotne jest, że zaburzenie osobowości powstaje bez Twojego udziału:

Nie jesteś temu winna, winien!


Aż 76% kobiet z BPD było ofiarą molestowania seksualnego. Niektórzy naukowcy uważają, że borderline jest specyficznym rodzajem PTSD, czyli zaburzeniem po stresie traumatycznym, w tym wypadku występującym w dzieciństwie.
Wiele sławnych osób miało BPD, choćby Marylin Monroe, księżna Diana, czy znana w świecie naukowym Marsha Linehan, która sama u siebie zdiagnozowała BPD i sama stworzyła program leczenia, tak skuteczny w tym zaburzeniu.

Vivian Fiszer
Vivian Fiszer

psycholog, terapeutka DBT, pasjonatka psychoterapii 3 Fali (DBT, ACT, CFT), wiceprezes Fundacji BPD. Interesują mnie głównie problemy zaburzeń osobowości, intensywne emocje i problematyczne relacje. Prowadzę szkolenia, wykłady w szkole podyplomowej SWPS.

Artykuły: 285