Maszyna do pisania i zamek z papieru.

Wpisz swój adres e-mail poniżej i zapisz się do naszego newslettera

Leśna wróżka i zwierzęta w magicznym ogrodzie nocą.

Jak być (nie)szczęśliwym codziennie, przez całe swoje życie

Jak być smutnym/ spiętym. szuka√ przez większość swojego życia?

Jak to zmienić ?

Jak być przynajmniej mniej nieszczęśliwym

Najlepiej DZISIAJ

Zaakceptować, że jesteś tym, kim jesteś z całym swoim bagażem doświadczeń, który nie jest twoją winą i jednocześnie wziąć odpowiedzialność za zmianę swojego życia. Zostać swoim własnym przyjacielem, który wspiera się akceptacją i współczuciem.

Zaakceptować, że świat jest taki, jaki jest. Możemy się nadymać, tupać nogami, rwać włosy głowy, rzucić na chodnik i drzeć w niebogłosy, a świat nadal będzie taki sam. Możemy jednak również uśmiechnąć się półuśmiechem, zrelaksować twarz, zacząć oddychać i przyjąć to, co przynosi dzień. Chwila po chwili. Zaakceptować to, że niektórzy nas nie lubią, że nie zmusimy kogoś, by nas pokochał, że życie jest przyjemne, ale bywa też nieprzyjemne.

Tak samo robimy z emocjami i myślami. My jesteśmy łąką, a one spadają na nas jak liście, czy deszcz. Przychodzą i odchodzą. Nie musimy ich kupować, nie musimy im wierzyć. Umysł produkuje je taśmowo, bo taka jest natura umysłu. Nie musimy ich wzmacniać, nie musimy się w nie wkręcać. Możemy się uwolnić od tego wewnętrznego chaosu.
Powiedz sobie: Nie jestem tą emocją, skup się na swoim oddechu.

Jeśli wycofasz się z relacji, wszystkich czynności, które sprawiały ci frajdę skąd wezmą się pozytywne emocje?
Osoby, które cierpią na depresję, często mają nadzieję, że pewnego dnia im się zachce. Nagle obudzą się i poczują taką energię, jak kiedyś.
Niestety, to tak nie działa.
Jest odwrotnie. Trzeba się zmusić do działania. Dopiero, kiedy zaczniesz działać, zauważysz, że czujesz się lepiej.

Więc?

Co zrobisz dzisiaj, choćby małego, żeby poczuć się lepiej ?

ps. oczywiście nie zawsze jest to łatwe, ale jeśli stosujesz wypunktowane metody unieszczęśliwiania siebie, wiedz, że są to nawyki umysłu, które można zmienić. Nie twierdzę że staniesz się szczęśliwy jak pączek w maśle. To tak nie działa. Jednak są konkretne metody, które mogą pomóc, niektóre wyszczególnione w linkach, które podałam.

Vivian Fiszer
Vivian Fiszer

psycholog, terapeutka DBT, pasjonatka psychoterapii 3 Fali (DBT, ACT, CFT), wiceprezes Fundacji BPD. Interesują mnie głównie problemy zaburzeń osobowości, intensywne emocje i problematyczne relacje. Prowadzę szkolenia, wykłady w szkole podyplomowej SWPS.

Artykuły: 287