Maszyna do pisania i zamek z papieru.

Praca nad związkiem: docenianie drugiej osoby.

okaż nam sympatię i podaj dalej:

Praca nad Relacją

Codziennie zdarzają się wspaniałe rzeczy, których nie doceniamy. To, że jesteśmy zdrowi możemy docenić dopiero, kiedy zachorujemy. Za młodością zatęsknimy, kiedy zniedołężniejemy i każdy krok będzie wyzwaniem. Pracę docenimy, kiedy zetkniemy się z kimś, kto jej nie ma.
Podobnie jest z relacjami. Zaplątani w negatywne oceny często nie dostrzegamy dobrych cech partnera, czy korzyści, jakie daje nam ta relacja. To co na początku nas zachwycało, staje się codziennością i chcemy czegoś więcej. Dopiero, kiedy stracimy tą drugą osobę, znowu zaczynamy dostrzegać wszystkie te rzeczy, które były ważne.

Docenianie Partnera

Jeśli chcesz ulepszyć swój związek, zacznij doceniać drugą osobę. Kiedy czujemy się niedoceniani, tracimy energię i chęci, dopada nas smutek, złość, nieprzyjemne emocje. W końcu możemy całkiem przestać się starać, a to nie wróży dobrze żadnej relacji.
Skup się więc na pozytywnych rzeczach, które zyskujesz w tej relacji. Poświęcaj czas, by kontemplować (nawet te drobne i spowszedniałe) zalety twojego związku. Zauważ i zanotuj minimum 3 rzeczy dziennie, które sprawiają, że ten związek jest fajny.
To mogą być takie stwierdzenia:

  • Fajnie jest się budzić koło Niego/Niej rano.
  • Lubię sposób w jaki marszczy nos.
  • Zawsze mam wyprane i wyprasowane koszule/ zatankowany samochód.
  • Mogę wyjeżdżać na fajne wyjazdy.
  • Czuję się bezpiecznie, kiedy jest obok.

Wyraź wdzięczność

Warto również powiedzieć drugiej osobie o swoich odkryciach. Sprawdź, jak to wpłynie na ciebie i drugą osobę. Czy związek się ociepli, czy zbliżycie się do siebie? Czy będzie więcej radości i śmiechu?

  • Cieszę się, że jesteś ze mną.
  • Podoba mi się jak dbasz o dom, miło tu wracać.
  • Dziękuję, że tak ciężko pracujesz, by zapewnić nam dobre życie.

Możesz też doceniać drugą osobę swoim zachowaniem: kupić prezent, przytulić, pocałować. Jednak słowa są bardzo ważne, nie zapominaj o słownym wyrażeniu uznania.

Wzmocnij pozytywne zachowania

Jeśli masz partnera, który rzadko mówi takie rzeczy: pamiętaj, by zwrócić uwagę, kiedy już to zrobi. Nie zakładaj, że oszukuje, czy jest nieszczery/ra. Nie każdemu przychodzi to naturalnie, stąd być może osoba wydaje się skrępowana, kiedy mówi coś takiego.
Pamiętaj, jeśli chcesz, by zachowanie drugiej osoby się zmieniło, musisz zauważać te sytuacje w których osobie udaje się zrobić to, nad czym pracuje, a nie na odwrót.
Czyli, jeśli ktoś ma sprzątać swoje buty, zauważ, kiedy to zrobi, pochwal i doceń to. Zwykle robimy odwrotnie, osiem razy, kiedy buty zostały posprzątane ignorujemy, a skupiamy się na tej jednej sytuacji, kiedy osoba tego nie zrobiła.
To bardzo demotywujące.

On powinien, ona powinna

Jeśli zaczynasz myśleć w tych kategoriach– zastanów się, czy to POMAGA twojemu związkowi. Nie zastanawiaj się, czy to prawda, tylko zaobserwuj, jak taka myśl wpływa na twoje samopoczucie i zachowanie. Czujesz się lepiej, czy gorzej? Czy twoje zachowanie, kiedy myślisz w kategriach powinności wzbogaca, czy pogarsza związek?
Odpuść wszelkie powinien, powinna i zobacz, co z tego wyniknie. Kiedy w umyśle pojawi się ocena, nie masz na to wpływu, ale na swoje zachowanie masz. Możesz zauważyć, że to ocena, że chcesz to odpuścić i nie zaczynać krytyki. Skup się na pozytywnych zachowaniach i pozytywnych cechach i po prostu zobacz, jak to wpłynie na twoją relację.

Tablica Korkowa

Jeśli chcecie zrobić coś naprawdę ekstra polecamy tablicę korkową na której będziecie pisać te miłe rzeczy. Niech będą na widoku. Zanim się oburzycie, ale jak to- dzieci zobaczą! Pomyślcie, czy nie warto by dzieci uczyły się jak doceniać dobro w innych? Zamiast krytyki i kiepskich uwag? Zresztą możecie też pisać karteczki wdzięczności do dzieci :). Tablica krok po kroku:

  1. kupuję tablicę i ją wieszam w kuchni, sypialni, salonie
  2. obok tablicy kładę różnokolorowe karteczki, na przykład każdy miesiąc inny kolor karteczek
  3. obok tablicy kładę długopisy, flamastry
  4. każdego dnia piszę trzy komplementy i przyczepiam karteczki do tablicy
  5. po jakimś czasie tablica wypełnia się kolorowymi, miłymi słowami, komplementami, wyrazami wdzięczności, miłości.
  6. kiedy jest mi smutno, dopada mnie zwątpienie, dołek, tęsknota- mogę podejść do tablicy i popatrzeć na te wyrazy miłości, akceptacji, wsparcia.
  7. inne opcje (troszkę słabsze, bo mniej i rzadziej widoczne) wspólny specjalny do tego zeszyt, duży szklany słoik, blog, pinterest, smsy, instagram gdzie wrzucamy graficznie zrobione komplementy, np. tak:
Podziękowanie za śniadanie z miłosną notatką.

Arkusz: docenianie partnera

Poniższy arkusz dotyczy partnera, ale można go wypełniać w kontekście każdej ważnej relacji (relacji z dzieckiem, przyjacielem). Jeśli chcemy poprawić naszą relację, poświęćmy te 5 minut dziennie i wypełnijmy arkusz doceniania partnera (innej ważnej osoby).

arkusz do pobrania bezpośrednio z bloga

na podstawie i za zgodą Russ Harris: ACT with love rozdział 18

Vivian Fiszer
Vivian Fiszer

psycholog, terapeutka DBT, pasjonatka psychoterapii 3 Fali (DBT, ACT, CFT), wiceprezes Fundacji BPD. Interesują mnie głównie problemy zaburzeń osobowości, intensywne emocje i problematyczne relacje. Prowadzę szkolenia, wykłady w szkole podyplomowej SWPS.

Artykuły: 283