Maszyna do pisania i zamek z papieru.

uważne jedzenie, jak jeść uważnie

Typowym ćwiczeniem w przypadku problemów z odżywianiem jest uważne jedzenie. Na czym to polega?

Uważne jedzenie- droga, by osiągnąć radość z jedzenia

Współczesna kultura, pośpiech, zabieganie sprawiają, że każda czynność, którą wykonujemy regularnie uległa zautomatyzowaniu. W ciągłym pośpiechu nie zwracamy uwagi na to, kogo mijamy na spacerze, na rośliny, zwierzęta nas otaczające. Nawet nasze rozmowy są pobieżne i mało znaczące. Trudno jest nawiązywać bliższe relacje. Dodatkowo ciągły stres wpływa na nasze samopoczucie, coraz więcej notuje się schorzeń psychosomatycznych. Lekarstwem na te dolegliwości mogą być techniki mindfulness, które pomagają w wielu problemach psychologicznych. Typowym ćwiczeniem w przypadku problemów z odżywianiem jest uważne jedzenie.

Współczesne problemy z jedzeniem


Ilu z nas doświadczyło sytuacji, w której pracując przy komputerze, pochłaniało swój obiad czy kolację, nie wiedząc nawet, kiedy skończyli i co jedli. Kęs za kęsem, w pośpiechu, jakby na „autopilocie” zapychało swój żołądek potrawami o bliżej nieokreślonym przez nich smaku – nieokreślonym, bo niezauważonym. Pojawiały się problemy gastryczne, niektórzy przy takim trybie życia i jedzenia tyją, inni nadmiernie chudną, a jedzenie nie sprawia żadnej przyjemności. Jest po prostu kolejną konieczną czynnością do wykonania danego dnia, często dodatkowo postrzeganą, jako strata cennego czasu. W takim przypadku nietrudno o zaburzenia odżywiania.
Gdy jemy, sygnał z żołądka do mózgu mówiący o tym, że jesteśmy nasyceni dociera w ciągu 20 minut. Jeśli jemy w pośpiechu taki sygnał może pojawić się z opóźnieniem w stosunku do spożytego pokarmu. Często jesteśmy już wtedy przejedzeni. I tu z pomocą przychodzi ćwiczenie uważnego jedzenia.

Jak jeść uważnie?


Eksperci sugerują, żeby ćwiczenie uważnego jedzenia rozpoczynać stopniowo. Na początek zalecają ćwiczyć poprzez zwolnienie tempa spożywania i zwracanie uwagi na to, co jemy raz dziennie lub nawet raz w tygodniu, stopniowo zwiększając częstotliwość ćwiczenia. Na początku warto zarezerwować sobie 20 minut czasu na zjedzenie posiłku normalnej wielkości. Należy spróbować jeść ręką nie dominującą, użyć pałeczek, jeśli zwykle się ich nie używa. Zalecają, by w trakcie spożywania, w ciszy, zastanawiać się przez około 5 minut jaką drogę przebyły produkty do przygotowania potrawy – od ich wzrostu w słońcu, poprzez zebranie z pola, aż po trafienie do sklepu i na nasz stół. Należy pamiętać, by jeść wolno, biorąc małe kęsy i dokładnie przeżuwając.
Mówi się też, aby przed otwarciem lodówki zatrzymać się, wziąć głęboki oddech i zadać sobie pytanie: „Czy ja naprawdę jestem głodny?”.

Jeśli odpowiedź brzmi: „Nie”, zamiast jedzenia, idź na spacer lub przeczytaj dobrą książkę.

Uważne jedzenie jest dla każdego

To sposób na odzyskanie radości płynącej ze smaku potraw, ze wspólnego spożywania posiłków. Uważne jedzenie jest również lekarstwem na wiele schorzeń.
Stephanie Meyers, dietetyk w Dana-Farber Cancer Institute, używa tej techniki, by pomóc pacjentom cierpiącym na raka szyi i głowy mającym problemy z przełykaniem. Wyniki wielu badań potwierdzają, że uważne jedzenie pomaga w zmaganiu się z zaburzeniami odżywiania, a także osobom otyłym. Psycholog Jean Kristeller z Indiana State University wraz z grupą badaczy z Duke University prowadzili badania na grupie 150 osób zmagających się z napadowym, kompulsywnym objadaniem się. Grupę poddaną ćwiczeniom uważnego jedzenia porównano z grupą osób poddanych tradycyjnej terapii i grupą kontrolną. Wyniki pokazały, że obydwie grupy- zarówno ta poddana ćwiczeniom mindfulness, jak i grupa poddana tradycyjnej psychoterapii- wykazała znaczącą poprawę stanu zdrowia w stosunku do grupy kontrolnej. Jednak osoby z grupy ćwiczącej uważne jedzenie deklarowały znacznie częściej radość z jedzenia i odczuwały mniejszy dyskomfort redukując swoje nawyki żywieniowe.
Kristeller i współpracownicy podkreślają, że ćwiczenia mindfulness dotyczące jedzenia pozwalają na rozróżnianie między głodem fizycznym, a psychicznym, a także umożliwiają kontrole popędów odnośnie jedzenia.
Choć z pewnością taki sposób jedzenia wymaga poświęcenia kilkudziesięciu minut w ciągu dnia warto uświadomić sobie, że nie jest to czas stracony….

Zacznij ćwiczyć uważne jedzenie

cwiczenie-uwazne-jedzenie-jak-jesc-uwaznie-mindfulness
Magda Augustyniak
Magda Augustyniak

Jestem psychologiem w zakres moich zainteresowań wchodzi psychologia emocji i motywacji.

Artykuły: 20