Maszyna do pisania i zamek z papieru.

Wpisz swój adres e-mail poniżej i zapisz się do naszego newslettera

Kontrolowanie picia. Analiza kosztów

Formularz analizy kosztów i strat zmiany swoich nawyków, jaki jest koszt mojego zachowania problemowego?

model podatność- stres

Teoria modelu podatność – czynniki chroniące – stres, czyli transteoretyczny model podatności genetycznej i biologicznej ochrony przed dystresem 😉
Przy pisaniu tego zdania czułam się zupełnie jak w ostatnie święta kiedy lampki choinkowe się poplątały i jak wkręcałam jedną diodę to trzy inne przestawały świecić i tak bez końca …
jaja sobie robię, w zupełności wystarczy podatność-stres.

*kładące nacisk na rolę interakcji pomiędzy wewnętrznymi predyspozycjami a wpływem czynników zewnętrznych.

Podatność

Zgodnie z tą teorią niektórzy z nas są bardziej podatni na uzależnienia niż inni – obwiniaj rodziców czy tam dziadka, a może obwiniaj ciotkę że kupowała wino skrzynkami. Najlepiej wcale nie obwiniaj bo tylko nabijesz sobie guza, poza tym wcale nie jest tak źle bo geny/środowisko mogą też posypać nas brokatem a nie samym nuklearnym syfem rodzinnym.

Teoria Wyboru

Ale nie zapominajmy o teorii wyboru Glassera, – jest jak teoria-buntownik czy wręcz zbuntowane dziecko z ADHD (wśród teorii) które wstaje i krzyczy – HALO! nie jesteśmy bezwolnymi zaprogramowanymi robotami! możemy podejmować własne decyzje, na przykład czy dzisiaj żuć mambę czy może hubbę bubbę i jaki ma mieć smak.

dlaczego w ogóle sięgamy po używki?

No dobra to dlaczego w ogóle sięgamy po używki? – czy to zmniejsza ból istnienia, podkręca zabawę, czy radzi sobie z tremą a Ty przecież jesteś wielkim scenicznym artystą i musisz jakoś wypaść. Jest trochę tak że alkohol jest odwagą w płynie a nawet więcej, to taki tani, szybki i podręczny coach życia, do którego prawie wszyscy się zwracamy, gdy potrzebujemy trochę wsparcia.
Jasne, problem zaczyna się kiedy szukam w internecie artykułów takich jak ten. To niestety znaczy że coś może być na rzeczy. I pewnie muszę ograniczyć kontakt z tym coachem bo chociaż naprawdę bystry i spoko koleżka to jedna mocno dał mi po kieszeni a efektów brak.

Analiza Kosztów

No więc mam dla was kolejne magiczne narzędzie czyli analizę kosztów i korzyści. Niektórzy bardzo mądrzy naukowcy nazwali to Bilansem Decyzyjnym, nazwą równie czarującą jak jej cel. Ten śmieszny w sumie schemacik udowodnił swoją przydatność u bardzo wielu osób I nie mam na myśli swoich sąsiadów, choć mam sporo takich którym by się to przydało, myślę o prawdziwych badaniach NAUKOWYCH. Okazuje się że ta tabelka pomaga w podejmowaniu decyzji i zmienianiu nawyków a nawet w redukcji szkód.

Zalety i Wady

w skrócie, mam porównać zalety i wady obecnego zachowania z tym co skłania mnie do zmiany. Rzecz jasna mogę wypełnić to z pomocą np. psychologa (matek zwykle nie polecam) ale błagam jeśli przyszła ci ta klasyczna, wydająca się genialną myśl:

Wypełnię to w swojej głowie

to przyznam że nie znam dosłownie żadnego badania naukowego które badało skuteczność prowadzenia dziennika w swoim umyśle, albo todo listy w prawym zwoju mózgowym. Robienie tej analizy (albo jakiejkolwiek innej) w zakamarkach umysłu okazuje się być dennym przedsięwzięciem. Swoja drogą jeśli kiedyś wasz syn przyjdzie i powie, ale ja miałem tą pracę domową tylko w swojej głowie po prostu – to wspomnijcie rzewnie dzisiejszy dzień i mój artykuł.

Samo zło

Każdy chciałby pisać tylko o złych rzeczach, o minusach tego nawyku. Hmmm a pamiętacie (lata późne 90 i 00+) tych ludzi którzy przychodzili do szkół i mówili o tym że narkotyki TO ZŁO, a każde nawet najbardziej niewinne pytanie typu 2 klasa Kasia w rudych warkoczach z pierwszej ławki:

czy to prawda że prezydent USA powiedział ze palił ale się nie zaciągał, na co występująca grupa przyskakuje do Jej ławki i krzyczy głośno – NIEEEEE, NIE WOLNO, TO JEST ZŁO, HIV, AIDS, ZOSTANIESZ PROSTYTUTKĄ.
Kiedy Kasia nieśmiało pyta co to jest ta tutka, krzyczą jeszcze głośniej. Potem wychodzą a my mamy uraz psychiczny na całe życie. Bynajmniej nie do narkotyków, prędzej do ośrodków uzależnień.

To mapa ma być

No więc farmazony i półprawdy kiepską są mapą. Wyłącznie widząc to zachowanie wyraźnie, we wszystkich przejawach, ujawniając jego cienie i mrok możesz zmniejszyć jego moc. Uniemożliwiasz mu ropienie w ciemności zakamarków umysłu (tak to ten sam zakamarek co miałaś w nim notatkę robić) widzisz go wyraźnie i możesz odpowiednio nawigować. Musisz tez jasno zobaczyć co to ci daje, bo:

  1. nie jesteś jakimś świrem, który robi coś zupełnie irracjonalnego co nie przynosi żadnych korzyści (taka osoba ma jakieś chyba marne szanse na cokolwiek);
  2. skoro coś ci to daje to warto wiedzieć co i skąd to wziąć w sposób który będzie korzystny.

Formularz Kosztów

Na formularzu oceniamy plusy i minusy kontynuowania/zaprzestania szkodliwego nawyku. Pomaga to wzmocnić motywację do zmiany oraz pomaga zobaczyć czarno na białym co jest grane. Jak zwykle namawiam do robienia tych ćwiczeń na piśmie, to naprawdę zupełnie co innego, niż robienie tego w głowie.

Vivian Fiszer
Vivian Fiszer

psycholog, terapeutka DBT, pasjonatka psychoterapii 3 Fali (DBT, ACT, CFT), wiceprezes Fundacji BPD. Interesują mnie głównie problemy zaburzeń osobowości, intensywne emocje i problematyczne relacje. Prowadzę szkolenia, wykłady w szkole podyplomowej SWPS.

Artykuły: 285